کد خبر: 496142 A

حمید بعیدی‌نژاد:

سفیر ایران در بریتانیا تاکید کرد: گزارش گروه بین‌المللی بحران سند درخشانی برای اثبات موفقیت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد و تامین اهداف ملی خود در مذاکرات هسته‌ای است.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت: 

١- اخیرا کلیپی تصویری با شرکت دو کارشناس ناآشنا با مباحث هسته‌ای تهیه شده است که تلاش زیادی دارد که به استناد گزارش تهیه شده توسط اندیشکده گروه بین‌المللی بحران اثبات کند که متن برجام سال‌ها پیش توسط وزارت امور خارجه آمریکا نوشته شده بود و دو سال مذاکرات شبانه‌روزی مذاکرات هسته‌ای ژنو و وین فقط نمایشی برای گول زدن افکار عمومی بود و اینکه ایران هم این متن از قبل تهیه شده را کاملا پذیرفت مگر احتمالا یک تغییرات غیر محتوایی و جزئی که تفاوتی در کل ماجرا ایجاد نمی‌کند. اما موضوع چیست؟

٢- گروه بین‌المللی بحران که اندیشکده‌ای غیردولتی است در ماه مه سال ۲۰۱۴ یعنی بعد از پایان توافق تفاهم ژنو و چند ماه پس از شروع مذاکرات برجام، گزارشی منتشر کرده و توصیه‌هایی به زعم خود در خصوص پیشبرد توافق نهایی هسته‌ای ارائه کرده است.

٣- تمامی متن توصیه‌های گروه بحران بین‌المللی که بخش اصلی گزارش آنها است، حدود سه صفحه و نیم بوده و بقیه گزارش، توضیحات و مقدمات متن توصیه‌هاست. اما متن برجام حدود یکصد و هفتاد صفحه است. عجیب است که این کارشناسان اصرار می‌کنند که نود درصد متن صد و هفتاد صفحه‌ای برجام مو به مو در این متن به این کوتاهی تکرار شده است. در حالی که هر خواننده ساده با مقایسه این متن با برجام به سرعت پی خواهد برد که اتفاقا هیچگونه شباهتی میان عبارت‌بندی‌های این دو متن وجود ندارد.

۴- کارشناسان مسحور دو مورد تشابه در دو متن شده‌اند: اشاره به سالن‌های آ و بی در نطنز و اشاره به تعداد حدود شش هزار سانتریفیوژ در نطنز. پیشنهاد توافق پیرامون تعداد شش هزار سانتریفیوژ مطلب جدیدی نبوده و مکررا توسط دیوید آلبرایت مطرح شده بود. انتقال سانتریفیوژهای مازاد به سالن بی در نطنز هم که وجود آنها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال‌ها پیش برای همه شناخته بود، تنها امکان عملی و ممکن به عنوان محل انبار سانتریفیوژهای مازاد قابل طرح بود و تا آن زمان در اظهارات و مواضع مقامات رسمی و تحقیقاتی غربی به طور مکرر مطرح شده بود. اما تعجب‌آورتر اصرار این دو کارشناس به شباهت متن توصیه گروه بحران در این خصوص با متن برجام است که اتفاقا کاملا متباین و متفاوت از هم هستند. برخلاف ادعای این آقایان بر اساس برجام سانتریفیوژهای مازاد فردو به سالن بی در نطنز منتقل نمی‌شوند بلکه ۱۰۴۴ سانتریفیوژ سایت فردو در همان سایت باقی می‌مانند که این خود از دستاوردهای مهم ایران و از توافقات مهم برجام است.

٥- واقعیت آن است که متن برجام اصلا هیچ شباهتی به متن گروه بحران ندارد. برای اثبات این موضوع فقط کافی است بخش بسیار کوتاه چند خطی متن گروه بحران در خصوص بحث رفع تحریم‌ها با متن و ضمائم طولانی ده‌ها صفحه‌ای برجام در بحث رفع تحریم‌ها مقایسه شود. کارشناسان گروه بحران هی چوقت در آن موقع فکر هم نمی‌کردند که لغو تحریم‌های نفتی، صادرات گاز، پتروشیمی و بقیه موارد در همان مرحله اول ممکن باشد و لذا توصیه کرده بودند که لغو تحریم‌های نفت و گاز و پتروشیمی و کشتیرانی و غیره در سه مرحله و ظرف ۱۰ سال انجام گیرد و درآمدهای بلوکه شده آن هم نفتی نیز طی سه مرحله ۱۰ ساله و در هر مرحله فقط بخشی از آنها برای تامین هزینه مواد غذایی و دارویی در اختیار ایران قرار گیرد.

٦- امید است عزیزانی که به تاریخ مذاکرات هسته‌ای ایران علاقمندند حتما این گزارش گروه بحران و توصیه‌های مندرج در آن را مطالعه کنند و آن را با جزئیات نهایی مورد توافق در برجام مقایسه کنند. این گزارش خود سند درخشانی بر اثبات موفقیت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد و تامین اهداف ملی خود در مذاکرات هسته ای است.

حمید بعیدی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر