کد خبر: 453461 A

فرمانده کل سپاه:

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: مردمی وانقلابی بودن را از ویژگیهای خاص سازمان سپاه برشمرد و گفت: علم، دانش، پژوهش و اندیشه ورزی از نیازهای سپاه و انقلاب اسلامی در این مقطع حساس به شمار می‌رود.

به گزارش ایلنا، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دومین جشنواره دانش و پژوهش سپاه با گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر علم، دانش، پژوهش و اندیشه‌ورزی را از نیازهای سپاه و انقلاب اسلامی در این مقطع حساس برشمرد و گفت: به دنبال موضوع تحول‌خواهی فرماندهی معظم کل قوا از سپاه معاونت دانش و پژوهش با رویکرد تحولی در سپاه ایجاد شد و این مجموعه بستری برای اقدامات پژوهشی است.

او افزود: اقدامات معاونت دانش و پژوهش سپاه تا به امروز پیشرفت خوبی داشته و اکنون زمان برداشت محصول از این تلاش‌ها و زحمات در مجموعه‌های مختلف سپاه است. 

فرمانده کل سپاه با طرح این سؤال که امروز چه دانشی مورد نیاز انقلاب اسلامی و سپاه است؟ گفت: بخشی از دانشی که ما از آن صحبت می‌کنیم مربوط به حوزه علوم انسانی است که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و از مباحث اصلی ما بشمار می‌رود. 

جعفری با تأکید بر اینکه از تجربه‌ سپاه در عرصه دانش نظامی می‌توان در سایر عرصه‌ها نیز بهره برد، اظهار کرد: دانش نظامی انواع و سبک‌های مختلفی دارد که یکی از آنها جنگ کلاسیک است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی باید دید که محتوای انقلاب چه تأثیری در دانش کلاسیک نظامی گذاشته است.

او با یادآوری دوران هشت ساله دفاع مقدس اظهار کرد: دانش نظامی کلاسیک با مبانی غیرانقلابی در زمان جنگ تنها سه ماه دوام آورد و در همان مقطع نسخه آن بسته شد و در ادامه عملیات‌های گسترده و متنوع ما با تغییر در مبانی و ارزش‌ها شکل گرفت که با گذشت یک و نیم سال از ابتدای جنگ منجر به آزادسازی خرمشهر گردید و سپاه محور این تغییر در مبانی و ارزشی شدن آن بود.

فرمانده کل سپاه در ادامه خاطرنشان کرد: امروز مدیریت ما برگرفته از علوم انسانی است که مبانی غربی داشته و متناسب با فرهنگ، شرایط و اقتضائات ما نیست و اینکه رهبری معظم انقلاب بر موضوع ایجاد تحول اساسی در علوم انسانی تأکید دارند به همین خاطر است.

جعفری با تأکید بر اینکه رفع بسیاری از مشکلات انقلاب اسلامی نیازمند تحول در علوم انسانی است اظهار کرد: مسیر انحرافی که ما با رفتن به سراغ دانش و فرهنگ با مبانی غیردینی و اعتقادی بعد از انقلاب طی کردیم چالش بزرگ ما است.

او در ادامه تأکید کرد امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمامی عرصه‌ها فعال بوده و با مأموریت ابلاغی به ایفای نقش می‌پردازد و در تمامی عرصه‌های مأموریتی اصول ارزشی و اعتقادی را مبنا قرار می دهد.

فرمانده کل سپاه در ادامه با برشماری برخی اقداماتی که باید در مأموریت حوزه دانش و پژوهش مورد توجه قرار گیرد اظهار کرد: اینکه نهاد سپاه چگونه باشد و چگونه وجوه تمایز خود با سایرین را حفظ کند، همچنین مقابله با بروکراسی و خشکی سازمان به عنوان تهدیدات متوجه نهاد انقلابی سپاه از جمله سؤالاتی است که تلاشگران عرصه پژوهش، اندیشه ورزی و دانش سپاه باید به آن پاسخ دهند.

جعفری مردمی بودن و انقلابی بودن را دو ویژگی خاص سازمان سپاه دانست و افزود: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) سپاه سازمانی است که بر مبنای دین، تقوا، درک و عمل انقلابی بوجود آمده و باید دید سازمانی که با این مبانی بنا نهاده شده است چه تفاوت‌هایی با سایر سازمان‌ها داشته و از چه شاخص‌هایی برخوردار است.

او خاطرنشان کرد: برشماری وجوه تفاوت سبک زندگی اسلامی با غیراسلامی، عمل جهادی با عمل غیرجهادی و اقتصاد مقاومتی با اقتصاد بدون اتکا به مبانی و ارزش‌ها از دیگر اقداماتی است که باید توسط  اندیشه ورزان صورت پذیرد. 

فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه دین، تقوا، درک انقلابی و عمل انقلابی پایه‌های تشکیل‌دهنده سپاه هستند گفت: سپاهی که می‌خواهد انقلاب اسلامی را حفظ و از آن پاسداری کند باید پاسداری به موقع و غیرمحافظه‌کارانه داشته باشد که شما پژوهشگران می بایست با پژوهش، اندیشه ورزی و مطالعه عمیق براساس مبانی دینی و انقلابی تفاوت‌های پاسداری محافظه کارانه و پاسداری غیرمحافظه کارانه را پاسخ دهید.

جعفری با تأکید بر اینکه پژوهش‌های حوزه علوم انسانی ما باید برگرفته از اصول و مبانی دینی و اعتقادی باشد گفت: مبانی فکری کسانی که براساس ارزش‌های دینی و اعتقادی اندیشه‌ورزی می‌کنند با کسانی که مبانی غربی را مورد لحاظ قرار می‌دهند متفاوت است.

او با بیان اینکه هیأت‌های اندیشه‌ورز به شدت مورد نیاز سپاه است، اظهار کرد: تاکنون در حوزه اندیشه‌ورزی و پژوهش بسترسازی مناسبی صورت گرفته که از این پس باید به دنبال عمق بخشی و کیفی‌سازی آن باشیم.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: در عرصه عمل، سپاه توانسته با مبانی نزدیک به مبانی دینی و انقلابی ایفای نقش کند که این از رموز موفقیت سپاه در این عرصه است و نمونه‌های زیادی از آن را شاهد بوده و هستیم اما کار سخت ما در عرصه جنگ نرم، مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. 

او افزود: در این عرصه نقش الگوسازی سپاه برای جامعه انقلابی کشور باید توسط پژوهشگران اسلامی و انقلابی واقعی که مبانی فکری خود را از اسلام ناب می‌گیرند استخراج و ارائه شود.

جعفری در پایان با تأکید بر اینکه کار پژوهشی باید عمیق، دقیق و متناسب با مبانی دینی و ارزشی باشد، با تقدیر از تلاشگران عرصه‌ی دانش و پژوهش سپاه گفت: تمرکز بر مسائل مربوط به انقلاب، جامعه و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی رسالت مهم شماست و بستر عظیمی که در سپاه در حوزه اندیشه ورزی و پژوهش وجود دارد باید مسائل عمده و اولویت‌دار را شناخته و به آن بپردازد.

سرلشکر محمدعلی جعفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر