کد خبر: 565790 A

مقدم‌فر در نشست «طلوع حقیقت»:

معاون فرهنگی سپاه گفت: شاهد قصور تاریخی در خصوص نامه امام بودیم. نخبگان و اندیشمندان ما باید مراقب باشند. نام امام به گورباچف به‌هنگام و نامه دعوت بود ولی کاری اساسی برای آن نامه نشد. یعنی شرایطی که در بلوک شرق رخ داد باید اسلام حقیقی را در آنجا معرفی می‌کردیم ولی قصور تاریخی انجام دادیم و خدا از سر تقصیرات ما بگذرد. ما نباید این قصور را تکرار کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حمیدرضا مقدم‌فر صبح امروز در نشست «طلوع حقیقت» که در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، گفت: نامه‌های رهبری یک اتفاق خاص و یک نقطه عطفی بود. این کار یک ابتکارعمل و اقدام هوشمندانه و به‌هنگام و حکیمانه از سوی ایشان بود.

وی با بیان اینکه نامه‌های رهبری نامه‌های معمولی نبود، اظهار داشت: رسم است که بزرگان توصیه‌هایی را خطاب به مردم و اقشار می‌نویسند که از آن به عنوان دیپلماسی نامه نام می‌برند. جنس این نامه‌ها اقتضا می‌کند که این نامه تببین و تشریح شود. ما در این مدت شاهد یک جبهه رسانه‌ای بزرگی در غرب بودیم که تلاش می‌کرد این نامه‌ها دست جوانان غربی نرسد و همه کاری کرد از بایکوت تا استهزا کردند.

این فعال اصولگرا با اشاره به نامه نخست رهبری در بهمن ۹۳ که پس از اولین حادثه تروریستی در پاریس منتشر شد، تصریح کرد: رهبری در آن نامه تاکید داشت اسلام مورد معرفی به شما اسلام حقیقی نیست و می‌توان آن را دعوت به حقیقت دانست. نامه دوم که در آذر ماه ۹۴ نوشته شد بعد از دومین رخداد  تروریستی در پاریس بود که رهبری متذکر شدند که چرا عده‌ای در غرب به تروریسم پیوستند و ریشه‌های تروریسم در فرهنگ وجود دارد و در آنجا جوانان را دعوت به مطالعه می‌کنند.

مقدم‌فر ادامه داد: آن نامه در شرایطی بود که رهبران غربی سعی می‌کردند اسلام‌ستیزی را ترویج کنند و این نامه موجب شد تا اتهام تروریسم از اسلام دور شود و ثانیا فرهنگ و تمدن غرب مورد چالش قرار گرفت. در واقع بطن این نامه‌ها تهاجمی به تلاش‌های اسلام‌ستیزانه‌ای بود که به بهانه تروریسم داعشی انجام شده بود.

وی با بیان اینکه باید دانست اهمیت این نامه‌ها چیست که باید برایش نامه نوشت و برای اندیشه‌ورزی کرد، خاطرنشان کرد: اولین اهمیت، تهاجم به فرهنگ اسلام‌ستیزی بود که درصدد جلوگیری از گسترش و رواج اسلام در غرب بود. موسسه پیو در گزارشی اعلام کرد که تا سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۵۰ و ۲۰۷۰ چه تغییری در ترکیب جمعیتی کشورهای اسلامی رخ می‌دهد. شاید یک دلیل خلق داعش همین مسئله بود و می‌خواستند مردم از اسلام بترسند ولی این نامه پرده‌ای را کنار می‌گذارد.

معاون فرهنگی سپاه تهاجم به فرهنگ غربی و دعوت به صلح و امنیت را از دیگر اهمیت‌های نامه رهبری دانست و ابراز داشت: این نامه زمینه‌ای برای تحول است. امروز دنیا در حال تحول است و نظام سلطه تلاش می‌کند بحران‌ها و چالش‌های موجود در غرب را بپوشاند ولی مهمترین بحران، چالش هویتی است که در وضعیت فکری و هستی‌شناسانه خود دارند. امروز جوانان غربی سوالاتی دارند. امروز لیبرالیسم به بن بست خورده و خبری از سوسیالیسم و کمونیسم نیست. امروز جوانان غربی گمشده‌ای دارند.

مقدم‌فر با بیان اینکه سال قبل نزد سیدحسن نصرالله رفتیم و ایشان گفتند صدور این نامه‌ها به‌هنگام بود، عنوان کرد: رهبری می‌گویند من شما جوانان را به تحقیق و پژوهش دعوت می‌کند و اصراری به پذیرش فکر ما ندارند. شرایط امروز یک صحنه امتحان و ویژه برای همگان است. باید تلاش کرد. جمعیت زیادی درغرب منتظر تلاش ما هستند. باید تلاش کرد و حقیقت را به آنها شناساند. امروز این بیداری درمغرب زمین هم شکل گرفته و فقط در غرب آسیا نیست.

وی با بیان اینکه شاهد قصور تاریخی در خصوص نامه امام بودیم، یادآور شد: نخبگان و اندیشمندان ما باید مراقب باشند. نام امام به گورباچف به‌هنگام و نامه دعوت بود ولی کاری اساسی برای آن نامه نشد. یعنی شرایطی که در بلوک شرق رخ داد باید اسلام حقیقی را در آنجا معرفی می‌کردیم ولی قصور تاریخی انجام دادیم و خدا از سر تقصیرات ما بگذرد. ما نباید این قصور را تکرار کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه مخاطب این نامه‌ها جوانان هستند، بیان کرد: رسانه‌های غربی می‌خواهند این نامه‌ها را بپوشانند در حالی که نامه رهبری مسیر راه را نشان داده است. ما برگزاری این همایش را فرصتی برای بازخوانی این نامه‌ها و عدم فراموشی آنها می‌دانیم. نمایشگاهی را هم پیرو نامه ایشان که توسط مردم در داخل و خارج از کشور تهیه شده بود، برگزار کردیم که رهبری از آن بازدید کردند.

مقدم‌فر اضافه کرد: رهبری فرمودند که اقدامی برای تبلیغ این نامه شد ولی تاکید داشتند که از این به بعد باید کارهای عمیق و ماندگار صورت بگیرد. امروز از برخی از این کارهای ماندگار رونمایی خواهیم کرد.

مقدم‌فر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر