کد خبر: 601677 A

معاون امور بین الملل وزارت دفاع

معاون امور بین الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ایران اسلامی آمادگی دارد تجربیات خود در مبارزه با تروریسم را در اختیار برادران افغان قرار دهد و قاطعانه از روند صلح در این کشور با محوریت دولت وحدت ملی افغانستان حمایت می‌کند.

به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ دوم محمد احدی در نشست با معاون سیاسی و راهبردی وزیر دفاع ملی افغانستان و هیات همراه با اشاره به اینکه افق روشنی پیشروی ملت افغانستان قرار دارد، گفت: هدف از این دیدارها بررسی روابط دفاعی ـ نظامی و کمک به توسعه دو کشور دوست و برادر بوده و امیدواریم این دیدارها موجب تحکیم هر چه بیشتر روابط شود.

معاون امور بین‌‌‌الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری صلح و ثبات در افغانستان است، اظهار داشت: دو ملت ایران و افغانستان دارای تمدن و اشتراکات فراوانی بوده که باید از این ظرفیت های موجود حداکثر استفاده صورت گیرد.

احدی سیاست جمهوری اسلامی ایران را توسعه روابط با کشورهای همسایه و کمک به استقرار صلح و ثبات در منطقه برشمرد و تصریح کرد: ایران بر توسعه روابط با کشور دوست و برادر افغانستان اهتمام ویژه داشته و اعتقاد داریم بیش از این می توانیم روابط دو کشور را در حوزه های مختلف توسعه دهیم.

معاون امور بین‌‌‌الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ابراز همدردی با مردم و دولت افغانستان در ارتباط با قربانیان حملات تروریستی اخیر در این کشور خاطرنشان کرد: آنهایی که داعش را ایجاد و در سوریه و عراق از آنها حمایت کردند و حتی بخشی از سران و عناصر موثر آنها را از مهلکه نجات دادند؛ امروز در انتقال آنها به افغانستان نقش‌‌‌آفرینی می‌‌‌کنند و باید دانست حضور داعش در افغانستان بر پیچیدگی اوضاع امنیتی این کشور خواهد افزود و جمهوری اسلامی ایران از این شرایط به وجود آمده احساس نگرانی می‌‌‌کند.

احدی با بیان اینکه حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم عراق، سوریه و افغانستان در برابر تروریست‌‌‌ها همواره و مستمر بوده است، ابراز داشت: ایران حمایت از کشورهای مظلوم و تحت ستم را همیشه تکلیف خود می‌‌داند و حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره بر این موضوع تاکید داشته‌‌اند که حمایت از مردم مظلوم افغانستان در دوره اشغال این کشور نمونه بارز آن بوده است.

معاون امور بین‌‌الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران تامین امنیت منطقه با مشارکت همه کشورهای منطقه بوده است، عنوان کرد: حضور بیگانگان در منطقه هیچ گاه به نفع ملت‌‌‌ها نبوده و آنها فقط به دنبال اهداف استعماری خود هستند.

احدی بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات و همکاری با دولت افغانستان جهت بازگشت صلح و آرامش به این کشور تاکید کرد و یادآور شد: با قاطعیت تمام از روند صلح در افغانستان با محوریت دولتِ وحدت ملی این کشور با مشارکت همه اقوام در چارچوب قانون اساسی افغانستان حمایت می‌‌‌کنیم و معتقدیم نباید این کشور به محل رقابت‌‌های منطقه‌‌ای تبدیل شده و بلکه باید کانون همکاری‌‌‌ها و همگرایی‌‌های منطقه‌‌‌ای باشد.

احمد تمیم عاصی، معاون سیاسی و راهبردی وزارت دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس‌‌جمهور و وزیر دفاع ملی افغانستان به مقام‌ها و دولت جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: امیدواریم در این سفر دور جدیدی از همکاری‌‌های دفاعی - نظامی افغانستان با جمهوری اسلامی ایران آغاز شود.

وی با بیان اینکه توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران برای کشور افغانستان بسیار حائز اهمیت بود و یک ارزش ملی تلقی می‌‌شود، گفت: هدف اساسی از این سفر آغاز فصل جدیدی از همکاری‌‌‌های دفاعی و امنیتی و تحکیم و گسترش روابط دوجانبه است و تلاش داریم سفر وزیر دفاع افغانستان به تهران نیز در آینده نزدیک محقق شود.

معاون سیاسی و راهبردی وزارت دفاع ملی افغانستان با اشاره به سیاست کلان دولت اسلامی افغانستان نسبت به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: افغانستان، امنیت ایران را امنیت خود دانسته و هیچ‌‌گونه تهدیدی علیه ایران را نخواهد پذیرفت.

عاصی با اشاره به حضور داعش در افغانستان تصریح کرد: حضور گروه‌‌های تروریستی به ویژه داعش را در افغانستان تحمل نمی‌‌کنیم و از جهان اسلام درخواست داریم مردم کشورم را در برابر جنایتکاران داعش و گروهک‌‌های تروریستی حمایت کنند.

وی خواستار تشکیل کمیسیون مشترک امنیتی بین ایران و افغانستان برای گسترش همکاری‌‌ها شد و خاطرنشان کرد: دولت و ملت افغانستان، جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح ایران را همکار، دوست و برادر خود می‌‌دانند و حفظ ثبات و امنیت ایران اسلامی از اولویت‌‌های سیاست راهبردی دولت افغانستان است.

وزارت دفاع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر