کد خبر: 563198 A

با رای قاطع نمایندگان؛

مجلس با کلیات طرح مربوط به عضویت پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر موافقت کرد

نمایندگان مجلس، کلیات طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن امکان عضویت پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا و شرکت آنها در انتخابات مربوط به تشکیل این شوراها مجاز خواهد بود.

مجلس با کلیات طرح مربوط به عضویت پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر موافقت کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان در جریان نشست علنی امروز مجلس که به بررسی کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اختصاص داشت، با دو فوریت این طرح در مورد امکان عضویت پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا رای مثبت دادند.

بر این اساس نمایندگان مجلس با ۱۵۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در صحن این طرح دوفوریتی را به تصویب رساندند.

در مقدمه این طرح دوفوریتی آمده است: نظر به حضور تعداد زیادی از هموطنان اقلیت‌های دینی و پیروان ادیان الهی در شهرهای کشور و حق اظهارنظر درخصوص ارائه خدمات شهری به ایشان و تاکید قانون اساسی مبنی بر شناخت حق آنان در کشور، قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵/۳/۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:

همچنین در تبصره ۱ این طرح دوفوریتی تاکید شده است: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

اسفندیار اختیار نماینده زرتشیان در مجلس شورای اسلامی به‌عنوان طراح این طرح نکاتی را مطرح کرد و در ادامه علی ادیانی‌راد نماینده اصولگرای قائم‌شهر به‌عنوان مخالف و عبدالکریم حسین‌زاده نماینده اصلاح‌طلب نقده و اشنویه نیز به‌عنوان موافق این طرح دوفوریتی اظهارنظر کرده و درنهایت نیز نمایندگان حاضر در صحن دوفوریت این طرح را به تصویب رساندند. 

در حالی که بجز ادیانی‌راد اصولگرا، هیچ یک از دیگر نمایندگان مجلس در مخالفت با این طرح اظهارنظر نکردند، بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس ازجمله محمدمهدی زاهدی و سیدجواد ساداتی‌نژاد نیز در زمان رای‌گیری با صدای بلند خواستار حمایت نمایندگان از تصویب این طرح شدند. این درحالی بود که اعضای دو فراکسیون امید متعلق به اصلاح‌طلبان و مستقلین ولایی متشکل از نمایندگان میانه‌روی مجلس نیز عمدتاً با این طرح دوفوریتی موافق بودند.

بنابر آیین‌نامه داخلی مجلس با توجه به تصویب دوفوریت این طرح در جلسه علنی امروز مجلس، بررسی جزئیات این طرح باید در هفته کاری بعد مجلس در دستور کار نمایندگان قرار بگیرد.

انتهای پیام/
اسفندیار اختیاری نشست علنی مجلس انتخابات شوراها ادیان الهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر