کد خبر: 401934 A

نخست وزیر عراق:

در پی تصمیم روسیه مبنی بر استقرار بمب افکن هایش برای عملیات های در سوریه از طریق ایران، نخست وزیر عراق اعلام کرد به نیروی هوایی روسیه اجازه استفاده از حریم هوایی‌اش را به صورت مشروط داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از نیوزویک، در پی تصمیم روسیه مبنی بر استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی در همسایگی این کشور یعنی ایران، عراق به نیروی هوایی روسیه اجازه استفاده از حریم هوایی اش را در صورت نیاز به عملیات هوایی در سوریه داده است. 

همپیمانان آمریکا در نیروهای عراقی با حملات هوایی حمایت می‌کنند اما استقرار روسیه در پایگاه هوایی ایران در همدان گزینه‌های روسیه را افزایش داده است.

حیدر العبادی در کنفرانسی خبری گفته بود موقعیتش به او این اجازه را می‌دهد تا به جنگنده‌های روسی برای انجام عملیات در سوریه اجازه عبور از حریم هوایی عراق را البته به صورت محدود بدهد. 

او گفت ما آسمان‌مان را تحت شرایطی برای روس‌ها باز کرده‌ایم. البته ما درخواست رسمی از مقامات روسیه برای عبور هیچ نوع راکتی بر فراز آسمانمان نداشتیم.

بر اساس گفته‌های مقامات عراقی نیروهای روسی از کریدورهای مرزی عبور خواهد کرد و اجازه پرواز از بالای شهرها را ندارند.

العبادی همچنین گفت: من با پرواز این بمب‌افکن‌ها به دلیل اطلاعات روشنی که از آنها دریافت کرده‌ایم موافقت کردم. آنها عملیات‌های مشخصی دارند و از حمله به غیرنظامیان اجتناب می‌کنند. بنابراین ما در همه تقاضاها وضعیت غیرنظامیان در سوریه را نیز در نظر گرفته‌ایم.

تصمیم روسیه مبنی بر استقرار هواپیماهای بیشتر برای عملیات‌های در سوریه از طریق کشوری که هیچ مرزی با سوریه ندارد می‌تواند قابلیت‌های این کشور را در منطقه تقویت کند. حرکتی که از سوی مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا به عنوان یک حرکت مایه تاسف ولی قابل پیش‌بینی ارزیابی شده است. 

روز گذشته وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای خبر داد که بمب‌افکن‌های سوخو ۳۴ روسیه علیه تاسیسات داعش در منطقه دیرالزور در سوریه حمله کرده است.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که این هواپیماها از پایگاه هوایی همدان واقع در غرب ایران به پرواز درآمده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در ادامه اعلام کرده در پی این حمله، دو مرکز فرماندهی و اردوگاه‌ آموزشی داعش در نزدیکی دیرالزور نابود شده‌اند.

این بیانیه ضمن تایید خبر کشته شدن ۱۵۰ تن از نیروهای داعش که تعدادی از آنها مزدورهای خارجی بودند، اعلام کرده است که هواپیماهای سوخو ۳۵، که از پایگاه هوایی حمیمم روسیه پرواز کرده‌اند، وظیفه اسکورت بمب‌افکن‌های دوربرد را داشته‌اند.

حیدر العبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر