کد خبر: 384426 A

آملی لاریجانی:/۳/

ایلنا: رییس قوه‌قضاییه از انجام بازرسی‌های ویژه در موضوعات حاد زیر نظر خود خبر داد و گفت: پنجاه نفر از کارکنان دستگاه قضا به دلیل تخلف از خدمت منفصل شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در دامه گفت‌وگو تلویزیونی خود در پاسخ به سوالی در خصوص مساله سلامت دستگاه قضایی گفت: مساله سلامت قضایی امر بسیار مهمی است و اما نمی‌توان ادعا کرد که در همه بخش‌های این دستگاه سلامت اداری به طور کامل وجود دارد. 

وی با بیان اینکه من منکر مشکلات نیستم، اظهارداشت: من این اطمینان را هم می‌دهم که دستگاههای نظارتی به شکل سیستماتیک به کار خود ادامه می‌دهند و برخورد قاطعانه‌ای نسبت به این مساله دارند. 

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه ما مدیرانی پاک دست، شریف و قانعی داریم یادآور شد: البته در گوشه و کنار افرادی هستند که می‌لغزند و دستگاه قضا را بدنام می‌کنند. البته برخی از افراد هم هستند که دستگاه قضا را متهم می‌کنند و می‌گویند قاضی رشوه گرفته است. می‌گوییم بر چه اساسی این اتهام را می‌زنید آن‌ها می‌گویند که آن قاضی علیه ما حکم صادر کرده است و این تنها دلیلشان است. این درست نیست و ما نباید اینگونه تشویق اذهان عمومی بکنیم. 

آملی لاریجانی از انفصال خدمت پنجاه نفر از کارکنان دستگاه قضا به دلیل تخلف خبرداد و تصریح کرد: البته ما گفته‌ایم که در صورتی که تخلف پیش از حد معمول باشد ما اسامی را اعلام می‌کنیم تا الان به دلیل مسایل اخلاقی این کار انجام نشده اما ما با تخلفات قاطعانه رفتار کردیم و حتی متخلفان از خدمات دولتی منفصل شده‌اند. 

وی با بیان اینکه نظارت بر کار قضات از طریق دادسرای انتظامی قضات و از طرق مختلف صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: ما ۳۶ مورد بازرسی موردی استانی و پنج بازرسی پنهانی داشته‌ایم. بازرسی پنهانی کار جدیدی است که تیم‌های دادسرای انتظامی قضات به شکل مراجعه کنندگان مردمی در دستگاه قضا حاضر می‌شوند. 

رییس قوه قضاییه افزود: البته ما بازرسی‌های ویژه‌ای داریم که زیر نظر من است که اگر مورد حاد صورت بگیرد این نظارت انجام خواهد شد. این بازرسی‌ها به پالایش‌ها کمک می‌کند ولی با این حال برخلاف شایعات، بدنه قوه قضاییه بدنه خدومی است و ما نباید کفران نعمت بکنیم. 

آملی لاریجانی در مورد نحوه برخورد با مراجعه کنندگان هم گفت: این مساله یکی از مسایلی است که در بازرسی‌ها مورد لحاظ قرار می‌گیرد. 

وی اضافه کرد: شاید نحوه برخورد نامناسب با مراجعه کنندگان بخاطر منش افراد باشد ولی بخش اعظمی از این کار به دلیل کثرت کار است. در برخی از شعب بیش از ۱۵۰ پرونده در ماه مورد بررسی قرار می‌گیرد و این مساله موجب می‌شود تا افراد در برخی از موارد رفتار مناسبی نداشته باشد. 

رییس دستگاه قضا یادآور شد: البته ما به لحاظ طبیعی بحث اخلاق حرفه‌ای را جدی گرفتیم و معاونت فرهنگی هم به این خاطر تاسیس شده است. باید دانست اخلاق حرفه‌ای در دستگاه قضا امر بسیار مهمی است چراکه کرامت مراجعه کنندگان برای ما اهمیت دارد. من بار‌ها در سخنرانی‌های خودم برای مسوولان و کارکنان دستگاه قضا گفته‌ام که ممکن است شما خسته باشید اما شما باید مدارا داشته باشید.

ادامه دارد

آیت الله آملی لاریجانی هفته قوه‌قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر