کد خبر: 594282 A

سرکنسول ایران در اربیل و هیات همراه با عزیمت به رانیه مرکز اداره راپرین با مسئولان منطقه‌ای دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، مرتضی عبادی در این دیدار ضمن تبریک انتصاب هیوا قرنی آقا به عنوان ریاست اداره راپرین، آمادگی نمایندگی را برای تقویت روابط و تلاش برای توسعه روابط اقتصادی، علمی، آموزشی و فرهنگی اعلام کرد.

وی در بخشی از سخنان خود فرهنگ و آداب و تاریخ مشترک و همکاری‌ها در دوران سخت را سرمایه‌‌ای گرانسنگ برای طرفین دانست و تلاش روزافزون برای بهبود مناسبات را خواستا رشد.

سرکنسول ایران همچنین وجود بازارچه‌ها را فرصت مغتنمی دانست که باید در جهت حفظ و توسعه آن کوشا بود.

هیوا قرنی آقا نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر سرکنسول کشورمان به منطقه راپرین، آن را به فال نیک گرفت و آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌ها از جمله ساماندهی بازارهای مرزی و توسعه روابط علمی و آموزشی، فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های ایرانی در رانیه و قلعه دیزه اعلام کرد.

رئیس اداره راپرین همچنین با قدرانی از تلاش نمایندگی پیگیری جدی کشورمان در تعیین تکلیف معابر و بازارچه‌‌‌های مرزی از طریق بغداد را درخواست کرد.

در این دیدار مسئولین دوایر مختلف اداره راپرین حضور داشتند.

همچنین مرتضی عبادی و هیات همراه با عزیمت به شهرستان مرزی قلعه دیزه با بکر بایز فرماندار و مسئولان محلی این منطقه هم دیدار و تبادل نظر کرد.

 سرکنسول کشورمان ضمن محترم شمردن مردم شهرستان قلعه دیزه به تاثیر بسزای بازارچه‌‌های مرزی در توسعه اقتصادی شهرستان و بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان از زحمات و تعامل سازنده فرماندار با طرف ایرانی قدردانی و ساماندهی تعداد خودروها و جایگزینی ماشین‌های با ظرفیت بالاتر و بهینه کردن مبلغ کرایه‌ها را مورد بحث قرار داد.

فرماندار قلعه دیزه نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر هیات نمایندگی گزارشی از وضعیت بازارچه مرزی کیله و معابر کوله‌‌بری قاسم رش و اشکان ارائه دادند.

وی رسمی شدن بازارچه و مرز کیله سردشت را برای ارتقای خانواده‌های دوسوی مرز ضروری دانست و از سرکنسول کشورمان درخواست کرد جدای از تلاش اقلیم، نمایندگی نیز از مراحل رسیمت بخشیدن آن حمایت کند. 

بکر بایز همچنین با بیان اینکه کالاهای زیادی در معابر قاسم رش و اشکان از گذشته باقی است، گفت: خواست طرفین تلاش نمایند فرصتی برای تخلیه بازار فراهم آید.

هیوا قرنی و دیگر مسئولان اداره راپرین در این دیدار سرکنسول کشورمان را همراهی کردند. 

مرتضی عبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر