کد خبر: 415434 A

ایلنا: مقام‌های دولت اوباما در پی انتشار گزارش وال‌استریت ژورنال مبنی بر خروج نام دو بانک ایرانی از تحریم های سازمان ملل و لیست اتباع و اشخاص مسدود شده آمریکا مورد هجمه منتقدان توافق هسته‌ای قرار گرفتند.

به گزارش ایلنا به نقل از فاکس نیوز، در پی انتشار گزارش وال‌استریت ژورنال که در آن مدعی شده بود آمریکا در توافقی پنهانی با ایران، تحریم‌های بین المللی دو بانک ایرانی سپه و ملت را به نفع برنامه موشکی ایران برداشته و همزمان با آن زندانیان آمریکایی را آزاد کرده، «پل رایان» رییس مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی روز جمعه از اوباما خواست سریعا به ابهام‌ها پاسخ دهد. 

به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال، مقام‌های آمریکایی و کارکنان کنگره گفته‌اند که دولت اوباما اسنادی محرمانه در حمایت از لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه دو بانک دولتی ایرانی امضا کرده که به دلیل تأمین مالی برنامه موشکی بالستیک ایران در فهرست سیاه قرار داشتند و این اقدام را در ماه ژانویه همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران انجام داده است. 

به نوشته این روزنامه آمریکایی، ‌ طبق توافق هسته‌ای تاریخی میان ایران و گروه ۱+۵ که در ۱۶ ژانویه اجرایی شد، تحریم‌های وضع شده علیه این دو بانک قرار نبوده است تا سال ۲۰۲۳ برداشته شود. 

رایان گفته این نقض توافق هسته‌ای بوده است و امروز مشخص شده که همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی دولت نه تنها ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد به ایران داده، بلکه بخش‌های کلیدی توافق هسته‌ای را نیز با لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران نقض کرده است. 

یکی از مقام‌های شورای امنیت گفته این اطلاعات چیزی جدیدی نیست و قبلا نیز در ماه ژانویه اطلاع‌رسانی شده بود. 

یک مقام ارشد دولت اوباما نیز گفته که ایالات متحده به راحتی این بانک‌ها را از لیست تحریم‌های سازمان ملل خارج کرده و این بعد از خروج نام این بانک از لیست تحریم‌های خودش بوده است. یکی از این لیست‌ها در آمریکا که بانک سپه از آن خارج شده «فهرست اتباع و اشخاص مسدود شده» است. این مقام آمریکایی گفته که بانک سپه هنوز به سیستم مالی آمریکا دسترسی ندارد و دولت آمریکا قادر است در صورت نیاز فورا تحریم‌ها را برگرداند. 

بر اساس گزارش فاکس‌نیوز، وزارت خزانه‌داری هر دو بانک ایرانی را به عنوان تسهیل کننده برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۰۷ شناسایی کرده بود. این تحریم‌ها قرار نیست تا سال ۲۰۲۳ به طور کامل لغو شود. 

«استوارت لوی» معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه آغازین تحریم‌ها در سال ۲۰۰۷ گفته بود: بانک سپه یکی از موسسه‌های مالی‌ است که شبکه موشکی ایران را به هم وصل می‌کند.

بر اساس اطلاعات افشا شده، این توافق شامل انتقال میلیون‌ها دلار پول نقد به ایران نیز بوده است. این امر خشم کپتول هیل -کنگره آمریکا- را به همراه داشته است. 

سناتور مارک کرک روز پنجشنبه در ستون روزنامه هیل نوشت: این پرداخت‌های نقدی با ادعای دولت مبنی بر قانون منع پرداخت نقدی به ایران در تضاد است و این سوالات را به ذهن متبادر می‌کند که چرا دولت با این نحو پرداخت به جای روش‌های شفاف‌تر و پاسخگو‌تر رضایت داده‌اند. 

به گزارش ایلنا، اعضای کنگره در خصوص این توافق پنهانی اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و مقام‌های پنتاگون نیز در جلسه استماع کنگره اذعان داشتند که هیچ نقشی در انتقال پول‌ها و بازگشت زندانی‌ها نداشته‌اند. 

اشتون کار‌تر وزیر دفاع آمریکا نیز در جلسه استماع کنگره اذعان داشت که این مساله از حیطه اختیارات او خارج بوده است. 

کار‌تر با بیان اینکه ما در این مساله دخیل نبودیم اضافه کرده که این پول بخشی از بدهی‌های آمریکا به ایران مربوط به دهه‌های گذشته بوده است.

وال استریت ژورنال‌ فاکس نیوز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر