کد خبر: 561712 A

با رای موافق نمایندگان؛

نمایندگان مجلس با تصویب یک فوریت طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی که بررسی طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اختصاص داشت، با یک فوریت این طرح موافقت کردند.

بر این اساس نمایندگان با ۱۲۲ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن، یک فوریت طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را به تصویب رساندند.

محمدعلی پورمختار به‌عنوان یکی از طراحان طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها گفت: باید با یک قانونگذاری سریع تعداد زندانیان که روز به روز در حال افزایش است و آثار و تبعات اجتماعی فراوانی برای کشور دارد برطرف شود.

وی با اشاره به افزاش ۲/۷ درصدی شمار زندانیان بنابر آمار سازمان زندان‌ها در سال ۹۶ اعلام کرد: آنچه که آیت‌الله آملی لاریجانی به قضات ابلاغ کرده تا بر اساس آن تعداد بازداشت‌های موقت و زندانیان را کاهش دهند، رعایت نشده است.

نماینده اصولگرای بهار و کبودرآهنگ در مجلس خاطرنشان کرد: بخشنامه ۳۳ ماده‌ای به طرح تبدیل شده تا تبدیل به قانون شود و برای قضات و روسای دادگستری‌ها کاهش تعداد زندانیان الزام‌آور شود.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: نگهداری موقت متهمان ۵۴ درصد افزایش یافته است. قضات تا فردی دستگیر می‌شود برای این متهم دستور بازداشت موقت صادر می‌کنند بنابر این ما برای نگهداری زندانیان مقصر هستیم.

پورمختار همچنین گفت: کاهش تعداد زندانیان سبب کاهش هزینه‌های دولت و قوه قضاییه می‌شود؛ روزانه نگهداری زندانیان ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد اما ۱۰ هزار تومان این مبلغ پرداخت می‌شود بنابراین خانواده‌ها باید در بیرون از زندان کار کنند تا هزینه زندانیان پرداخت شود.

قوه قضاییه نشست علنی مجلس محمدعلی پورمختار سازمان زندان‌های کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر