کد خبر: 415524 A

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر لغو تحریم‌های دو بانک ایرانی برای آزادی زندانیان آمریکایی گفت: حمایت واشنگتن از رفع تحریم بانک سپه در چارچوب برجام انجام شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری وزارت خارجه آمریکا، مارک تونر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز جمعه در پاسخ به سوالی در خصوص گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه واشنگتن همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی در ایران سندی محرمانه را درحمایت از حذف پیش از موعد نام بانک سپه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل امضا کرده، گفت: ‌ هیچ یک از موضوعاتی که در این داستان آمده جدید نیست اما می‌توانم به شما بگویم که ما این کار را کرده‌ایم و با خارج کردن نام بانک سپه از فهرست تحریم‌ها همزمان با روز اجرای شدن برجام موافقت کردیم. 

تونر در ادامه گفت: به عنوان بخشی از این روند، ما تمام نهاد‌ها را بررسی کردیم. ما یک بررسی کاملا عادلانه، به ویژه در خصوص به روز رسانی اطلاعاتمان دربارهٔ بانک سپه انجام دادیم تا بیبنیم آیا آن‌ها واجد شرایط هستند یا خیر. ارزیابی‌ ما این بود که هستند. این بانک‌ها ارتباطی با برنامه موشک‌های بالستیک ایران ندارند. در پی این ارزیابی سازمان ملل نام آن‌ها را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد. 

او افزود: ‌ آنچه باید یادآوری کنم، این است که ما همیشه توانایی بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه بانک سپه یا هر نهاد دیگری در ایران را در صورت نیاز داریم. 

تونر همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه آمریکا فکر می‌کند، رفع این تحریم‌ها منجر به کند شدن برنامه موشکی بالستیک ایران شده است یا خیر، اذعان داشت: ‌ از نظر من این اقدام بخشی از الزاماتی برجام است. این‌که چه نهادهایی همچنان باید تحت تحریم باقی بمانند کاری است که ما تمام مدت در چارچوب برجام انجام می‌دهیم. 

او ضمن بیان اینکه همچنان نسبت به برنامه موشکی بالستیک تهران نگرانیم، گفت: علیرغم اینکه این بانک قبلا در برنامه موشکی ایران مشارکت داشت، نسبت به آنچه در خصوص بانک سپه انجام شده عذرخواهی نمی‌کنیم. 

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری دربارهٔ انتقاد اعضای کنگره نسبت به بی‌اطلاعی آن‌ها از این تصمیم‌های دولت گفت: اطلاع دقیقی از چارچوب زمانی این اطلاع‌رسانی‌ها نداریم اما اطمینان دارم که ما همواره با کنگره همکاری کرده‌ایم و آنها را از اقداماتی که قرار است انجام شود به ویژه در خصوص ایران مطلع می‌کنیم. 

او خاطرنشان کرد: فرصت این را داشتیم تا مسائل باقیمانده را با ایران حل کنیم و به توافقاتی دست یابیم که این کار را انجام دادیم. 

تونر در پاسخ به این سوال که آیا خارج کردن نام دو بانک ایرانی از فهرست تحریم‌ها به نوعی اهرم دیگری برای دستیابی به توافق بوده یا نه، گفت: ابدا این‌طور نبوده است. چه درمورد آزادی زندانیان چه درمورد پرداخت غرامت بر اساس حکم دادگاه لاهه بابت بدهی‌های آمریکا به ایران، چه در مورد لغو تحریم بانک‌ها، هیچ کدام به هم ارتباطی ندارند. این‌ها تنها در یک زمان اتفاق افتاده‌اند.

تونر همچنین در پاسخ به سوالی دربارهٔ تایید حکم زندان نرگس محمدی در ایران گفت که نگران حکم او هستیم. هیچ کس نباید برای فعالیت‌های مدنی صلح‌طلبانه زندانی شود. ما نگران گزارش‌هایی در مورد وضعیت او داریم و دولت ایران باید شرایط بهداشتی و درمانی مناسب را برای او فراهم کند.

وال استریت ژورنال‌ مارک تونر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر