کد خبر: 468606 A

با حضور ولایتی انجام شد؛

مراسم رونمایی از کتاب «میراث ماندگار» که مربوط به تاریخچه و همچنین مرمت و احیای بازشو‌های ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام(متعلق به سازمان میراث فرهنگی) است، صبح امروز با گرامیداشت یاد و نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با حضور حجت، ولایتی، میرزاده، محمد هاشمی و شمس، برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مرمت نکات و نقاط تاریخی و میراث فرهنگی کشور در ساختمان قدس، به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب به پایان رسید که در این مراسم از دست‌اندرکاران آن تقدیر شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مقدمه‌ای که برای این کتاب نوشته بودند، با نگاهی تحلیلی به تاریخ هنر در ایران و به ویژه هنر معماری، گفت: اگر تاریخ را شرح سرگذشت‌های یک منطقه جغرافیایی بدانیم، میراث فرهنگی، آیینه‌های تمام‌نما، برای انعکاس روشن آن گذشته‌هاست. میراثی که وقتی با کلمه عزیز، دوست‌داشتنی و در عین حال مظلوم، «فرهنگ» همنشین می‌شوند، عظمت یک ملت و حتی گاهی در مقیاسی گسترده‌تر عظمت یک امت را با زبان خاموش و گویای ابنیه، نقاشی‌های نفیس، آثار خوشنویسان بزرگ و ظرافت‌های آنها و دیگر آثار بجا مانده از نیاکان، فریاد می‌زنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از این اثر با اشاره به دو اتفاق آتش‌سوزی در ساختمان قدس، نوشت: اگرچه در همین مدت، به مصداق «دشمن طاووس آمد پرّ او» و «شرف الملکان بالمکین» دو بار با کبریت جهل و تعصب، قسمت هایی از بنا و تابلوهای نفیس آن، طعمه آتش جهالت و افراط شد، اما مثل معروف «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» آینده این بنا را در مسیر دیگر نهاد که امروز شاهد نگاه عمیق مسئولان بخش‌های گوناگون مرتبط با میراث فرهنگی، برای استحکام پایه‌های اصل بنا و حفاظت از همه سرمایه‌های آن، مخصوصاً بر پایه تازه‌های دانش و تکنولوژی هستیم.

وی در خصوص چرایی و چگونگی استقرار در ساختمان قدس (کاخ مرمر) آورده است: روزی که پس از ترک مسند ریاست جمهوری، برای ادامه دوران مسؤولیت دیگرم در نظام جمهوری اسلامی، یعنی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از مشورت با بزرگان و قبل از استقرار در «ساختمان قدس» یا همان «کاخ مرمر» (متعلق به سازمان میراث فرهنگی) برای بازدید آمدم، فکر نمی کردم که بی سلیقگی، یکی از سرمایه‌های میراث فرهنگی را به انباری برای ضایعات!! تبدیل کرده باشد و تعجبم وقتی بیشتر شد که دیدم، تقریباً تمام آن چیزهایی را که «ضایعات» می‌خواندند، خود میراثی دیگر از فرهنگ و تمدن دیرپای ایران اسلامی است.

ولایتی، در این مراسم با آرزوی علوّ درجات برای رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: امیدوارم بتوانیم حس میهن‌دوستی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را زنده نگه داریم.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، هنر معماری را مجموعه‌ای از تمامی علوم مثل هندسه، ریاضی، فیزیک، شیمی و ... دانست و اظهار داشت: بدون بهره گرفتن از این علوم نمی‌توان بنای ماندگاری ساخت.

ولایتی با بیان اینکه هنر معماری دیرتر از سایر هنرها در تمدن اسلامی به اوج خود رسیده است، گفت: اوج این هنر در زمان صفویه است که زیباترین آثار میراث فرهنگی جهان اسلام، از جمله مسجد شیخ لطف‌الله باقی مانده از آن دوران است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقایسه معماری کاخ الحمرا در اسپانیا و آثار باستانی هند با میدان نقش جهان اصفهان، خاطر نشان کرد: بنا به اظهارات و اعترافات بسیاری از مستشرقین، بهتر از این میدان در جهان نیست که مسایل دنیوی و اخروی به طور مساوی در جای جای بناهای میدان به چشم می‌آید.

وی با گرامیداشت یاد استاد لرزاده، معمار و هنرمند ایرانی که گنبد ساختمان قدس مجمع تشخیص مصلحت نظام و هزاران اثر ارزشمند دیگر از جمله ساخت ۷۰۰ مسجد در سراسر ایران از کارهای فاخر و ماندگار این هنرمند برجسته است، گفت: گنبد، اختراع ایرانیان است و گنبد مساجد اسلامی، از گنبدکاری ایران قدیم نشأت گرفته است.

ولایتی در پایان بار دیگر یاد و نام مجاهد نستوه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را گرامی داشت.

 محمد هاشمی، رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این مراسم، اظهار داشت: ساختمان قدس مجمع تشخیص مصلحت نظام از آثار ماندگار و ارزشمندی است که متأسفانه در دولت قبل به خاطر کم توجهی‌ها، آثار ارزشمندی در آن طمعه حریق و متحمل صدمات و آسیبهای فراوانی شد.

وی با اشاره به نظر بلند و تأکیدات همیشگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر حفظ آثار باستانی و تاریخی کشور، گفت: در آن دوران افراد متعددی پیشنهاد بازسازی و مرمت ساختمان قدس را دادند که در نهایت به خاطر اعتماد، وسواس و دقت بالای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، این کار خطیر به هنرمندان دانشکده هنر و معماری این واحد سپرده شد.

رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام با قدردانی از همه دست‌اندرکاران مرمت و احیای بازشوی‌های ساختمان قدس، از جمله دکتر محمدمهدی حجت، از رؤسای اسبق و بنیان‌گذاران سازمان میراث فرهنگی و قائم‌ مقام سابق سازمان میراث فرهنگی و دکتر حمیده جعفری، مدیر و مجری پروژه، گفت: تمامی دست‌اندرکاران این پروژه با دقت، ظرافت، شجاعت و با وجدان کاری بالا، کار خویش را در مدت تعیین شده انجام دادند.

میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه دو بار به طور مستقیم، در بازسازی ساختمان قدس مجمع تشخیص مصلحت نظام، این مجموعه‌ی گرانبهای ملی نقش داشتم، گفت: یک بار زمانی که ریاست سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشتم، به همراه مرحوم آقای دکتر حبیبی برای بازدید از این ساختمان و اختصاص بودجه برای مرمت، از آن بازدید کردم و بار دیگر زمانی بود که واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد اسلامی برای مرمت این ساختمان، قراردادی را با مجمع تشخیص مصلحت نظام منعقد کرده بود.

وی افزود: خوشحالم که دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با صبر، حوصله و دقت، این اثر ملی را مرمت کرده است و از تمامی دست‌اندرکاران آن به ویژه مهندس محمد هاشمی، سرکار خانم دکتر جعفری و خانم دکتر کریمی، تقدیر و تشکر می‌کنم.

دکتر احمد شمس، رئیس هیأت امنای استان تهران و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز نیز در این مراسم گفت: با حمایت و هدایت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرمت مهمترین و بزرگترین ساختمان تاریخی و اداری به واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد اسلامی سپرده شد و فرجام خوب این کار عظیم هنری، مرهون مدیریت دکتر میرزاده است.

حمیده جعفری، مدیر و مجری پروژه بازشوی‌های ساختمان قدس نیز در این مراسم به ارائه گزارشی از روند کار بازسازی و مرمت ساختمان قدس از شهریور ۹۴ تا دی ماه ۹۵ پرداخت و گفت: ساختمان قدس، قرینه بی‌نظیر مسجد شیخ‌لطف الله اصفهان است که متأسفانه در دورانی به خاطر بی‌سلیقگی‌های مدیران به انباری برای نگه‌داری ضایعات تبدیل شده بود که هر کدام از ضایعات خود اثری ارزشمند و تاریخی بود.

وی با اشاره به حمایت‌ها و پشتیبانی‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مرمت و احیای بازشوی‌های ساختمان قدس، گفت: ایشان همواره بر اهمیت و حفظ آثار ماندگار تاریخی تأکید می‌کردند و با نگاه بلند و همه جانبه خویش راهنمای گروه مرمت‌کاران بودند.

جعفری با اظهار تأسف از اینکه در مقطعی به خاطر جهالت، بخشی از این ساختمان ارزشمند طعمه حریق شده است، گفت: خوشحالم که در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرمت و احیای این اثر ماندگار تاریخ معاصر ایران شروع شد و به اتمام رسید.

 مدیر و مجری پروژه بازشوی‌های ساختمان قدس، در پایان از زحمات و پشتیبانی‌های مهندس محمد هاشمی، رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام ـ دکتر حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ـ دکتر احمد شمس، رئیس هیأت امنای استان تهران و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و سایر افرادی که در اجرای این پروژه همکاری و همفکری کردند، تقدیر و تشکر کرد.

در پایان این مراسم، از کتاب میراث ماندگار، با حضور دکتر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ـ محمد هاشمی، رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام و حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر