کد خبر: 431926 A

امیر دریادار سیاری:

ایلنا: فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سخن مقام معظم رهبری،‌ گفت: اقتدار مردم را در عرصه دریا به معرض نمایش می‌گذاریم.

به گزارش ایلنا، امیر دریادار سیاری در حاشیه مراسم تجدید میثاق نیروی دریایی راهبردی ارتش با آرمان‌های حضرت امام (ره) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر برنامه‌های رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: اول سال عنوان کردیم حدود ۲۵ رزمایش تخصصی و عمومی را در نیروی دریایی به منظور ارتقاء توانایی دفاعی انجام می‌دهیم که تعداد زیادی از آنها انجام شده که ما ظرف این هفته رزمایش تخصصی زیردریایی‌ها را در دستور کار داریم که برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی در این‌باره افزود: در بحث حضور در اقیانوس اطلس هم، ناوگروه ۴۴ ما که متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران و اروند و ناو بوشهر است به سمت خلیج عدن به منظور برقراری امنیت برای کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های جمهوری اسلامی ایران که در آن منطقه مورد تهدید دزدان دریایی قرار دارند در حرکت هستند که بعد از انجام آن به سمت کشور تانزانیا حرکت کرده و در بندر دارالسلام پهلو گرفته‌ و بعد از آن به سمت کشور آفریقای جنوبی حرکت کرده‌ و پس از عبور از اقیانوس هند در اقیانوس اطلس حضور پیدا کرده و در مراجعت در بندر دریان آفریقای جنوبی پهلو گرفته‌اند.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران اهداف این رزمایش‌ها را اینگونه تبیین کرد و گفت:  هدف ماجلوگیری از ایران‌هراسی، خنثی کردن ایران‌هراسی، ارسال پیام صلح و دوستی، تقویت ارتباطات با کشور همسایه و توسعه این ارتباطات و نشان دادن اینکه ما یک کشور دریایی  و توانمند هستیم که از مرزهای آبی و منافع و منابع دریایی دفاع می‌کنیم است که برابر قوانین و مقررات بین‌المللی می‌توانیم در آب‌های آزاد جهان که متعلق به همه جهان است حضور داشته باشیم و پرچم کشورمان را به اهتزاز درآوریم.

 سیاری در این‌باره اضافه کرد: رزمایش زیردریایی‌ها در دریای عمان انجام می‌شود، از بندر عباس، ‌تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند و وسعت آن را برای مثال فرضاً تا مدار ۱۵ درجه عنوان می‌کنیم. معمولاً رزمایش‌ها تا مدار ۱۵ درجه انجام می‌شوند. زیردریایی‌های ما تمرینات را در آن منطقه انجام می‌دهند و تاکتیک‌ها را در آنجا به مرحله اجرا می‌گذارند.

وی در رابطه با پیروزی نیروی دریایی در عملیات مروارید، تبیین کرد: این عملیات پیروزی بزرگی را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد. ما این پیروزی را فقط به برکت حضور جوانان انقلابی آن مقطع در عرصه دریا و صدور دستورات امام بزرگوار می‌دانیم. اگر نقش معنوی امام (ره) از عملیات مروارید حذف شود چیزی از عملیات باقی نمی‌ماند.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به نامگذاری  روز پیروزی در عملیات مروارید به عنوان روز نیروی دریایی ، عنوان کرد: نام‌گذاری این روز نیز به فرمان امام (ره) بوده است که فرمودند امروز نیروی دریایی در خلیج فارس و دریای عمان چون نگینی درخشنده است که این جمله،‌ جمله بسیار زیبایی است. ۷ آذر هر سال این توفیق را پیدا می‌کنیم که در اینجا حضور پیدا کنیم و تجدید بیعتی داشته باشیم و به حضرت امام (ره) بگوییم که ما امروز تحت فرمان مقام معظم رهبری این آمادگی را داریم که هرجا لازم باشد برای حفاظت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران منابع و منافع دریایی همانگونه عمل کنیم که در ۷ آذر ۵۹ عمل کردیم و این قول را می‌دهیم که این آمادگی را داریم.

وی افزود: امروز در دریاهای آزاد جهان حضور پیدا کرده‌یم و برای دفاع از مرزهای آبی، منابع و منافع کشور در این آب‌ها دریانوردی کرده‌ایم. امروز که در اینجا هستیم ناوهای نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی حضور دارند. به اقیانوس اطلس رفته‌اند و اقصی نقاط جهان را مطابق با مقررات بین‌المللی در آب‌های آزاد جهان دریانوردی کرده‌اند که ما از این طریق اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به معرض نمایش می‌گذاریم.

 سیاری گفت: امروز در بحث ناامنی در خلیج عدن با قدرت حضور داریم و از منافع‌مان دفاع می‌کنیم و نشان می‌دهیم که این امت امام (ره)، سربازان و جوانان راه شهدا را ادامه می‌دهند و شعارشان شعار راه ما راه حسین (ع) است و با اقتدار در عرصه آب‌های ‌آزاد جهان حضور دارند و اقتدار نظام را نشان می‌دهند و همینطور که فرمانده کل قوا فرمودند مظهر اقتدار مردم در دریا نیروی دریایی است. ما اقتدار مردم را به معرض نمایش می‌گذاریم.

وی در پایان گفت: شخصیت امام (ره) بی‌نظیر بود. امام (ره) شخصی بود که استکبار جهانی را سرکوب کرد. استکبار جهانی را تکان داد، فکر نکنم چنین شخصیتی پیدا شود.

امیر دریادار سیاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر