کد خبر: 415461 A

ماجدی خبر داد:

ایلنا: سفیر ایران در آلمان از سرمایه‌گذاری فوری سه میلیارد یورویی شرکت‌های این کشور در ایران خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی ماجدی با اشاره به سفر یکشنبه شب «زیگمار گابریل» قائم مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به ایران گفت: مجموع رقم روابط تجاری و سرمایه‌گذاری‌هایی که قرار است در سفر وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به کشورمان محقق شود، بیش از سه میلیارد یورو است و این رقم را شش بانک آلمانی در قالب یک کنسرسیوم تامین خواهند کرد. 

وی افزود: در این سفر پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور پس از چهارده سال برگزار می‌شود که طی آن سند همکاری جامع اقتصادی دو کشور امضا خواهد شد.

سفیر کشورمان در آلمان با اشاره به برنامه‌ریزی طرح‌هایی با عنوان fast track یا طرح‌هایی که مدت اجرای آن سریع است با طرف آلمانی پس از اجرای برجام افزود: طرح‌های نیروگاهی و تولید برق از جمله این طرح‌هاست که به طور مشخص می‌توان از طرح انتقال فناوری توربین‌های گازی نوع  F از شرکت زیمنس به شرکت مپنا نام برد.

قرارداد این طرح در سفر «حمید چیت‌چیان» به آلمان با طرف آلمانی امضا شده بود.

ماجدی از دیگر طرح‌هایی که قرار است  طرف آلمانی به زودی آن را در ایران اجرا کند، به چهار طرح در زمینه حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: قرارداد تولید و انتقال فناوری هفتاد لوکوموتیو برقی و پنجاه لوکوموتیو دیزلی و سیگنالینگ خط راه آهن تهران- اصفهان و احتمالا تهران- مشهد و همچنین ساخت واگن در داخل امضا می‌شود.  

سفیر کشورمان در آلمان همچنین از ساخت دو نوع خودرو سواری با همکاری شرکت فولکس واگن آلمان در ایران خبر داد و گفت: در این زمینه هم طرف آلمانی فناوری ساخت این خودروها را به ایران منتقل خواهد کرد.

ماجدی درباره سطح تراز تجاری ایران و آلمان هم تاکید کرد: در شش ماه نخست امسال، روابط تجاری ۱۵ درصد رشد داشت که شامل هر دوطرف می‌شود. 

وی از برنامه‌ریزی برای گسترش همکاری‌ها در زمینه پتروشیمی و انرژی‌های نو با طرف‌های آلمانی خبر داد و خاطرنشان کرد: در این زمینه هم قراردادهایی منعقد شده است و قصد داریم در تامین بخشی از پنج هزار مگاوات برق که از انرژی‌های تجدیدپذیر است، از طرف‌های آلمانی استفاده کنیم.  

ماجدی ه با صداوسیما گفت‌وگو کرده است، در پایان با اعلام اینکه سطح تراز تجاری کنونی دو کشور حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو است، تصریح کرد: با توجه به روند رو به رشد سطح همکاری‌های اقتصادی، انتظار داریم در دو سال آینده این رقم به حدود پنج تا شش میلیارد یورو افزایش یابد. 

 

علی ماجدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر