کد خبر: 520969 A

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در جریان بررسی طرح تخفیف مجازات محکومان مواد مخدر گفت: در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان‌ها در انتظار اعدام هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن نوروزی در جریان رسیدگی به جزئیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: هم‌اکنون تعداد ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان‌ها هستند، چرا آمار اعدامی‌ها را اعلام نمی‌کنید؟ اسم سه قاچاقچی بین‌المللی را بیاورید که اعدام شده باشند. 

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به آمار قاچاق طی چند سال اخیر تصریح کرد: افراد زیادی که جزء محکومین مواد مخدر بوده‌اند اعدام شده‌اند و ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در انتظار اعدام هستند. 

عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه در این طرح تمامی عوامل مربوط به قاچاق و اعتیاد بررسی شده است، اعلام کرد: اکثریت نمایندگانی که به عنوان قاضی در دادگاه انقلاب بوده‌اند اذعان دارند اعدام باید برای آن دسته از افرادی انجام شود که سابقه محکومیت و یا سرکردگی قاچاق را بر عهده دارند. 

علی مویدی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز که در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، در مخالفت با این طرح گفت: ۹۵درصد از جمعیت جامعه سالم و کمتر از ۵ درصد معتاد یا قاچاقی هستند و در این طرح آن ۹۵ درصد جمعیت سالم دیده نشده و بیشتر به بخش قاچاقچیان توجه شده است. 

او گفت: معتقدیم براساس کارهای کار‌شناسی صورت گرفته اگر این طرح به تصویب برسد سلامت و امنیت ۹۵ درصد دیگر جامعه را به خطر می‌اندازد. منطقه ما خشن‌ترین شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را در خود جای داده است و یا پیچیده‌ترین شبکه‌های قاچاق در این منطقه هستند. 

مویدی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح نه‌تنها نمی‌تواند بخش‌های مقابله‌کننده با مواد مخدر را به نتیجه برساند، بلکه موانع و اشکالاتی را ایجاد خواهد کرد. در عین حال ما با کلیات این طرح موافقیم اما با جزئیات آن مخالف هستیم.

ستاد مبارزه با مواد مخدر حجت الاسلام حسن نوروزی اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر