کد خبر: 545578 A

معاون حقوقی قوه قضاییه:

معاون حقوقی قوه قضائیه با ابراز رضایت از روند بررسی لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستگاه قضایی تاکید کرد: تلاش قوه قضاییه این است تا در بررسی تخصصی و توجه همه‌جانبه به ابعاد مختلف این لایحه، دقت، سرعت و حزم‌اندیشی را توامان مد نظر قرار دهد.

به گزارش ایلنا، ذبیح‌الله خدائیان با اشاره به اینکه پیش‌نویس اولیه لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تهیه شده است، گفت: با وجود تهیه این لایحه در مرجع مذکور این لایحه از ماهیتی کاملا قضایی برخوردار بوده، لذا به قوه قضاییه ارجاع شده است؛ بنابراین توجه و مطمح نظر قرار دادن سیاست‌های کلی دستگاه قضا در بررسی و تدوین نهایی این لایحه امری بایسته و الزامی است.

وی ادامه داد: در جلسات تخصصی، منظم و پیوسته‌ای که در قوه قضاییه و با حضور نمایندگان معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری، دیوان عالی کشور، دادستانی و اساتید دانشگاهی تشکیل می‌شود متن لایحه با لحاظ ابعاد مختلف به دقت در حال بررسی است. 

معاون حقوقی قوه قضائیه در این خصوص اظهار داشت: به طور قطع به متن ارسالی دولت به عنوان متن مبنا و پایه نگریسته می‌شود؛ اما با توجه به مطالعات تطبیقی (فقهی- حقوقی) مواد آن مورد جرح و تعدیل یا اصلاح قرار می‌گیرد؛ در این میان تردیدی نیست که باید به همه ابعاد لایحه از حیث مقررات داخلی و گاه مقررات بین‌المللی توجه شود.

خدائیان با یادآوری اینکه چالش اصلی در خصوص این لایحه بحث حبس‌زدایی آن است، تصریح کرد: پیش‌بینی بیش از ۴۰ مورد مجازات حبس در فصل سوم لایحه به طور قطع با سیاست‌های کلی نظام در امور حقوقی و قضایی، که بر موضوع حبس‌زدایی و ضرورت مدنظر قراردادن مجازات‌های جایگزین حبس تأکید دارد، در تضاد است. بدیهی است که با وجود آمار بالای زندانیان و معضلاتی که از رهگذر این نوع مجازات، دامن‌گیر دستگاه قضایی کشور و در نهایت جامعه می‌شود، قوه قضاییه در امر تدوین لوایح و مقررات جدید حزم‌اندیشانه و با مداقه بیشتری عمل کند.

این مقام قضایی با اعلام اینکه درخصوص بسیاری از موارد جرم‌انگاری شده این لایحه در قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و قوانین خاص، مقررات مشابه وجود دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع نیز با توجه به اینکه تلاش قوه قضاییه در حوزه تدوین بر جلوگیری از تدوین قوانین مکرر و موازی و پیشگیری از تورم قوانین و مقررات مبتنی است باید مطمح نظر قرار گیرد.

خدائیان با بیان اینکه نگاه اسلام همواره نسبت به زن و جایگاه آن متعالی بوده است و دین مبین در این مورد هیچ گونه تبعیضی میان زنان و مردان قائل نیست، ابراز داشت: با توجه به اینکه تحکیم بنیان خانواده با محوریت زنان و تأمین امنیت در تمامی ابعاد برای بانوان در محیط خانواده و جامعه بارها مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و در این خصوص رهنمودهای سازنده‌ای نیز بیان فرموده‌اند؛ بی‌تردید دستگاه قضایی در این خصوص توجه ویژه‌­ای به اندیشه‌های راهبردی معظم له خواهد داشت.

وی ضمن ابراز امیدواری در به سرانجام رسیدن این لایحه ظرف مدت مناسب بیان کرد: به‌طور قطع همکاری‌ها و تعامل سازنده دولت و دستگاه قضایی در اخذ نتیجه و تهیه لایحی جامع در حمایت از زنان و محافظت از بنیان خانواده‌ها بسیار موثر خواهد بود.

ذبیح الله خدائیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر