کد خبر: 373700 A

نخست‌وزیر هند در نشست خبری با روحانی:

ایلنا: نخست وزیر هند قرارداد سه جانبه حمل و نقل و ترانزیت کالا با مشارکت ایران، هندوستان و افغانستان را فرصت تاریخی دانست که راه های ارتباطاتی جدید و نزدیکتر را بین سه کشور برقرار خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، ناریندرا دامورداس مودی در نشست خبری مشترک خود با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که ظهر امروز در مجموعه سعدآباد برگزار شد، همکاری و مشارکت دو کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف و تاکید کرد: دستاوردهای این دیدار و قراردادهای امضا شده، فصل تازه ای در عرصه همکاری های استراتژیک دو کشور رقم می زند و بی تردید رفاه دو ملت در گرو همکاری‌های گسترده اقتصادی ایران و هندوستان خواهد بود.

نخست وزیر هندوستان ادامه داد: همکاری گسترده تجاری، ارتباطات کارآمد جاده ای بویژه در زمینه راه آهن، مشارکت در بخش های نفت و گاز، آموزش و مسائل فرهنگی از ارکان همکاری های اقتصادی دو کشور خواهد بود.

او از اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه و زیرساخت بندر چابهار برپایه قراردادی دوجانبه خبر داد و تصریح کرد: بی‌تردید این قرارداد به پیشرفت و رشد اقتصادی منطقه منجر خواهد شد و مصمم هستیم هر چه زودتر این قراردادها عملیاتی شود.

مودی همچنین امضای قرارداد سه جانبه حمل و نقل و ترانزیت کالا با مشارکت ایران، هندوستان و افغانستان را فرصت تاریخی دانست که راه های ارتباطاتی جدید و نزدیکتر را بین سه کشور برقرار خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران و هندوستان در امنیت، ثبات و پیشرفت منطقه نقشی تعیین کننده دارند، گفت: دو کشور نسبت به تروریزم و افراطی گری نگرانی های مشترکی دارند و توافق کردیم در برخورد با تروریزم، افراطی گری، حمل و نقل مواد مخدر و جرایم سایبری به نحو نزدیکتری هم‌اندیشی کنیم.

نخست وزیر هندوستان ادامه داد: امروز توافق کردیم که همکاری‌های سازمان‌های دفاعی و امنیتی دو کشور در زمینه امنیت دریایی را تسهیل کنیم.

مودی با اشاره به همکاری‌های غنی و استوار دو کشور در طول تاریخ اظهار داشت: من و دکتر روحانی در مسیر آینده درخشان این روابط از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و دوستی دو ملت عامل ثبات در منطقه خواهد بود.

نخست وزیر هندوستان در ابتدای سخنان خود نیز با بیان اینکه زیبایی و غنای زبان فارسی همواره جهانیان را مجذوب کرده است، افزود: سفر به ایران حقیقتا مایه افتخار است.

مودی با اشاره به دوستی ایران و هندوستان از قرن‌های گذشته تاکنون و همچنین ارتباط و پیوند دو جامعه ایرانی و هندی از طریق هنر، معماری، افکار، اندیشه، آداب و رسوم و فرهنگ، گفت: دو کشور به عنوان دوست و همسایه همواره در ترقی، پیشرفت و شادی و غم یکدیگر شریک بوده‌اند.

او ادامه داد: هرگز فراموش نخواهیم کرد که ایران نخستین کشوری بود که در زلزله سال ۲۰۰۱ در هندوستان به کمک کشورمان شتافت و هندوستان نیز مفتخر است همواره در شرایط سخت و دشوار در کنار ایران بوده است.

نخست وزیر هندوستان ضمن ستایش از دیپلماسی دوراندیشانه مقام معظم رهبری گفت: قدرت رهبری و شفافیت و بصیرت جنابعالی نیز همواره من را به شدت تحت تاثیر قرارداده است.

ناریندرا مودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر