کد خبر: 543567 A

نیویورک‌تایمز خطاب به ترامپ؛

یک روزنامه آمریکایی خطاب به رییس‌جمهور آمریکا نوشت: « اگر ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام سر باز بزند، سست‌ترین تصمیم سیاست خارجی خود را اتخاذ کرده است. این کار را نکنید آقای رییس‌جمهور. به حرف‌های مقامات اطلاعاتی و نظامی گوش کن و امنیت امریکا و متحدان آن را حفظ کن.

به گزارش ایلنا به نقل از نیویورک تایمز، اگر ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام سر باز بزند بی اثر و سست ترین تصمیم سیاست خارجی اش را اتخاذ کرده است.  

این روزنامه آمریکایی خطاب به رییس‌جمهور آمریکا نوشت: « این کار را نکنید آقای رییس‌جمهور. به حرف‌های مقام‌های اطلاعاتی و نظامی گوش کن و امنیت امریکا و متحدان آن را حفظ کن. »

نیویورک تایمز نوشت: « تایید پایبندی ایران یکی از ضرورت‌های توافق هسته‌ای نیست. تایید پایبندی ایران برای کنگره ضرورت دارد که قانونی را تدوین کرده که بر اساس آن رییس‌جمهور هر نود روز موظف است پایبندی ایران به برجام را مورد تایید قرار دهد تا مشخص شود این توافق به نفع منافع ملی آمریکا هست یا خیر. 

در ادامه این گزارش آمده است: « تصمیم ترامپ مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران آن‌طور که او در رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود، برجام را پاره نمی‌کند بلکه حل این معضل را به زمین کنگره می‌اندازد و کنگره باید تصمیم بگیرد که تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند یا نه. »

نویسنده این یادداشت در نیویورک تایمز با بیان اینکه ترامپ در جعبه‌ای است که خودش ساخته نوشت: « او به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری بدون هیچ تجربه‌ای در سیاست خارجی خط حمله به توافق هسته‌ای را در پیش گرفت و امروز هم به آن مواضع چسبیده است. اخیرا در سخنرانی خود در سازمان ملل این توافق را بدترین توافق تاریخ خواند که معامله‌ای یک‌طرفه بوده که آمریکا وارد آن شده است. قضاوت او درباره توافق هسته‌ای به نظر بازتاب علاقه او به از بین بردن همه دستاوردهای اوباما و نفوذ بنیامین نتانیاهو در دولت ترامپ است.»

بر اساس این گزارش ترامپ دوبار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. اما بارها گفته از این کار پشیمان است. به نظر می‌رسد علی‌رغم گزارش‌های آژانس انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به برجام و دسترسی بازرسان به تمام اماکن مورد نیاز در این کشور و همچنین تایید پایبندی ایران از سوی پنتاگون، هیچ چیز بر تصمیم و نظر رییس‌جمهور آمریکا تاثیری نخواهد داشت. 

نویسنده با اشاره به نمایندگان کنگره آمریکا نوشت: « درحالی که بیشتر نمایندگان کنگره در زمان توافق هسته‌ای با این توافق مخالف بودند اما برخی از آنها امروز به ارزش این توافق پی برده‌اند و با یک بحران هسته‌ای دیگر با کره شمالی مخالف هستند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بگوییم کنگره چه تصمیمی خواهد گرفت. 

این گزارش، هوشمندانه‌ترین و درست‌ترین کار را تایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ خواند و مدعی شد: « شکی نیست که ایران در بسیاری از جنبه‌ها بازیگر بدی است اما آمریکا شانس این را دارد که در ابعاد دیگر ایران را مورد خطاب قرار دهد و انسجام خود را با سایر طرف‌های توافق هسته‌ای حفظ کند.»

نیویورک تایمز توافق هسته‌ای دونالد ترامپ برجام تایید پایبندی ایران به برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر