خبرگزاری کار ایران

سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری:

دولت اوباما قانون تمدید تحریم‌های ایران را امضا نمی‌کند

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصویب طرح تمدید تحریم‌های ایران در کنگره اظهار داشت: ما قانونی را که توانایی جامعه بین‌الملل برای ادامه اجرای موفقیت‌آمیز برجام را کاهش دهد امضا نخواهیم کرد.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه خبری کاخ سفید، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه در خصوص  این‌که آیا دولت آمریکا تدابیر جدیدی برای تقویت توافق هسته‌ای با ایران برای خنثی کردن هرگونه اقدام دولت ترامپ برای ابطال توافق در نظر دارد گفت: در حال حاضر درباره اقدام خاصی صحبت نمی کنم اما آن چه مورد تایید است این است که اقداماتی که ما برای اجرای برجام انجام داده‌ایم، فرآیندی بلند مدت داشته است.

او در ادامه مدعی شد: هر اقدامی که تاکنون در این دولت انجام شده در راستای پایبندی آمریکا به توافقی بوده که ایران را از دست یابی به سلاح هسته‌ای بازداشته است. این توافق در حقیقت فراتر از انتظارات  منتقدان سرسخت آن ظاهر شده و هم‌چنین امنیت آمریکا و متحدانش در سراسر جهان را تقویت کرده است.

بر اساس این گزارش ارنست در پاسخ به این سوال که آیا اطمینان دارند که تیم ترامپ نقش روسیه و چین را درباره توافق هسته‌ای درست درک می‌کند یا نه؟ گفت: شما باید این سوال را از خودشان بپرسید. بدیهی است که توافقی که حاصل شد، بدون نقش سازنده روسیه و چین موفقیت‌آمیز نبود. اگر این سوال را از  دولت‌های آن‌ها هم بپرسید این موضوع را تایید خواهند کرد و خواهند گفت که از منافعی که جامعه بین‌الملل از اجرای موفق این توافق کسب کرده، خوشحال و راضی هستند.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در ارسال نامه‌ای به رییس جمهور اوباما و درخواست از وی برای این‌که هیچ اقدامی انجام ندهد که منجر به محدود شدن توانایی رییس‌جمهور بعدی در قبال سیاست‌های مربوط به ایران شود نیز گفت: من در حال حاضر نمی‌توانم اظهار نظری در این رابطه داشته باشم. آن چه که می‌توانم بگویم این است که این دولت از بیستم ژانویه تاکنون به تمامی تعهدات خود در رابطه با برجام عمل کرده است.

او در ادامه مدعی شد: این موضوع از دستیابی ایران به توانایی تسلیحاتی هسته‌ای جلوگیری کرده است. در حقیقت، این توانایی ایران به دلیل توافقی که آمریکا به همراه نزدیک‌ترین متحدانش بر سر آن مذاکره کرد، به شکل قابل توجهی به عقب رانده شده است. نتایج این توافق حاکی از آن است که ایران بخش اعظم اورانیوم غنی‌سازی شده خود را به خارج از کشور فرستاده و دو سوم سانتریفیوژهایش را برچیده است. آن‌ها راکتور آب سنگین خود را باز طراحی کرده‌اند و هم‌چنین با دقیق‌ترین بازرسی‌هایی که تاکنون برای هر کشور هسته‌ای در نظر گرفته شده است، موافقت کرده‌اند.

ارنست افزود: گام‌هایی که برداشته شده، امنیت ملی آمریکا را به طور قابل توجهی افزایش داده است. این موضوع هم‌چنین امنیت نزدیک‌ترین متحد ما در خاورمیانه، یعنی اسراییل را افزایش داده است. اطمینان دارم که متحدان اروپایی‌مان هم درباره پیشرفت‌هایی که این توافق ایجاد کرده است، احساس خوبی دارند.

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه در ابتدا حتی این طرز تفکر وجود داشت که ایران با حسن نیت بر سر میز مذاکره نخواهد نشست اضافه کرد: زمانی که مذاکرات آغاز شد، این احساس از طرف منتقدان وجود داشت که ایران برای رسیدن به توافق تلاش نمی‌کند و تنها برای خرید زمان مذاکره می‌کند. آن‌ها درباره این موضوع هم اشتباه کردند. زمانی که توافق حاصل شد منتقدان باز هم گفتند که ایرانی‌ها هرگز به توافق پایبند نخواهند بود و آن‌ها هرگز به مفاد آن عمل نخواهند کرد. آن‌ها در این مورد هم اشتباه کردند. حتی جامعه اطلاعاتی ارتش اسراییل که تردیدهای قابل توجهی درباره این توافق داشت این موضوع را تایید کرده که ایران به مفاد توافق پایبند بوده است. بنابراین زمانی که ایران به مفاد توافق پایبند بوده است آمریکا تلاش خواهد کرد که این توافق دچار فروپاشی نشود. این که دولت آتی بخواهد خودش در این راه حرکت کند یا نه، موضوعی است که باید درباره آن تصمیم‌گیری کند. اما کنار کشیدن از این توافق و یا انجام اقدامات در جهت نقض این توافق، خطرناک است.

او در ادامه این نشست در پاسخ به سوال دیگری درباره نامه پل رایان به اوباما و درخواست وی از رییس‌جمهور در این نامه برای امضای تمدید قانون تحریم‌های ایران، گفت: ما می‌دانیم که بحث‌های زیادی در کنگره درباره این موضوع وجود دارد. اگر کنگره لایحه‌ای را در این رابطه تصویب کند ما آن را بررسی خواهیم کرد. من می‌دانم سخنانی که در کنگره مطرح می‌شود لوایحی را مورد حمایت قرار می‌دهد که خواهان اعطای ابزارهای لازم به رییس‌جمهور برای وضع تحریم علیه ایران هستند. حقیقت این است که دولت اوباما از قدرت لازم برای وضع مجازات‌های مالی برخورد است و ما از این موضوع جلوگیری نکرده‌ایم.

سخنگوی کاخ سفید با تکرار ادعاهای واشنگتن درخصوص سیاست‌های ایران در منطقه و حمایت کشورمان از گروه‌هایی که آمریکا آن را تروریست می‌خواند، گفت: این دولت بارها از طریق وزارت خزانه‌داری تحریم‌هایی را علیه ایران به خاطر برنامه موشکی بالستیک این کشور وضع کرده است. ما همچنین تحریم‌هایی را به خاطر حمایت ایران از تروریسم در منطقه وضع کرده‌ایم. علاوه‌براین، ما تحریم‌هایی را ضد ایران به دلیل مسائل نقض حقوق بشری اعمال کرده‌ایم. این‌ها ابزارهایی هستند که دولت در اختیار داشته است و ما تمایل خود را برای استفاده از آن‌ها نشان داده‌ایم. اگر کنگره می‌خواهد گزینه‌های بیش‌تری را روی میز قرار دهد، آنگاه ما آن چه را که آن‌ها پیشنهاد خواهند کرد، بررسی می‌کنیم.

ارنست تاکید کرد: اما به طور قطع، ما پای قانونی را امضاء نخواهیم کرد که توانایی جامعه بین‌الملل را برای  ادامه اجرای موفقیت‌آمیز توافقی هسته‌ای تضعیف می‌کند.

کد خبر : ۴۳۱۶۶۳