کد خبر: 413302 A

در نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری‌ اسلامی مطرح شد؛

ایلنا: نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی که هر ساله در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل می‌شود امسال با حضور تعداد قابل توجهی از وزرای کشورهای عضو برگزار شد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی، سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، در این نشست با یادآوری حادثه منا گفت: در آن حادثه در اثر  سومدیریت و بی‌توجهی سعودی‌ها هزاران نفر از حاجیان کشته و مصدوم شدند که قریب به 500 نفر ایشان از اتباع ایران بودند. بدن قربانیان ساعت‌ها در زیر آفتاب داغ شهر رها شد و مورد بی‌احترامی قرار گرفت. خانواده برخی قربانیان چندین ماه در پی سرنوشت عزیزان خود بودند اما عربستان نه تنها عذرخواهی در این خصوص نکرد، غرامتی پرداخت نکرد بلکه تاکنون حتی در این خصوص حاضر به اطلاع‌رسانی و کشف حقیقت نیز نبوده است.

وی از خلف وعده سعودی‌ها در تحقیق پیرامون حادثه منا انتقاد کرد و قویا خواستار تحقیقات کامل، شفاف و مستقل در خصوص دلایل این حادثه به منظور اجتناب از تکرار آن در آینده شد. 

نماینده کشورمان همچنین تشدید اقدامات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کرد.

دهقانی در ادامه افزود: امروز بزرگترین چالش خاورمیانه تروریسم و افراطی‌گری است و مردم سوریه اولین قربانیان آن هستند.

وی تاکید کرد: توقف حمایت از تروریست‌ها شرط لازم برای پایان گرفتن مناقشه پنج ساله سوریه است. 

نماینده کشورمان ضمن اشاره به وضعیت بغرنج یمن و انتقاد از بمباران‌های بی‌وقفه مدارس، بیمارستان‌ها و مراکز مسکونی این کشور ظرف یکسال و نیم اخیر گفت: استمرار دخالت نظامی در یمن و از دست رفتن امیدها برای صلح صرفا به نفع افراطی‌ها و گروه‌های تروریستی است. 

وی در پایان با اشاره به توافق هسته‌ای ایران گفت: این توافق به نفع همه کشورهای منطقه و یک ضرورت برای منطقه بود چراکه از نظر ما توافق هسته‌ای زمینه‌ساز تقویت روابط با کشورهای همسایه است.

پیشنهاد کشورمان برای ایجاد ترتیبات گفت‌وگوهای منطقه‌ای به منظور حل و فصل صلح‌آمیز اختلافات نیز مجددا مورد تاکید قرار گرفت

غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر