کد خبر: 392892 A

مصطفی کواکبیان:

ایلنا: دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه یارانه احزاب باید در ردیف بودجه اعمال شود، ابراز امیدواری‌ کرد نماینده احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب حضور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مصطفی کواکبیان در نشست فصلی خانه احزاب به تحلیل کودتای ترکیه پرداخت و گفت: بدنه جامعه ترکیه بسیار مذهبی است، چنانچه نود درصد مردم روزه می‌گیرند.

وی به نقش‌آفرینی حزب عدالت و توسعه در ترکیه اشاره کرد و اظهار داشت: در منطقه ما جز این کشور، در پاکستان هم انتخابات برگزار می‌شود و هر دوی این کشورها کودتاخیز بودند.

این نماینده مجلس درگیری‌های داخلی ترکیه، عزل داوداوغلو و حضور در سوریه را به عنوان پیش‌زمینه‌هایی دانست که نظامیان احساس کنند شرایط برای کودتا فراهم است و اظهار داشت: کودتا نتیجه اختلاف حزبی بود و شکست کودتا نیز محصول اتحاد احزاب در دفاع از دولت اردوغان بود البته مسائل دیگر نیز تاثیرگذار بود.

کواکبیان با یادآوری تماس و رفتار درست وزیر امور خارجه ایران در حادثه کودتا تصریح کرد: همراهی نکردن قدرت‌های خارجی نیز در این زمینه موثر بود اما این اولین بار بود که هیچ حزب رسمی از کودتا حمایت نکرد و اصولا اگر حزب در کشور درست عمل کند، هیچ وقت کودتا شکل نمی‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلات تشکیل خانه احزاب خاطرنشان کرد: قانون احزاب و انتخابات باید در کشور اصلاح شود. دوازده هزار نفر در این انتخابات ثبت نام کرده بودند که این تعداد زیاد است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در ادامه سخنان خود به یارانه احزاب اشاره کرد و ابراز داشت: باید این رقم در ردیف بودجه بیاید و من معتقد هستم باید دولت به احزاب کمک کنند و در بسیاری از کشورهای دنیا نیز این اتفاق می‌افتد.

کواکبیان ابراز امیدواری‌ کرد نماینده احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب حضور داشته باشد.

وی با یادآوری تعدد احزاب در ایران بیان کرد: در ترکیه پنج حزب در پارلمان داریم و ۲۸ حزب نیز فعالیت می‌کنند اما اینکه در ایران بیش از دویست حزب وجود دارد، درست نیست و باید سعی کنیم جلوی مجوز احزاب جدید را بگیریم و احزاب قدیمی را براساس فعالیت منسجم کنیم.

 

مصطفی کواکبیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر