کد خبر: 373568 A

جابری انصاری در نشست خبری:

ایلنا: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: قرار نیست ایران در زمین عربستان بازی کند. سیاست عربستان تنش‌زایی است، اما جمهوری اسلامی ایران در پی ایجاد ثبات و آرامش در منطقه پیرامونی خود است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسین جابری انصری در نشست خبری هفتگی خود با حضور اصحاب رسانه به سوال‌های خبرنگاران پاسخ داد.

بدون سیاست‌های اجماعی در مبارز با تروریسم، امکان برقراری ثبات فراهم نمی‌شود

او در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری یک رزمایش با حضور یازده کشور در ترکیه عنوان داشت: امنیت منطقه بر عهده کشورهای منطقه است و بدون توافق بین کشورها و بدون سیاست‌های اجماعی در مبارز با تروریسم، امکان برقراری امنیت و ثبات در منطقه پیرامونی فراهم نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه هرگونه اقدام در جهت ایجاد امنیت، منوط به ایجاد توافق بین کشورهای منطقه است؛ اظهار داشت: کشورها در مقابله با پدیده تروریسم که ثبات منطقه و جهان باید متحد عمل کنند.

در زمین عربستان بازی نمی کنیم

جابری انصاری در پاسخ به سوالی در مورد کارشکنی عربستان و قطع روابط مالدیو و همچنین اظهارات مفتی سعودی نسبت به ایرانیان و اینکه تا به کی با عربستان اینگونه رفتار خواهد شد و پاسخ قاطعی به آنها داده نخواهد شد، گفت: موضوع حج در مسیر خود دنبال شده و متاسفانه با ادامه کارشکنی عربستان سعودی، امنیت حجاج ایران، نقل و انتقال و صدور روادید آنها عملا دچار مشکل شده است.

او تاکید کرد: حج فریضه واجب مسلمانان است لذا ما با حداکثر خویشتن‌داری جنبه‌های اجرایی این موضوع را دنبال می‌کنیم و اگر عربستان مسئولیت‌های قانونی را انجام ندهد، عملکردش به مثابه سد سبیل‌الله است. با اینهمه قرار نیست ایران در زمین عربستان بازی کند. سیاست عربستان تنش‌زایی است، اما جمهوری اسلامی ایران در پی ایجاد ثبات و آرامش در منطقه پیرامونی خود است.

جابری انصاری با اشاره به اظهارات برخی از مقام‌های عالی عربستان تصریح کرد: از همین‌گونه اظهارات ناموجه و ذهن‌های معلول، منشأ تروریسم و افراط‌گرایی مشخص می‌شود. کشتار بی‌رویه در جهان و منطقه توسط چنین ذهن‌هایی ایجاد شده است و ادامه این اظهارات نشان می‌دهد که منشأ تروریسم تکفیری از کجاست و از کجا حمایت مالی و لجستیکی می‌شود.

پیگیری برقراری روابط بانک‌های ایران و اروپایی در حال انجام است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در رابطه با آخرین اقدامات صورت گرفته برای برقراری روابط کارگزاری میان بانک‌های ایران و بانک‌های اروپایی خاطر نشان کرد: اقدامات اقتصادی و تجاری زمان‌بر است و با سرعت آرام صورت می‌گیرد. آنکه اکنون در جریان است این است که ایران پیگیری‌های دیپلماسی خود را انجام می‌دهد و تلاش‌ها برای حل اینگونه مشکلات آغاز شده است.

بخشی از بدهی‌های دولت هند به ایران پرداخت شده است

جابری انصاری افزود: ما در مسیر درستی در حال حرکت هستیم و مجموعه پیگیری‌های ایران در مسیر بهره‌گیری از نتایج و فواید توافق برجام است. در این راستا بخشی از بدهی‌های دولت هند به ایران پرداخت شده و ادامه بازپرداخت بدهی‌های ایران ادامه دارد.

داشتن پاسپورت ایرانی ملااختر را رد می‌کنیم

او درخصوص ادعای به همراه داشتن پاسپورت ایرانی توسط ملااختر منصور سرکرده طالبان در افغانستان ابراز داشت: منابع ایرانی این خبر را رد می‌کنند که این فرد از مرزهای ایران وارد پاکستان شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با ادعای آمریکا مبنی بر کشته شدن ملااختر منصور سرکرده طالبان نیز ابراز داشت: ایران از هرگونه تلاش در جهت برقراری امنیت و ایجاد صلح و ثبات در افغانستان استقبال می‌کند.

در سفر مودی ۱۴ سند همکاری به امضا خواهد رسید

جابری انصاری در رابطه با سفر ناریندرا مودی نخست‌وزیر هند هم بیان کرد: این سفر به دلیل جایگاه هند در سطح منطقه و تحولات جهانی و همچنین روابط تهران و دهلی‌نو و هدف‌گیری‌هایش ازجمله توسعه مناسبات اقتصادی و انرژی دارای اهمیت بسیاری است.

این مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه افزود: این سفر می‌تواند موجب اعاده کم‌کاری‌های رسمی سابق شود و موجب گسترش همکاری‌ها در سطح کنونی گردد. در سفر آقای مودی به تهران ۱۴ سند همکاری به امضا خواهد رسید و ما امیدواریم این‌ها منشأ برکات و ثمرات واقعی میان دو کشور شود.

اجلاس سه‌جانبه‌ ایران، هند و افغانستان با مرکزیت بندر چابهار برگزار می‌شود

جابری انصاری با اشاره به سفر همزمان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تهران یادآور شد: همزمان با سفر آقای مودی به تهران آقای اشرف غنی به تهران سفر می‌کند و قرار است اجلاس سه‌جانبه‌ای میان ایران، هند و افغانستان با مرکزیت بندر چابهار برگزار شود و توافق‌نامه‌ای در این رابطه امضا گردد. امیدواریم این توافق درخصوص بندر چابهار منشأ گسترش همکاری‌ها باشد.

او در رابطه با نشست قبلی مذاکرات سوریه در وین هم بیان کرد: عمده زمان این اجلاس صرف تکرار مواضع کشورها شد و ما شاهد نوعی عدم اجماع و تعریف مشترک از مشکل موجود و اولویت‌ها بودیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: اگر اولویت نخست مبارزه با تروریسم افراط‌گرایی باشد تمامی کشورها باید اولویت‌هایشان را در پرتو این مسئله پیگیری کنند ولی به دلیل عدم قرار داشتن این اولویت در رتبه نخست و حتی استفاده ابرازی از تروریسم برای رسیدن به منافع خود عملا امکان دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی فراهم نشده است.

توضیح در مورد نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست

جابری انصاری در رابطه با اعتراض برخی از کشورها در رابطه با برگزاری نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست در ایران هم گفت: برگزارکننده این نمایشگاه یک سازمان غیردولتی است و آنها نیز به صراحت گفته‌اند هدف‌گیری آنها هولوکاستی است که هم‌اینک در فلسطین از سوی اسرائیل در حال اجرا است. دولت برگزار کننده این نمایشگاه نیست.

تشدید بحران در سوریه نتیجه اجرای طرح‌های عربستان است

سخنگوی قوه قضاییه درباره اظهارات عادل‌الجبیر در خصوص اجرای پلان B توسط عربستان در رابطه با سوریه گفت: تشدید بحران در سوریه نتیجه اجرای طرح‌های الف ب ج و... عربستان است. کشوری که در تشدید بحران سوریه و حرکت این بحران به سمت حل نشدن نقش‌آفرین بوده است، طرح‌های جدیدش هم در راستای تشدید بحران است.

او با تاکید بر اینکه تنها راه حل بحران سوریه سیاسی است، خاطرنشان کرد: باید مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی مورد توجه قرار گیرد و مسیری طراحی شود که فیصله‌بخش بحران باشد، زیرا ادامه راه حل‌های سابق در قالب طرح‌های جدید به افزایش بحران منجر می‌شود.

توضیح در مورد حاشیه‌های سفر رییس جمهور کرواسی به ایران

این مقام عالی رتبه وزارت امور خارجه در رابطه با حمله‌های مجازی به صفحات شبکه‌های اجتماعی رییس جمهور کرواسی هم بیان کرد: گاه در مناسبات مختلف در صفحه‌های شخصی افراد در شبکه‌های اجتماعی چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد که شایسته ادب ملت ایران نیست. با این حال نباید سفر رییس جمهور کرواسی را به این حاشیه فرو کاست. آن سفر سفر مهمی بود و منجر به امضای قراردادها یادداشت‌های تفاهم شد. هیات عالی‌رتبه همراه رییس جمهور کرواسی هم بیانگر اهمیت این سفر است.

اقدامات تاسیس دفتر اتحادیه اروپایی در تهران

جابری انصاری در رابطه با اخرین اقدامات صورت گرفته برای تاسیس دفتر اتحادیه اروپایی در تهران گفت: در سفر خانم موگرینی به ایران و دیگر گفت‌وگوهای رسمی درخصوص افزایش همکاری‌ها رایزنی‌هایی شده است. در برخی از مسائل توافقاتی شده و در برخی از مسایل گفت‌وگوها ادامه دارد.

او ادامه داد: یکی از درخواست‌های اتحادیه اروپائی افتتاح دفتر در تهران است که این موضوع در دست بررسی است و به محض تصمیم‌گیری اطلاع‌رسانی می‌شود.

هرگونه اقدام عملی علیه ایران مورد پذیرش نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با استقرار سپر موشکی آمریکا در رومانی با هدف مقابله با ایران هم گفت: هرگونه اقدام عملی علیه ایران مورد پذیرش نیست. ایران برای هیچ کشوری تهدید نیست و در ۲ سده گذشته اقدام تهاجمی علیه هیچ کشوری انجام نداده، بلکه خود در هدف توطئه‌ها و حمله‌ها بوده است.

جابری انصاری با بیان اینکه دکترین نظامی ایران تدافعی است، یادآور شد سیاست ایران گسترش همکاری‌ها با کشورهای جهان در مسیر مشترک منافع ملت‌هاست.

سفر ظریف به لهستان سوئد و فنلاند

او همچنین از سفر قریب‌الوقوع ظریف به اروپا خبر داد و افزود: ایشان در  به لهستان، سوئد لتونی و فنلاند سفر خواهد کرد که شامل مجموعه رایزنی‌ها در جهت گسترش همکاری‌های دوجانبه و همچنین سخنرانی‌هاست. در پی آن و به فاصله کوتاهی از این دور، آقای ظریف مجددا به برخی از کشورهای اروپایی دیگر هم سفر می‌کنند.

رایزنی‌های لبنان برای نزار ذکا زندانی متهم به پروژه نفوذ

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در رابطه با رایزنی‌های لبنان برای نزار ذکا زندانی متهم به پروژه نفوذ هم گفت: این پرونده قضایی است و اطلاعاتی از آن توسط مراجع قصایی منتشر شده است. در چارچوب روابط خوب ایران و لبنان ما درخواست‌های آنها برای مساعدت در جهت حل این مسئله را شنیده‌ایم ولی موضوع قضایی است و کمک دولت نیز برای تسهیل در جهت تسریع به رسیدگی به این پرونده است.

ایران و عربستان حسین جابری انصادری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر