کد خبر: 543744 A

در دیدار با فرماندار بندرانزلی مطرح شد؛

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری آذربایجان و فرمانده ناوگروه اعزامی از این کشور به ایران، در دیدار با فرماندار شهرستان بندرانزلی، بر لزوم توسعه روابط همه جانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سایه امنیت موجود در دریای صلح و دوستی خزر تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، فرمانده نخستین ناوگروه اعزامی از جمهوری آذربایجان به ایران پس از پهلوگیری در بندرگاه انزلی، پیش از ظهر جمعه با فرماندار این شهر ساحلی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

سرهنگ احسان بکیر اف با اظهار تشکر از استقبال و پذیرایی خوب از ناوگروه آذربایجان در بندرانزلی و ابلاغ آن به فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری آذربایجان گفت: روابط خوبی بین دو کشور ایران و آذربایجان حاکم است و آینده روشنی در زمینه همکاری‌های نظامی بین دو کشور پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان انجام طرح‌های بزرگ اقتصادی و تجاری را در دستور کار دارد، افزود: انجام اینگونه سفرها موجب تحکیم و تقویت روابط دو کشور می‌شود و تمایل داریم علاوه بر تداوم اینگونه سفرها ، همکاری‌های متقابل فرهنگی ، اقتصادی ، تجاری و گردشگری دو کشور نیز افزایش یابد.

سرهنگ بکیر اف با اشاره به برقراری همکاری‌های متقابل بین ایران و آذربایجان در دو سال گذشته تصریح کرد: با توجه به اینکه بعد از فروپاشی شوروی سابق مقوله شهادت را در دوران استقلال کشورمان با جان و دل احساس کرده بودیم ، اولین روز حضور در ایران را با حضور در مزار شهدا و قرائت فاتحه برای کشته شدگان در راه دفاع از وطن آغاز کردیم .

** ارتباطات و همکاری‌ها برای آرامش و امنیت دولت‌ها و ملت‌های منطقه تداوم یابد

در ادامه این نشست فرماندار شهرستان بندرانزلی نیز با اشاره به حضور نخستین ناوگروه کشور قزاقستان در هفته گذشته در بندرانزلی اظهار کرد: مردم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و نیز دولت‌ها، دلبستگی‌های خاصی نسبت به یکدیگر داشته و دارای تاریخ و فرهنگ مشترکی هستند.

میر شمس مومنی زاده سفر نمایندگان کشورهای حاشیه خزر در چارچوب دیپلماسی نظامی نیروهای دریایی با ابلاغ پیام صلح و دوستی در خزر را در روابط بین کشورهای منطقه بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: علاقه مندیم که این ارتباطات و همکاری‌ها ، در راستای برقراری و تداوم آرامش و امنیت دولت‌ها و ملت‌های کشورهای حاشیه خزر توسعه یابد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های لازم در توسعه همکاری‌های متقابل بین ایران و آذربایجان وجود دارد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، گردشگری و سایر موارد می‌توانند همکاری‌های خوبی داشته باشند و باتوجه به موقعیت راهبردی بندرانزلی قابلیت افزایش تجارت خارجی در این بندر از دیگر ظرفیت‌های مهم موجود است .

فرماندار بندرانزلی به وجود مواهب طبیعی در این شهر ساحلی اشاره و تاکید کرد: علاقه مندیم که سرمایه گذاران دو کشور در عرصه‌های تجارت خارجی ، گردشگری ، کشاورزی و صنعت همکاری بیشتری داشته باشند و همه ملت‌ها در صلح ، آرامش و رفاه زندگی کنند .

مومنی زاده تاکید کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، با یکدیگر دوست و برادر هستند و همواره در خصوص توسعه و تداوم صلح و دوستی بین دو کشور و در عرصه دریای خزر تلاش خواهند کرد.

ناوگروه اعزامی از جمهوری آذربایجان به فرماندهی سبحان بکیر اف که شامگاه پنجشنبه در بندرگاه انزلی پهلو گرفته بود، پس از دیدار با فرمانده ناوگان شمال در شب گذشته ، صبح  جمعه نیز با حضور در بلوار قدس بندرانزلی و در مزار یادمان شهیدان دفاع مقدس این شهرستان و شهدای گمنام ، با اهدای تاج گل به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند.

نواختن سرود ملی ایران و روسیه و ادای احترام نظامی به شهدای والامقام و همچنین توضیحات دو طرف در خصوص اهمیت و جایگاه کشته شدگان در راه دفاع از وطن در کشورهای ایران و آذربایجان از موارد بارز این مراسم بود.

هدف از سفر این ناوگروه به ایران، تحکیم همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر اعلام شده است.

دیدار با فرمانده ناوگان شمال، ادای احترام به مقام شامخ شهیدان ایران، دیدار با استاندار گیلان و فرماندار بندرانزلی و بازدید از مراکز تاریخی و گردشگری استان و بندرانزلی از برنامه‌های این ناوگروه اعلام شده است.

این سفر در پاسخ به سفر مردادماه امسال ناوگروه ایران به جمهوری آذربایجان برای شرکت در مسابقات ارتش‌های جهان و به دعوت ناوگروه ایرانی انجام شده است.

ارتش جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر