کد خبر: 453643 A

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در مورد وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا با توجه به دستور ترامپ مبنی بر لغو صدور ویزای اتباع ایرانی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صدیقی؛ معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در خصوص اینکه وضعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بعد از دستور ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ایرانی چه خواهد شد، گفت: بحث کلی که وجود دارد این است که اصولا ما این نوع برخوردهای نژادپرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها زیبنده جامعه علمی در دنیا نمی‌دانیم.

او افزود: می‌گوییم ارتباطات علمی بین کشورها باید فارغ از بحث‌های سیاسی و تصمیمات خلق‌الساعه باشد به گونه‌ای که ذی‌نفع‌ها که اساتید و دانشجویان هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ارتباطات علمی را با مشکل مواجه می‌کند. البته توسعه علمی ما بدون اتکا به آمریکا و انگلیس است و ارتباطات علمی ما چندین سال است که با انگلستان قطع است و در دوران تحریم با آمریکا در حداقل بوده و شاهد توسعه علمی کشور در همه بخش‌ها بودیم و اینگونه نیست که این گونه تصمیم‌گیری‌ها لطمه خاصی به توسعه علمی کشور بزند، ضمن اینکه ما ارتباطات علمی را با کشورهای مستقل ادامه می‌دهیم و روی ‌ظرفیت‌های داخلی اتکا می‌کنیم.

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم تاکید کرد: در تصمیم اخیری که رییس‌جمهور آمریکا گرفته که خلق‌الساعه و فارغ از منطق است من در حوزه دانشجویی باید بگویم ما دانشجوی بورسیه در آمریکا نداریم و تنها چهار دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده و هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند که به زودی فارغ می‌شوند؛ از این رو مشکلی با دانشجویان بورسیه نداریم چند سال است که اعزام با شکل بورس کاملا توسط ما به حداقل رسیده است.

او افزود: اما تعداد زیادی دانشجویان با هزینه شخصی در آمریکا داریم که آمارها درباره این‌ها متفاوت است اما حدودا بر اساس آمارهای رسمی ۱۱ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به تحصیل هستند که غالب این‌ها با ما ارتباط دارند و با ما از جهت استفاده از تسهیلات غیرارزی مثل معافیت تحصیلی و ارز مبادله‌ای در ارتباط هستند. حدودا ۸۵ درصد این جمعیت با ما ارتباط دارند.

صدیقی تاکید کرد: این تصمیم ممکن است در سه حوزه مشکل ایجاد کند؛  اول دانشجویان دکتری داخل که برای دوره‌های فرصت مطالعاتی اقدام کرده بودند. این دسته  ۱۴۷ دانشجو هستند که در حال اقدام برای گذراندن این دوره هستند که برخی‌ها تا مرز ویزا هم رفته بودند. با این ممنوعیت این دانشجویان فرصت دارند برای کشور‌های دیگر اقدام کنند. اگر مهلت اقدام آنها تمام شده باشد، ما یک و نیم سال این مهلت را تمدید می‌کنیم. علاوه بر این با دانشگاه‌های آنها هم برای مساعدت با آنها صحبت می‌کنیم.

او ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که در این مدت با عنوان دانشجویی برای دیدار با خانواده به ایران رفته بودند و الان مشکل برای ورود به آمریکا دارند ما مایل هستیم این عده برای انتقال به داخل اقدام کنند. دسته سوم دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند که با هزینه شخصی به آمریکا بروند و الان به مشکل برخورده‌اند. با توجه به اینکه مقررات نظام وظیفه مقررات خاصی است و در مهلت محدودیت باید اقدام شود ما با نظر مساعدت با دوستان سازمان نظام وظیفه موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: امیدواریم که نظر آنها تامین شود که اجازه تغییر کشور را بگیریم. قطعا تغییر کشور را اجازه می‌دهند اما برای مهلت محدودی که دارند با این سازمان صحبت می‌کنیم. در این رابطه تصمیم این بوده است که با سازمان صحبت کنیم تا اجازه تغییر کشور را با تسهیلات لازم به این افراد بدهیم.

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم گفت: این سه دسته در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه شده‌اند و این اطمینان را به آنها می‌دهیم که مجموعه وزارت خانه به آنها کمک کند.

او در پاسخ به ایلنا در خصوص مشکل این دانشجویان برای انتقال به داخل و اینکه این دانشجویان عمدتا فاند تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا دریافت می‌کردند و در صورت انتقال به داخل مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف خواهند شد، گفت: برای ایرانیان شاغل به تحصیل در آمریکا آمادگی انتقال به داخل را داریم و وظیفه خودمان می‌دانیم که دانشجویان ایرانی را در ارتباط با این مشکل حمایت کنیم. بچه‌ها خودشان ملاحظات مختلف را می‌دانند. این برای بچه‌هایی است که پشت مرزها گیر کرده‌اند قاعدتا خیلی از این‌ها باید تامل کنند ببیند این تصمیم دائمی است یا موقت. اما حمایت ما این است که با دانشگاه‌های داخل صحبت کنیم. الان افرادی که فاند داشتند تامین آن در ایران ممکن نیست، اما در مورد انتقال آنها به داخل  برای ادامه تحصیل در ایران آمادگی وجود دارد.

صدیقی در خصوص نحوه توزیع بین دانشگاه‌های مختلف نیز گفت: تا جایی که میسر باشد صحبت می‌شود که مساعدت کنند. همچنین بر اساس رتبه و مقطع و گروه تحصیلی و سطح دانشگاهی که حضور داشتند، توزیع انجام می‌شود. در مورد شهریه آنها هم با دانشگاه‌ها صحبت می‌شود که مساعدت کنند.

در ادامه این نشست ابوالحسن ریاضی گفت: قاعدتا اگر اینها تصمیم داشته باشند به داخل برگردند، می‌توانند اقدام به انتقال به داخل داشته باشند. اگر دانشجویان در خارج تمایل داشته باشند به ایران برگردند عملا با توجه به اینکه ترم تحصیلی شروع شده است این اقدام برای ترم بعد خواهد بود و این فرصت را دارند که بین داخل یا خارج تصمیم بگیرند. در صورت تداوم این تصمیم دانشجویان بازمانده این فرصت را برای تصمیم‌گیری دارند. این اطمینان خاطری است که وزارت علوم برای امنیت روانی و برنامه‌ریزی دانشجویان ایرانی فراهم کرده است.

او در مورد اینکه آیا در روزهای اخیر مراجعه‌ای با این هدف صورت گرفته یا خیر گفت: ایمیل‌هایی داشتیم، اما الان بچه‌هایی که برای نظام وظیفه اقدام کرده بودند و دانشجویان دکتری بیشتر نگران هستند.

دانشجویان ایرانی بورسیه لغو صدور ویزای اتباع ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر