کد خبر: 568117 A

خاتمی در دانشگاه شریف:

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: امیدواریم نشست‌های دانشجویی ادامه داشته باشد و محدود به ۱۶ آذر نباشد و دانشجویان راه‌گشای کشور باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدرضا خاتمی در برنامه روز دانشجو در دانشگاه شریف عنوان کرد: روز دانشجو را تاریخ برجسته‌ای می‌دانم و امیدوارم این نشست‌ها ادامه داشته باشد و محدود به ۱۶ آذر نباشد و دانشجویان راه‌گشای کشور باشند.

وی افزود: به نظر من رسالت اصلی دانشگاه تلاش برای آبادی و عمران کشور است و شاید هیچ دستگاهی نتواند مثل دانشگاه باشد و اگر امروز این نقش ایفا نمی‌شود شاید به این دلیل است که نگذاشتند که دانشگاه نقش خود را ایفا کند. در کشور ما هیچ گونه نهاد رسانه‌ای وجود ندارد که این بار به دوش بکشد.

خاتمی با یبان اینکه فرق دانشگاه با عموم مردم در دید کارشناسی است، گفت: شاید اگر از مردم عام بپرسیم مشکل چیست، بگویند بیکاری. اما اگر از دانشجویان بپرسیم به ریشه‌های بیکاری اشاره می‌کنند. دانشگاه زمانی تشخیص می‌دهد با زر، زور و تزویر بجنگد و دوره‌ای تشخیص می‌دهد با تحجر بجنگد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: ما در وضعیت خاصی هستیم، امروز اجماع عمومی اذعان دارد اوضاع کشور خوب نیست و اگر به رسانه‌ها توجه کنید این وضعیت را می‌بینید. فقر ، تبعیض، تفاوت‌های اجتماعی، مشکلات بی شماری که وجود دارد همه از اوضاع بد خبر می‌دهد. البته نباید ویژگی‌های کشور را منکر شد. اگر هر کشوری جای کشور ما بود به هم می‌ریخت اما صبر مردم مانع شده است.

نائب رییس مجلس ششم با بیان اینکه اگر بخواهیم پیشرفت کنیم نیازمند آرامش در کشور هستیم، اظهار کرد: شاید مهمترین چیزی که مورد تاکید همگان است لزوم و نقش اصلاحات در اداره امور کشور است که امروز به اجماع تبدیل شده است. آنان که با اصلاحات نیز مخالف هستند مشی موجود را نادرست دانسته و تغیرات را لازم می‌دانند.

وی با طرح این پرسش که نقش دانشگاه چیست؟ ادامه داد: آنهایی که یک دانشگاه بی سر و صدا و سر به زیر می‌خواهند می‌گویند شما فقط درس بخوانید اما این مخالف رسالت اصلی دانشگاه است. در این برهه کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها که رهبری نیز به آن تاکید داشتند باید مورد توجه قرار گیرد. اکنون این کرسی تهی است زیرا متولیان آن به این مساله اعتقاد ندارند. برای کرسی ‌هایآزاداندیشی اولین چیزی که باید باشد، آزادی است. چرا کرسی را در حوزه نمی‌گذارند؟ زیرا حوزه‌ها چارچوب‌هایی دارند که نمی‌شود از آن تخطی کرد و می‌گویند هرچه هست در کتاب سنت است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: کرسی آزاداندیشی مخصوص دانشگاه است چون دانشجویان فارغ از ایدئولوژی و همه چیز می‌توانند بی‌اندیشند و گفتگو کنند و تعامل خوبی بین آنهاست. باید بسنجیم وقتی حرف از کرسی آزاداندیشی زده می‌شود به همه این مطالب توجه می‌شود یا صرفا یک ادعا بوده است.

خاتمی گفت:  فارغ از هیاهوی سیاسی و حواشی، بعضی از بحث‌ها باید در دانشگاه بررسی شود، مباحثی که  اگر به آنها بپردازیم از دور عقب‌افتادگی خارج می‌شویم. به طور مثال الان نظارت استصوابی وجود دارد. هرجا مساله انتخابات است این نظارت با سلیقه خاصی اجازه ورود به برخی را می‌دهد و اجازه ورود به برخی را نمی‌دهد. باید بررسی شود این شیوه چه نتیجه دارد. آقایان می‌گویند موقع عروس کردن دختر تحقیقات می‌کنند چطور توقع دارید موقع انتخابات مجلس اینکار نکنیم. باید بررسی شود مسئولان بعد نظارت استصوابی پاک دست تر بودند یا قبل از وجود چنین نظارتی.

وی ادامه داد: در قانون اساسی نظارت‌های متفاوتی وجود دارد مثلا نظارت خبرگان به رهبری یا نمایندگان بر مسائل جاری کشور. آیا نظارت آنها استصوابی است؟ در مجلس ششم می‌خواستیم قانونی تصویب کنیم که وسایل توقیفی چطور مزایده شود. شورای نگهبان با این استدلال که نیروی انتظامی زیر نظر رهبری است،‌ آن را رد کرد.

نائب رییس مجلس ششم اظهار کرد: در مملکتی هستیم که گفته می‌شود برادران برخی از مسئولان فاسد هستند. باید بررسی شود ریشه این فسادها در کجاست و بهتر از دانشگاه چه مکانی وجود دارد که این موارد را بررسی کند. باید بررسی شود که آیا قوه قضائیه ما مستقل است؟ آیا در رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و امنیتی، استقلال وجود دارد؟ نقش ضابطان چطور است؟ در همین قوه‌قضائیه برخی به شدت طرفدار اعدام هستند. باید در بحث مواد مخدر بررسی شود که آیا مجازات اعدام تاثیر داشته است.

خاتمی بر ضرورت شناسایی راه‌های مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت: ما ناظر بر ناظر گذاشتیم. باید بررسی شود دنیا با فساد چطور مقابله کرده است. مگر می‌شود در پشت در بسته بنشینیم و مسائل را حل کنیم. باید شفافیت و پاسخگویی وجود داشته باشد و افراد به نسبت اختیارات خود، باید پاسخگو باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: باید ریشه یابی کنید که این چه نظامی است که یک رئیس دولتش سالم نیست. نخست وزیرش که در حصر است، رئیس مجلسش مغضوب است، یک رئیس جمهورش فرار کرده و خدا رحم کرد یک رئیس جمهورش فوت کرد. یک رئیس جمهورش ممنوع التصویر است ، یک رئیس جمهورش منحرف است و تکلیف آقای روحانی هم مشخص است.

وی ادامه داد: ایراد از مردم نیست که می گویند در انتخاب گول می‌خورند. ایراد از شورای نگهبان است که نمی‌تواند یک رئیس جمهور سالم معرفی کند.

خاتمی در پایان بر لزوم ریشه‌یابی مسائل در دانشگاه تاکید کرد و گفت: شاید شما بگوئید چقدر خوش خیالی! ما یک مراسم می‌خواهیم بگذاریم نمی‌گذارند فلانی بیاید. اتفاقا من معتقدم مشکلات بر سر راه دانشگاه زیاد است اما می توانیم آن را حل کنیم. مسؤلان باید جنبه خود را بالا ببرند تا دانشجو و استاد برای اظهار نظر از تحصیل و یا تدریس محروم نشوند .

محمدرضا خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر