کد خبر: 496180 A

سیدحسن خمینی:

در آستانه چهاردهم خرداد و بیست و هشتمین سالگرد رحلت ملکوتی امام خمینی (ره) ۴۰۰ نفر از جوانان هلال احمری با حضور در حسینیه جماران، ضمن دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، با آرمان‌های امام عظیم‌الشان، تجدید پیمان کردند.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که با حضور مصطفی محمدیون، دبیرکل جمعیت هلال احمر و مسعود حبیبی، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از استان‌های مختلف کشور و جمعی از مسئولان برگزار شد، یادگار امام به سخنرانی پرداخت.

سیدحسن خمینی در این دیدار با تاکید بر فرصت مغتنم دوران جوانی، به جوانان توصیه کرد از این دروان بهره کافی را ببرند و بر علم خود تا حد امکان اضافه کنند. حدیث امیرالمؤمنین (ع) را وجهه همت خودتان کنید و در کنار مسئولیت اجتماعی، علم خود را بالا ببرید. هرچه فرد عالم‌تر شود خیر و توانایی او در انجام کارخیر بیشتر می‌شود؛ بنابراین، هرچه می‌توانید از انواع جهالت‌ها دوری کنید. 

او با اشاره به اینکه جهل دشمن همه انسان‌هاست، هرچه فرد عالم‌تر شود خیر و توانایی در او در انجام کار خیر بیشتر می‌شود؛ پس هرچه می‌توانید از انواع جهالت‌ها دوری کنید. 

یادگار امام (ره) با بیان اینکه همه ما نسبت به محیط اطراف‌مان و جامعه خویش مسئولیت داریم، اظهار داشت: تفاوت پیامبران و دانشمندان در این است که دانشمندان یا نخبگان در مسیر صعودی جوامع پیدا می‌شوند. لذا در یک جامعه بدوی نمی‌توان امثال بوعلی سینا، ابوریحان، ادیسون و نیوتن را پیدا کرد؛ بلکه باید فضای مناسب فراهم شود تا از درون آن چنین شخصیت‌هایی پدیدار شود.

او با بیان اینکه پیامبران از این نظر در نقطه مقابل نوابغ هستند، تصریح کرد: پیامبران در موعد سقوط جوامع پیدا می‌شوند، لذا وجود آنان معجزه و خرق عادت است. بنابراین، نتیجه طبیعی جامعه عربی که دختر را زنده به گور می‌کند و هیچ دانش و فرهنگی ندارد، پیدایش پیامبر نیست، اما نتیجه طبیعی جامعه اسلامی بوعلی سینا است.

سیدحسن خمینی با تأکید بر اینکه همه ما مدیون جامعه هستیم، خاطرنشان کرد: اگر جامعه شما مشکل‌دار باشد استعداد شما به ظهور نمی‌رسد؛ لذا مسئولیت ما در جامعه ادای دین است و لطفی نیست که ما به جامعه می‌کنیم. 

او گفت: از زبان معصومین توصیه می‌کنم که دانش خود را در هر حوزه‌ای که هستید بالا ببرید. امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید «العلم اصل کل خیر و الجهل اصل کل شرّ». یعنی ریشه همه خیرها در علم و ریشه همه شرور در جهل است؛ امام خمینی نیز کتابی با عنوان «شرح حدیث جنود عقل و جهل» دارد و در آن توضیح می‌دهد، ریشه تمام خیرهای عالم در علم و ریشه همه شرّها در جهل است. 

او با تأکید بر اینکه سعی کنیم تعقل را در جامعه بالا ببریم، ابراز داشت: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند «هر ظرفی پر می‌شود الّا علم». هرچه دانش فرد بالا رود وسعت شخصیت پیدا می‌کند. در زندگی جمعی، شخصی، سیاسی و اجتماعی هرچه بیشتر به دوری از جهالت توجه کنید، زیرا دشمن همه انسان ها جهل است.

سیدحسن خمینی افزود: وقتی دانش را کسب کردید، این توانایی مانند همه توانمندی‌های دیگر زکات دارد. امیرالمؤمنین(ع) زکات علم را در دو چیز می‌داند؛ زکات اول این است که علم را به کسی که نمی‌داند منتقل کنید. البته این علم الزاما علم دین نیست و می‌تواند دانش اقتصاد، سیاست، فرهنگ و هر چیز دیگری باشد. اما همه زکات علم این نیست؛ زکات دوم علم این است که تلاش کنید به آن علم عمل کنید. 

او در پایان سخنان خود گفت: مجموعه هلال احمر بر اساس مسئولیت ما نسبت به درد دیگران و حق آنها بر گردن ما، شکل گرفته است و ان‌شاءالله این تلاش‌ها مورد لطف و عنایت خداوند قرار گیرد.

سیدحسن خمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر