کد خبر: 483119 A

برنامه نامزدها کاهش فاصله طبقاتی؛

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: فرار مالیاتی برای یقه سفیدان زیبنده نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی در برنامه مناظره در پاسخ به این سوال که چه برنامه و راهکاری برای رشد عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی پیشنهاد می‌کنید؟ گفت: عدالت اجتماعی یکی از اهداف مهم نظام جمهوری اسلامی است و فاصله طبقاتی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

او ادامه داد: مسئله نگران‌کننده است، عبارت است از اینکه در سال‌هایی که هدفمند کردن یارانه مطرح بوده، طبق گزارش مرکز آمار این فاصله کمتر شده و شاهد بیشتر شدن فاصله طبقات اجتماعی هستیم. در نتیجه در ضریب جینی از ۳۶ صدم به ۴۳ صدم رسیدیم و این ضریب هفت واحد افزایش یافته است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه این فاصله نشانه بدی است و باید مورد توجه مسولان و دولتمردان قرار گیرد.، اظهار داشت: امروز توجه به طبقه پایین جامعه اولویت است. راهکار برون‌رفت از این وضعیت که می‌تواند، مشکلات سیاسی و اجتماعی ایجاد کند، این است که نسبت به دهک‌های پایین، افزایش یارانه داشته باشیم و برای سه دهک اول، افزایش سه برابری یارانه را شاهد باشیم. 

رییسی اضافه کرد: گام دوم این است که نسبت به توانمندسازی افرادِ تحت پوشش اقدام شود و حتما باید توانمند شوند و برنامه‌ریزی صورت گیرد و حداقل سالانه یک میلیون نفر از سازمان‌های تحت پوشش خارج شوند. نسبت به دهک‌های بعد یعنی دهک‌های متوسط، باید تسهیلاتی را قایل شویم، تا فاصله طبقاتی را کمتر کنیم و این نکته حایز اهمیت است.

او با اشاره به اینکه در اخذ مالیات از افرادی که زیر سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند باید تجدیدنظر شود، یادآور شد: فرار مالیاتی برای برخی‌ها مانند یقه سفیدان، زیبنده نیست. این افراد نباید قانون را دور بزنند و از مالیات فرار کنند؛ این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. باید گام‌هایی در جهت کم کردن فاصله طبقاتی انجام شود تا عدالت ایجاد شود. انجام دادن برخی اقدامات برای قشر فقیر جامعه و اشتغال برای کسانی که کار ندارند در جهت کم کردن فاصله قطعا می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ اگر اقدام فوری در ارتباط با کمتر کردن فاصله طبقاتی اجتماعی انجام نشود باید شاهد بحران‌های اجتماعی باشیم. 

میرسلیم: آیا توقعات ما می‌تواند زمینه عدالت اجتماعی را برآورده کند؟ 

سیدمصطفی میرسلیم در مورد این سوال از رییسی پرسید: آیا به نظر شما اقداماتی که در طول برنامه پنجم در جهت کاهش اعدالت اجتماعی بوده مثمرثمر بوده یا نه و سوال دوم اینکه چگونگی تغییر روند تبعیض‌آمیز را بگویید و چه نسبتی بین عدالت اجتماعی و تبعیض‌های موجود قرار دارد و چطور می‌شود که عدالت اجتماعی را بیفزاییم. 

او افزود: آیا فکر می‌کنید که نوع سبک زندگی ما مطلوب است و می‌تواند توقعات ما را در زمینه عدالت اجتماعی برآورده کند.

هاشمی‌طبا: پرداختن به معلول‌ها چاره درد نیست

هاشمی‌طباء با تشکر از رییسی به دلیل توجه قشر مستضعف گفت: یقینا اقشار محروم، معلولان و بی‌سرپرستان باید مورد توجه دولت جمهوری اسلامی ایران باشند و از باید طریق سازمان‌های حمایتی مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی مورد حمایت باشند اما معنی آن این است که یارانه‌ها که به صورت عمومی توزیع می‌شود باید در دستر س آنها باشد و این امر باعث بزرگتر شدن دولت می‌شود.

او تصریح کرد: این بزرگتر شدن دولت یعنی فروش بیشتر نفت و وارد کردن ارز و تبدیل ارز به ریال است.

این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: اگر همه این توقعات از دولت باشد باید برای آن نیازسنجی شود. طبیعتا برای اینکه امکانات بهتر در اختیار عموم و طبقات ضعیف‌تر قرار بگیرد باید صنعت گسترش یابد و اصلاح کشاورزی و خدمات و علی الخصوص توریسم داشته باشیم تا بتوانیم آن را حل کنیم  و تولید نا خالص ملی و سرانه افراد بالا رود وگرنه پرداختن به معلول‌ها چاره درد نیست و منابع محدود است و نمی‌توان با منابع محدود زندگی کنیم.

روحانی: برای عدالت واقعی باید رانت‌ها را از بین ببریم

حسن روحانی در پاسخ به اظهارات سیدابراهیم رییسی درخصوص کاهش عدالت اجتماعی گفت: مسئله عدالت اجتماعی و کم کردن فاصله اقشار مختلف جامعه اهمیت فراوانی دارد.

او با بیان اینکه امروز باید تلاش کنیم تعادلی میان شرق و غرب کشور ایجاد شود، اظهار داشت: غرب کشور از شرایط بهتری برخودار است اما شرق کشور به دلیل کویری بودن و کم‌آبی شرایط سخت‌تری را دارد که برای امینت ملی مهم است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت یازدهم به منطقه شرق کشور توجه ویژه‌ای داشته است، تصریح کرد: برای اولین بار به زاهدان گازرسانی شده و توسعه راه‌آهن از بندر چابهار شروع شده و این بندر توسعه زیادی پیدا خواهد کرد.

روحانی ادامه داد: باید به اقشار کم‌درآمد رسیدگی بیشتری شود. در این راستا، حقوق افراد پایین در حال رسیدگی است و به آن افزوده شده است. همچنین حقوق بازنشستگان نیز افزایش یافته است. اینکه ما نسبت به اقشار مختلف یارانه را بالا ببریم، هم‌اینک حقوق مستمری‌بگیران افراد عضو کمیته امداد و بهزیستی نسبت به سال‌های ابتدایی دولت سه برابر افزایش یافته است.

او افزود: اینکه به افراد نیازمند و معلول رسیدگی شود، این دولت برای خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند، خانه ساخته شده و برای خانواده‌هایی که یک معلول دارند، مشغول به خانه‌سازی است.

رئیس دولت یازدهم تاکید کرد: برای عدالت واقعی باید رانت‌ها را از بین ببریم و با فساد اجتماعی و مالی مقابله کنیم.

قالیباف: شکاف طبقاتی در جامعه ما بیشتر شده و فرصت‌های اجتماعی امروز نابرابرند

در ادامه این مناظره قالبیاف درباره برنامه‌های رییسی برای کاهش فاصله طبقاتی و افزایش عدالت اجتماعی و پیشنهادات خود در این ارتباط گفت:‌ عدالت اجتماعی از اهداف مهم نظام و انقلاب است و همانطور که اشاره شد عدالت اجتماعی از موضوعات مهم و از اهداف اساسی انقلاب اسلامی بوده است.

او ادامه داد: اما همه شاهدیم وقتی مشکلات اقتصادی و بحران داریم، تحقق عدالت اجتماعی سخت است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی در تهران آغاز به کار کردیم قصدمان این بود که فاصله جنوب شمال را کم کنیم و امروز در سطح شهر مشخص است که در حوزه کالبدی و چه در حوزه انسانی و توجه به محرومین اقداماتی صورت گرفت است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد:همه می‌دانیم که در این ناعدالتی اقتصادی و نابرابری‌های فرصت های اجتماعی به طور یکسان نیست،  مثلا باید به بیکاری و شغل که در حقیقت حق شهروندان است، باید توجه شود.

قالیباف خطاب به رئیسی گفت:  من در برنامه جنابعالی دیدم که به این موضوع پرداختید و در برنامه ما هم هست. در ابتدا یک اشتغال حمایتی و در ادامه به سمت اشتغال پایدار می رویم.

او در خاتمه اظهار داشت : واقعیت این است که امروز شکاف طبقاتی در جامعه ما بیشتر شده و فرصت‌های اجتماعی امروز نابرابرند. یعنی بهره‌ای که آن ۴ درصد می برند، هیچوقت بقیه ۹۶ درصد مردم نمی‌برند. ما در برنامه پنجم هم چنین هدفی داشتیم. ارزیابی شما از اینکه چقدر برنامه پنجم توانسته موفق باشد چیست؟

جهانگیری: عده‌ای به دلیل عدم برقراری عدالت توزیعی به ثروت بادآورده دست پیدا کرده‌اند

اسحاق جهانگیری در نقد صحبت‌های رئیسی اظهار داشت: عدالت یکی از آرمانهای مهم جمهوری اسلامی و همه نظام‌های سیاسی دنیا است  اما نباید عدالت را به مسائل اقتصادی محدود کنیم و این یک ظلم به عدالت است.

وی افزود: عدالت آموزشی باید برقرار شود به این معنا که تمام افراد دسترسی به آموزش داشته باشند؛ عدالت سیاسی در کشور باید برقرار شود و هر فردی فارغ از وابستگی به جریان سیاسی باید به عدالت سیاسی دسترسی داشته باشد.

جهانگیری تاکید کرد: از مهمترین موضوعات عدالت در کشور عدالت قضایی است و باید تمام افرادی که به مراجع قضایی مراجعه می‌کنند احساس عدالت کنند، اما متاسفانه در کشور ما احساس عدم عدالت افزایش یافته است و باید مسئولان در سطوح مختلف برای برقراری عدالت اقدامات مورد نیاز را انجام دهند.

وی ادامه داد: عدالت اجتماعی باید در کشور برقرار شود. برقراری عدالت جغرافیایی هم از نیاز امروز کشور است و باید به برخی از مناطق و مرزهای کشور با ارائه امتیاز فرصت رشد بدهیم.

جهانگیری گفت: عدالت توزیعی از مهمترین موضوعات است متاسفانه عده‌ای به دلیل عدم برقراری عدالت توزیعی به ثروت بادآورده دست پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند با تماس به مسئولین به سرمایه‌های بزرگی دسترسی داشسته باشند که سبب بی‌عدالتی اشده است.

وی ادامه داد: فردی ۳.۸ میلیارد دلار از اموال مردم را به جیب زده است؛ مشخص است که جامعه در این شرایط به سمت بی‌عدالتی پیش رفته است در حالی که عده‌ای به ثروت‌های بادآورده قابل توجهی دست یافته اند عده‌ای به حداقل‌های اولیه نیاز دارند.

جهانگیری گفت: اینکه عده‌ای می‌گویند یارانه سه دهک اول کشور باید افزایش یابد درست نیست چرا که فاصله دهک‌ها در ایران بسیار کم است و در این صورت دهک‌های چهار و پنج ضعیف می‌شود.

رئیسی: آیا امکان زندگی با این 45 هزار تومان وجود دارد؟

در ادامه، رییسی در پاسخ به نقدها با تشکر از کاندیدها، گفت: گفته می شود برنامه پنجم اجرا شده و الان شاهد بیکاری بسیاری از جوانان تحصیلکرده و تعطیلی برخی کارگاه ها و واحدهای تولیدی هستیم. از طرفی دیگر شاهد مشکلات اقتصادی هستیم که فاصله طبقاتی را بیشتر کرده است. امروز زندگی برای محرومان سخت است و درآمدشان همین 45 هزار تومان است یا تحت پوشش کمیته امداد و بهریستی هستند. آیا امکان زندگی با این وضعیت و 45 هزار تومان وجود دارد؟

او افزود: این وضعیت باید تغییر کند و باید واقع‌بینانه درباره زندگی محرومان صحبت کرد؛ وضعیت را باید برای این قشری که قدرت زندگی ندارند، تغییر داد. گفته شده که  50 درصد مردم وام نگرفتند و  50 درصدی که گرفتند، 5 درصدش وام های بسیار کلانی است . چرا با این وضعیت کارگاه های ما مشکل کمبود نقدینگی دارند؟ سخن ما این  است که چرا عده ای از تسهیلات بسیاری برخوردار هستند؟ از طرفی دیگر اما جوانان برای گرفتن تسهیلات ازدواج منتظرند.

رییسی اضافه کرد: امروز ما یک فاصله طبقاتی بیشتری شاهد هستیم و هیچ کدام از کاندیداها و مردم منکر نیستند. نظریه ای مطرح است و آن اینکه به افرادی امکانات بدهیم و به فقرا و محرومان ندهیم تا این محرومان در کنار سرمایه گذاری سرمایه گذاران به چیزی برسند؟ یا اینکه باید محرومان حق خودشان را بگیرند؟ یک کسی کاخ نشین و دیگری کوخ نشین است؛ این زیبنده نیست. سیاست در دولت باید به گونهای باشد که فاصله را کمتر و کمتر کند تا شاهد عدالت اجتماعی باشیم. این اتفاق می‌تواند جلوی فساد و رانت را بگیرد. برنامه‌ریزی‌ها در دولت باید به گونه‌ای پیش رود، تا فاصله کمتر شود. باید از آمار بیکاران کاسته شود و دولت به کسانی که جیب‌شان خالی است با تسهیلات به آنها کمک کند لذا ما حق خود محرومان را می‌خواهیم بدهیم و اصل قضیه این است که از تولید حمایت کنیم. 

حجت‌الاسلام رییسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر