خبرگزاری کار ایران

نامه تاجگردون به وزیر اقتصاد:

استعفای رییس بیمه مرکزی، مشکلی را حل نمی‌کند

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر اقتصاد، نسبت به تفاوت در دریافتی‌های مدیران و پرداخت‌های غیرمستقیم به مدیران بانک‌ها و بیمه‌ها هشدار داد.

به گزارش ایلنا، غلامرضا تاجگردون در نامه‌ای خطاب به علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد، با اشاره به گزارش یک سال پیش خود به وزارت اقتصاد مبنی بر دریافتی‌های بالای مدیران برخی از شرکت‌ها و موسسه‌های دولتی مانند بیمه مرکزی و بیمه ایران و چند بانک گفت: پرونده حقوق مدیران بانک‌ها و شرکت‌های دولتی همچنان باز است.

غلامرضا تاجگردون به علی طیب‌نیا در ادامه می‌آید:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر طیب نیا
وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
با سلام و احترام

با استعفای مدبرانه رییس محترم بیمه مرکزی جناب آقای امین و پذیرش آن توسط جنابعالی، پرونده این موضوع یعنی «تفاوت جدی در دریافتی‌های مدیران» بسته نمی‌شود.

نمی‌خواهم بگویم حضرتعالی مقصرید ولی سهم شما در این موضوع کم نیست.

اگرچه تمایل نداشتم به این موضوع اشاره کنم ولی به واسطه حجم بالای فضای رسانه‌ای در این خصوص وظیفه خود به عنوان نماینده و رییس کمیسیون برنامه و بودجه دیدم این نامه تقدیم شده و اطلاع‌رسانی شود.

حال که قبح چنین موضوعی شکسته شد و مدیری جسور به خود اجازه داد بر خلاف عرف مسئولان حرکتی زیبا از خود نشان دهد، شایسته است ابعاد این موضوع روشن‌تر شود.

قریب به یک سال پیش طی دو دیدار حضوری و تقدیم دو گزارش در دو مرحله به دریافتی‌های بالای برخی از شرکت‌ها و موسسه‌های دولتی همچون بیمه مرکزی و بیمه ایران و چند بانک اشاره داشتم. گزارشی که حسب گزارش‌های رسمی دیوان محاسبات تهیه شده بود و توسط رییس کمیسیون برنامه و بودجه به وزیر اقتصاد اعلام شده بود.

تمایل نداشتم در آن دوره موضوع را رسانه‌ای کنم؛ چرا که این نوع اتفاقات اثر منفی بر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی به‌جای خواهد گذاشت. ماحصل مکاتبات و مذاکرات بر این شد تا در اسرع وقت، ضوابطی تدوین و ابلاغ کنید که پرداخت‌ها معقولانه‌تر شود و ضوابط بهتری داشته باشد.

همه اهل فن می‌دانند مدیران بیمه مرکزی تخلفی نکرده‌اند، ولی همه می‌دانیم هیچ مدیری نباید خلاف عرف تصمیم بگیرد.

جناب آقای دکتر طیب نیا

سهم جنابعالی به عنوان وزیر اصلی این بخش کم نیست. بیمه مرکزی یک نمونه بود، سایر بخش‌ها را چگونه جمع می‌کنید؟ بانک‌ها، بیمه‌ها، سایر شرکت‌های دولتی را که جنابعالی متولی آن هستید و خلاف قانون و عرف عمل می‌شود، تا کی باید یله و‌‌ رها و خارج از نظارت مدیریت کنید.

آقای وزیر

موضوع، فقط در پرداخت مستقیم نیست. پرداخت‌های غیر مستقیم، داشتن مسئولیت‌های متعدد عدول از قوانین فراوان است.

ضعف نظارتی در این زمینه خدشه‌ای به خدمات ارزشمند شما وارد نمی‌کند، ولی اجازه دهید به عنوان رییس کمیسیون برنامه و بودجه و به عنوان عضوی از ناظران این سیستم اعلام کنم جنابعالی نیز سهمی از این تقصیر دارید که باید پاسخگو به مقام‌های ناظر باشید و مردم ایران نیز باید قدر مدیر مستعفی بیمه مرکزی را بداند که از خود جسارت به خرج داده و برای اولین بار از ملت بخاطر اینکه نگرانی برای آنان فراهم کرده عذرخواهی کرده است.

غلامرضا تاجگردون
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

کد خبر : ۳۷۰۶۲۴