کد خبر: 434418 A

وزیر امور خارجه در اجلاس قلب آسیا:

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده و امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست وزرای امور خارجه قلب آسیا در آمریتسر هند گفت: ما همچنان از دولت وحدت ملی افغانستان حمایت کرده و آمادگی داریم تا با رهبران افغانستان برای کمک به آنها در ایفای مسئولیت‌هایشان همکاری کنیم. 

او ادامه داد: از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده و امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد.

متن کامل سخنرانی رئیس دستگاه دیپلماسی به شرح زیر است: 

سخنرانی در جمع شما در «نشست وزرای فرایند قلب آسیا» مایه خرسندی است. در ابتدا از مردم و دولت هند برای میزبانی سخاوتمندانه و ترتیبات خوب‌شان برای برگزاری این نشست تشکر می‌کنم. همچنین از آقای اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و آقای مودی نخست‌وزیر هند برای سخنرانی مهم افتتاحیه قدردانی می‌کنم. 

همکاران ارجمند

پنج سال پیش ما فرایند قلب آسیا را برای پیشبرد همکاری منطقه‌ای با محوریت افغانستان و با تصدیق این واقعیت که افغانستانِ امن و باثبات برای پیشرفت و سعادت منطقه قلب آسیا حیاتی است، بنا نهادیم. در طول این مدت ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌هایی نائل شویم، اما همچنان راهی طولانی در این مسیر باقی مانده است. منطقه ما همچنان از گسترش نگران‌کننده خشونت‌های افراط‌گرایانه رنج می‌برد و رشد فزاینده تولید مواد مخدر جوامع‌مان را تهدید می‌کند. در این میان، افغانستان بیش از همه از این مصائب متاثر شده است. سال ۲۰۱۶ سال بسیار پرچالشی برای دولت وحدت ملی افغانستان بود، زیرا گروه‌های افراطی همانند داعش اقدامات تروریستی خود را در داخل افغانستان و حتی در شهر کابل گسترش داده‌اند. 

ما همچنان از دولت وحدت ملی افغانستان حمایت کرده و آمادگی داریم تا با رهبران افغانستان برای کمک به آنها در ایفای مسئولیت‌هایشان همکاری کنیم. همچنین از دستاوردهای اخیر دولت افغانستان در برقراری صلح با حزب اسلامی استقبال کرده و امیدواریم که فرایند صلح با مالکیت و هدایت افغانستان و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشورهای منطقه این کشور را به سمت صلحی پایدار و جامع به پیش برد. 

همکاران گرامی

چالش‌های فراروی افغانستان و منطقه ما به هم پیوسته و مرتبط هستند. گزارش‌های اخیر دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد بیانگر رشد ۴۳ درصدی تولید مواد مخدر در طول سال گذشته است. بدون دارایی‌های حاصله از مواد مخدر تروریست‌ها نمی‌توانند عملیات خود را تامین مالی کنند. تولیدکنندگان مواد مخدر نیز برای انتقال کالاهای مرگبارشان نیازمند جنگجویان و مبارزین هستند. در این رابطه، سطح پایین توسعه‌یافتگی، درآمد پایین و فقدان فرصت‌های اقتصادی زمینه‌های مناسبی را برای گروه‌های تروریستی و شبکه‌های قاچاق مواد مخدر فراهم می‌کند.  

به عنوان کشوری که در خط مقدم جنگ علیه قاچاق مواد مخدر قرار دارد، ما برنامه‌های کشت جایگزین و طرح‌های درآمدزایی جایگزین پیشنهاد کرده‌ایم تا کشاورزان افغانی را از تولید تریاک بازدارد. با وجود این، به منطور تغییر مسیر فعلی و روند هشداردهنده افزایش تولید مواد مخدر، همکاری بین‌المللی بر مبنای یک استراتژی منسجم برای توسعه جایگزین با هدف تغییر اقتصاد جنگی به یک اقتصاد رسمی و پایدار ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. 

موافقتنامه سه جانبه میان ایران، هند و افغانستان در خصوص توسه بندر چابهار گام مهمی در این مسیر است که موجب می‌شود افغانستان به بازارهای جهانی از طریق دریای آزاد دسترسی داشته و توسعه منابع معدنی غنی و گسترده افغانستان را به لحاظ اقتصادی جذاب و قابل عرضه می‌کند. ما از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دعوت می‌کنم تا مشارکت در توسعه و گسترش چابهار را مدنظر قرار دهند. پروژه راه آهن خواف - هرات نیز طرح کلیدی مواصلاتی دیگری است که افغانستان را از طریق ایران به شبکه‌های بین‌المللی ریلی وصل می‌کند. 

در طول ۳۷ سال گذشته، ما میزبان حدود سه میلیون تن از اتباع افغانی هستیم. آنها تقریبا به همه امکانات و خدمات عمومی که به ایرانیان ارائه می‌شود، از جمله امکانات پایه، حمل و نقل عمومی، خدمات بهداشتی و آموزش عمومی دسترسی دارند. تنها در سال جاری ما به حدود ۴۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان افغانیِ فاقد مدرک اقامتی خدمات آموزشی اعطا کرده‌ایم. این در حالی است که ما در این زمینه تقریبا هیچ کمکی از طرف جامعه بین‌المللی دریافت نمی‌کنیم. 

ایران، به عنوان کشورِ راهبر «طرح اقدامات اعتمادساز در زمینه آموزش» (Education CBM) تحت فرایند قلب آسیا، با افغانستان برنامه‌های همکاری دوجانبه‌ای با وجود محدودیت‌های منابع ملی داشته است. این در حالی است که مشارکت کشورهای حمایت‌کننده به این برنامه قابل توجه نبوده است. ما جامعه کشورهای کمک‌کننده را به مشارکت در این برنامه به نحوی که امکان اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های توافق شده را فراهم کند، دعوت می‌کنیم. 

در خاتمه یک بار دیگر بر عزم راسخ مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه حمایت و پشتیبانی از دولت و مردم عزیز افغانستان برای گذر از دوره دشوار تاریخ‌شان به سوی یک افغانستان با ثبات، ایمن و پیشرفته که به ثبات و پیشرفت منطقه قلب آسیا کمک خواهد کرد، تاکید می‌کنیم. 


 

محمدجواد ظریف سفر ظریف به هندوستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر