کد خبر: 439121 A

دادستان کل کشور:

ایلنا: دادستان کل کشور خواستار افزایش انجام گفتگوهای حقوقی و قضایی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای بی‌طرف اروپایی بویژه در مسایل مربوط به حقوق بشر و تروریسم شد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل ادعاهای حقوقی و قضایی کشورهای غربی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و آماده انجام گفتگو با کشورهای بی‌طرف غربی و اروپایی در این زمینه است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام منتظری عصر امروز در دیدار معاون شورای حکومتی ایتالیا با ابراز خرسندی از سفر این هیات ایتالیایی به تهران و تاکید بر اینکه ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که همواره سیاست‌های معتدلی را در پیش گرفته است افزایش مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور را مکمل روابط سیاسی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: امیدواریم شاهد افزایش سطح مراودات و مذاکرات حقوقی و قضایی با ایتالیا باشیم. 

منتظری با تاکید بر آمادگی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در افزایش گفت‌وگوهای حقوقی و قضایی با ایتالیا و سایر کشورهای بی‌طرف اروپایی و غربی تصریح کرد: ما آمادگی داریم که مبانی حقوقی و قضایی در زمینه‌هایی مانند حقوق بشر را در محیطی علمی و مبتنی بر پرسش و پاسخ‌های دوطرفه با کشورهای بی‌طرف غربی دنبال کنیم. 

وی افزود: یکی از پرسش‌های ما این است که چرا برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه به دنبال این هستند که مبانی حقوق بشری مورد قبول خود را به سایر کشور‌ها تحمیل کنند و چرا آنچه را آن‌ها در این باره تشخیص می‌دهند سایر کشور‌ها باید بپذیرند. 

دادستان کل کشور تاکید کرد: اگر در جمهوری اسلامی ایران فردی که مرتکب جنایت تروریستی شده طبق موازین قانونی ایران محاکمه و مجازات شود چرا برخی کشورهای غربی آن را به عنوان حرکتی ضد حقوق بشر معرفی می‌کنند اما در مقابل جنایت‌ها علیه افراد بی‌گناه در سوریه و یمن و از سوی نیروهای تکفیری و داعش ساکتند و سخنی مغایر با این جنایت‌ها به زبان نمی‌آورند. 

منتظری با طرح این پرسش که آیا مردم مظلوم سوریه و یمن و مردم دیگر کشورهای بی‌دفاع حقوق بشر ندارند گفت: امیدوارم حقوقدانان کشورهای غربی به حال برداشت‌های متضاد و متناقض حقوق بشری برخی دولت‌های غربی فکری اساسی کنند. 

دادستان کل کشور خواستار تشکیل کمیته‌های مشترک گفتگو و تبادل نظر با ایتالیا در زمینه مبانی و مباحث حقوقی و قضایی شد و بر لزوم افزایش مراودات و گفتگوهای حقوقی میان کشورهای مستقل و بی‌طرف تا حصول نتیجه عملی در قبال مباحث حقوقی و قضایی تاکید کرد. 

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح ساختار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران «استقلال قوه قضاییه» از قوه مجریه را ویژگی مهم و بارز ساختار قضایی کشورمان دانست و این موضوع را عامل مهمی در انجام مناسب وظایف قانونی برشمرد. 

معاون شورای حکومتی ایتالیا نیز در این دیدار بر گسترش سطح روابط حقوقی و قضایی دو کشور تاکید کرد و با اشاره به گسترش مناسب روابط ایران و ایتالیا در بخش‌های مختلف گفت: سفر ما به ایران در مرحله نوینی از تاریخ روابط دو کشور انجام شده و گامی در جهت افزایش هر چه بیشتر سطح روابط دو کشور است. 

فلیپو پاترونی گریفی با تاکید بر اینکه «اعتقاد عمیق دارم که باید گفتمان میان موسسات حقوقی دو کشور افزایش یابد» گفت: افزایش مراودات و گفتگو‌ها میان نهادهای حقوقی در سطح بین الملل می‌تواند تاثیر موثری بر ترغیب سیاست مداران به دستیابی به گفتمان مشترک و اجماع جهانی در محکومیت جنایت‌های ضد بشری شود. 

این مقام ایتالیایی گفتگوهای حقوقی میان دو کشور ایران و ایتالیا در سالهای اخیر را که از طریق ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های ایتالیایی انجام شده موثر و الگویی قابل تعمیم به دیگر کشور‌ها در سطح اتحادیه اروپا اعلام کرد.

حقوق بشر دادستان کل کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر