کد خبر: 556079 A

وزارت کشور در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: وزارت کشور برای معرفی استانداران پیشنهادی خود به دولت شاخص‌های روشنی دارد.

به گزارش ایلنا، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای نوشت:

نظر به انتشار یادداشتی با عنوان استانداردهای وزیر برای استانداران حاوی برخی مطالب غیردقیق و برخی نسبت‌های غیرصحیح به وزارت کشور، ضمن تشکر از رویکرد کم و بیش متوازن نویسنده در استفاده از توضیحات پیشین وزارت کشور برای پاسخ به شبهات مطروحه، نکات ذیل برای آگاهی مخاطبان شریف آن روزنامه و تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود:

۱- برخلاف برخی از اظهارات نقل شده در روزنامه همشهری، رویکرد اجرایی و اعتقادی وزیر کشور، همسو و هم‌راستا با مواضع و برنامه‌های رئیس محترم جمهور است و این مهم در مقام عمل در طول ۴ سال عملکرد وزارت کشور در دولت یازدهم، به منصه ظهور رسیده است.

۲- وزارت کشور، بخشی از دولت و مجری قوانین و مقررات و اسناد بالادستی از جمله مصوبات هیات وزیران و برنامه‌های رئیس محترم جمهور است و حاشیه‌نویسی‌های رسانه‌ای و پیش‌گویی‌های ژورنالیستی با مضامین متفاوت، موجب کوچکترین تغییری در این رویکرد نخواهد شد.

۳- استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان‌ها، از سوی وزارت کشور پیشنهاد و پس از تصویب توسط هیأت وزیران با حکم وزیر کشور، منصوب می‌شوند و زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کنند و همچنان که پیشتر گفته شده، معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه‌های استانداری به دولت کاملاً شفاف است.

۴- التزام و وفاداری کامل به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت منتخب ملت، برخورداری از مشی و رویکرد اعتدالی و توانایی پیشبرد اهداف توسعه‌ای استان با تکیه بر همگرایی ظرفیت‌های مختلف موجود در مناطق و بعلاوه برخورداری از دانش، پیشینه و تجربه کافی مدیریتی، مهمترین معیارهای وزارت کشور برای انتخاب گزینه‌های استانداری است.

۵-  ارزیابی مستمر استانداران و سایر سطوح مدیریت مناطق کشور، برنامه پیوسته وزارت کشور است و در یک روند کاملاً بدیهی و طبیعی در آغاز دولت دوازدهم، بر اساس نتایج این ارزیابی‌ها و کارنامه توفیقات و عدم موفقیت‌های مدیران، تحول و چرخش مدیریتی با رویکردی کاملاً آگاهانه و در راستای زمینه‌سازی حداکثری برای شتاب‌گیری روند توسعه مناطق واقع شده است. بر این اساس با تکیه بر حداکثر تعامل و مفاهمه با ظرفیت‌های داخلی استان‌ها، تلاش شد تا بهترین گزینه‌های استانداری هر استان به هیأت محترم وزیران معرفی شوند.

۶- با توجه به اینکه در دولت یازدهم، حداکثر اهتمام بر استفاده از نیروهای بومی برای انتخاب استانداران اعمال شد و در اکثر موارد، مهم‌ترین و جدی‌ترین گزینه‌های بومی تصدی مسئولیت، وارد میدان عمل شدند، در شرایط موجود، بومی گزینی، اولویتی ندارد و نمی‌توان به بهانه بومی گزینی از معیارهای اصلی عدول و استان‌ها را از مدیران شایسته و تحول آفرین در روند توسعه استان محروم کرد. البته در مواردی که گزینه‌های بومی مطرح شده، سرآمد گزینه‌ها بوده‌اند، از سوی وزارت کشور به هیأت وزیران معرفی شده و به عنوان استاندار تعیین شده‌اند.

مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور

وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر