کد خبر: 584421 A

سفیر ایران در بغداد خبر داد؛

سفیر ایران در بغداد از احتمال سفر معاون اول رئیس‌جمهور به عراق در بهمن ماه خبر داد.

ایرج مسجدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درخصوص ادعاهای عربستان و امریکا مبنی بر تبدیل شدن عراق به حیات خلوت ایران گفت: این سخنان، اظهارات نادرستی است. عراق یک کشور مستقل با مردم، سرزمین و حکومت مستقل است.

روابط نزدیک ایران و عراق براساس منافع و مصالح مشترک با یکدیگر است

وی با بیان اینکه ایران و عراق دو کشوری هستند که از مناسبات و روابط نزدیکی برخوردار هستند، اظهار داشت: مناسبات و روابط نزدیک ایران و عراق براساس منافع و مصالح مشترک دو کشور با یکدیگر است و بر این است که با یکدیگر تبادل نظرها و رفت‌ و آمدهای بالایی دارند و توافق می‌کنند.

سفیر ایران در بغداد ادامه داد: اینکه بگوییم عراق تحت سیطره ایران است و به حیات خلوت ایران تبدیل شده، مبنا و پایه درستی ندارد.

تلاش می‌‌کنیم مذاکرات میان بغداد و اربیل برای عبور از مشکلات و بحران صورت بگیرد

مسجدی درباره تلاش‌های تهران برای رایزنی با مقامات اربیل و بغداد در جهت کاهش تنش هم تصریح کرد: ما هم با مقامات اقلیم کردستان و هم با مسئولان دولت مرکزی عراق مذاکراتی داشته و انجام داده‌ایم و در پی این رایزنی‌ها، توافقات اولیه هم صورت گرفته و در آینده نزدیک تلاش می‌‌کنیم مذاکرات میان بغداد و اربیل برای عبور از مشکلات و بحران صورت بگیرد.

بحث سفر جهانگیری به عراق در بهمن ماه مطرح است

وی در رابطه رفت و آمد میان مقامات عالی‌رتبه ایران و عراق هم خاطرنشان کرد: تا عید نوروز شاهد سفرهای خوب و زیادی در سطح مسئولان عالی و اول دو کشور خواهیم بود. طی روزهای گذشته وزیر حمل و نقل عراق و رئیس مجلس این کشور به تهران سفر کردند. هم‌اینک بحث سفر آقای جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و هیاتی از دولت به عراق در بهمن‌ماه مطرح است.  

سفیر ایران در بغداد افزود: با وجود اینکه عراقی‌ها درگیر برگزاری انتخابات پارلمانی‌شان هستند، اما تا پایان سال هیات‌های عالی‌رتبه میان دو کشور رفت و آمد خواهند داشت. 

ایران و عراق رابطه ایران و عراق ایرج مسجدی روابط ایران و عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر