کد خبر: 384411 A

بعیدی‌نژاد:

ایلنا: مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه بالا بردن استانداردهای بانکی نه فقط یک الزام بین المللی، بلکه یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد وپشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی است.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد برای نخستین بار و پس از حدود هشت سال تلاش مدیران و کارشناسان اقتصادی و بانکی کشور، نام ایران از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام‌های متقابل اتخاذ شود، حذف شد.

تعلیق محدودیت‌ها و اقدامات تقابلی گروه ویژه مالی بین‌المللی موسوم به FATF علیه موسسات بانکی و مالی ایران که به بهانه فقدان و ضعف قوانین در ایران برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم و پولشویی وضع شده بود اقدامی درخور توجه است. 

ایران از این نظر در کنار کره شمالی و در بدترین رده‌بندی جهانی قرار داشت. آنچه باعث تعلیق محدودیت‌ها علیه ایران شد، بیش از همه به دلیل وضع قانون جدید جامع ملی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تأمین مالی تروریسم و تقویت نظارت برای جلوگیری از پولشویی بود که چند ماه پیش با ابتکار عمل و پیگیری موثر دولت محترم به تصویب نهایی نهادهای قانونگذاری کشور رسید. 

امروز بالا بردن استانداردهای بانکی کشور برای جلوگیری از چرخش اموال با منشاء غیرقانونی در نظام بانکی نه فقط یک الزام بین‌المللی بلکه بیش از آن یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد است که پشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی است.

بی‌شک این اقدام فرصتی را فراهم کرد که با تلاش هماهنگ تیم مشترک وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و البته در فضای پسابرجام، گروه ویژه اقدام مالی بین‌المللی قانع شود که ایران اقدامات موثری را برای ارتقاء نظام مالی و بانکی بین‌المللی آغاز کرده است. 

این اقدام گروه ویژه مالی برای تعلیق محدودیت‌ها واکنشی مناسب به آغاز اقدامات موثر ایران بود و اگر در یکسال آینده ایران در اجرای اقدامات ملی خود به نحو موثری عمل کند، می‌تواند از گروه کشورهای «غیرهمکار» که گروه کشورهای فقدان نظام موثر در زمینه جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم است به کشوری عادی تبدیل شود.فقط کافی است قانون ملی خود را به نحو موثری اجرا کنیم. 

در ماه‌های دوره پسابرجام، بانک‌های بین‌المللی یکی از مهمترین موانع از سرگیری ارتباطات بانکی و مالی با طرف‌های ایرانی را وجود محدودیت‌های گروه ویژه مالی اعلام می‌کردند که حالا همه آنها تعلیق شده‌اند. 

در کنار رضایت بسیاری از اینگونه موسسات مالی و بانکی بین‌المللی از اقدام جدید گروه FATF که این مانع مهم را از سر راه ارتباط آنها با ایران برداشته است، عصبانیت آیپک، این گروه لابی پر نفوذ صهیونیسم در آمریکا که بیانیه رسمی تُندی علیه گروه اقدام ویژه صادر کرده است نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها چقدر از عادی شدن روابط اقتصادی و بانکی بین‌المللی ایران وحشت دارند.

پس از انجام اقدام‌های مثبت جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان و نیز انجام اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه پایانی اجلاس 24 ژوئن که در روز جمعه چهارم تیرماه برگزار شد، نسبت به این تحولات واکنش مثبت نشان داد به طوری که برای نخستین بار، نام ایران را از گروهی که در قعر فهرست رده‌بندی آن قرار داشت، حذف کرده و آن را به سطح بالاتری ارتقا داد.

حمید بعیدی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر