کد خبر: 367426 A

روحانی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب:/مشروح/

ایلنا: رییس جمهور گفت: نمایشگاه کتاب ظاهرا انشالله به سرمنزل نهایی رسیده و بعد از دو مکان که در سال‌های گذشته جابه جا شد خود را به مقصد نهایی رساند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در نشست افتتاحیه نمایشگاه کتاب ضمن ابراز خرسندی گفت: خوشحالم که امروز در جمع اصحاب قلم، فرهیختگان، اندیشمندان، ناشران در واقعه مهم سالانه‌ای که به حمد الله ۲۸ سال است برگزار می‌شود و نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور و شرکت داشته باشم.

او ادامه داد: از همه نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه کشور دوست و همسایه‌مان روسیه که میهمان ویژه در این نمایشگاه هستند سپاسگذاریم و همچنین با تشکر از جناب آقای پوتین رئیس جمهور روسیه که نماینده ویژه خود را یه این نمایشگاه اعزام کردند و همچنین از مسئولان و نمایندگان مجلس و علما و شهردار محترم تهران و نمایندگان محترم مردم در شورای شهر تهران تشکر می‌کنم.

روحانی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب ظاهرا انشالله به سرمنزل نهایی رسیده و بعد از دو مکان که در سال‌های گذشته جابه جا شد خود را به مقصد نهایی رساند.

او همچنین تاکید کرد: بسیار خوشحالم که امروز این نمایشگاه آغاز به کار کرد و افتتاح شد از شهرداری محترم تهران و مسئولان و دست اندر کاران که این بنای زیبا و به یادماندنی را برای نمایشگاه‌ها به وجود آوردند آن هم در یک مکان بسیار مناسب روبه روی حرم امام راحل تشکر دارم و امیدواریم این قدم خیر و مبارکی برای کشور عزیز ما باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما وارد صحنه جدید و صفحه جدیدی شدیم، خاطر نشان کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم دنیای ما در پسابرجام با زندگی و دنیای ما قبل از برجام کاملا متفاوت است. شما می‌بینید در طول یک سال گذشته از آن زمانی که آثار این موفقیت در یک مذاکرات بسیار پیچیده بین‌المللی خود را نشان داد هر روز که مقامات خارجی بخشی از زمان خود را به موفقیت ایران اختصاص می‌دهند توجه‌ها به ابهت جدیدی از این مساله جلب می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه من از ابتدای مساله هسته‌ای از ۱۳ سال پیش حضور داشتم، اظهار داشت: مقامات خارجی که از بیرون به این صحنه نگاه می‌کردند زیبایی‌ها و ابعاد دیگری را از این صحنه برداشت کردند.

رییس جمهور گفت: ملت ما در یک واقعه مهم تاریخی در یک مذاکرات پیچیده در برابر قدرت‌های جهانی به موفقیت بزرگی دست یافت که به نفع هر دو بود.

حسن روحانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب ادامه داد: معمولا در مذاکرات یکی پیروز می‌شود و یکی شکست می‌خورد و در این مذاکرات برجام به نفع منطقه، کشورمان و جهان بود و یک مذاکرات برد- برد بود.

وی ادامه داد: امروز تعداد زیادی از شرکت‌های خارجی به ما مراجعه می‌کنند و اعتبارات زیادی به کشور سرازیر شده که نشان می‌دهد ما موفق شدیم و این موفقیت به نفع همه است و اگر کشوری مانند ایران کار زیربنایی انجام می‌دهد همه از آن نفع می‌برند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سرمایه‌گذاری خارجی گفت: اگر در برخی پروژه‌ها یک شرکت خارجی وجود داشته باشد پروسه بهره‌برداری آن بسیار سریع‌تر می‌شود یعنی اگر کاری را بخواهیم خودمان انجام دهیم شاید ۵۰ سال طول بکشد اما با مشارکت خارجی این میزان به ۵ سال کاهش پیدا می‌کند و این امر بسیار اهمیت دارد.

 رئیس جمهور با اشاره به اینکه مذاکرات برجام پایانش برد- برد بود، گفت: این برد برای کل جهان و منطقه است البته یکی دو کشور در منطقه هستند که احساس ضرر و زیان می‌کنند که آن هم اهمیتی ندارد. ۱۸۸ کشور در جهان نفع می‌برند حال دو کشور نیز ضرر کنند.

وی ادامه داد: امروز من مطمئن هستم که ملت بزرگ ایران با توان و قدرت کارهای خود را به پیش می‌برند و دنیا به ایران و جمهوری اسلامی و تحولات آن با اطمینان و اعتماد نگاه می‌کند و آنچه اهمیت دارد همین اعتماد است.

رئیس جمهور ادامه داد: اعتبار در داخل بین مردم و دولت و در خارج مسئله بسیار مهمی است و یک سرمایه اجتماعی است و اینکه امروز کشورهای مختلف با سفر به ایران قراردادهای بلندمدت امضا می‌کنند و کارهایی را آغاز می‌کنند که بازپرداخت برخی از آن‌ها شاید ۱۰ سال طول بکشد به معنای اعتماد به ایران است.

وی ادامه داد: ما پای حرفی که می‌زنیم می‌ایستیم و وعده‌ای که می‌دهیم به آن عمل می‌کنیم حتی زمانی به کشوری که هشت سال جنگ را علیه ما تحمیل کرد و به مردم خودش و مردم ما ظلم کرد صلح اعلام کردیم (هرچند همچنان در وضعیت آتش‌بس هستیم) روی حرف خود ایستادیم.

روحانی گفت: امام عزیز و بزرگوار ما زمانی که یک عده می‌گفتند فعلا آتش بس را قبول می‌کنیم تا ببینیم بعد چه می‌شود، می‌گفت صلح ما صلح واقعی است. ما اگر حتی به قاتل جوانانمان قول دادیم به قولمان عمل می‌کنیم.

او افزود: می‌گفت اگر قاتل جدم امیر‌المونین‌‌ همان شمشیری که بر فرق او نواخته به امانت به من بسپارد من آن را به او پس خواهم داد.

او با بیان اینکه ما اعتقاداتی داریم، ادامه داد: بر همین مبنا بر قولمان در امانت داری آن و در تعهدمان باقی خواهیم ماند. ما به عهد، راعی هستیم‌‌ همان طور که خداوندمان به عهد خود وفا می‌کند.

روحانی تصریح کرد: حالا که فضای جدید برای ما ایجاد شده برای ادامه این فضا ما نیاز به زیر ساخت‌هایی داریم یکی از این زیرساخت‌ها همین مکان نمایشگاه بین‌المللی است. ما نیاز به نمایشگاه‌هایی داریم که محصولات خودمان را عرضه کنیم هم برای مردممان هم برای میهمانان خارجی.

او در توضیح گفت: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب یک مکان تعاملی هست که نویسندگان و محققان در این مکان دیدار می‌کنند. تبادل فکر می‌کنند تبادل فرهنگی است، تبادل اندیشه است.

رئیس جمهور در همین رابطه افزود: بیش از ۳۰% بازدیدکنندگان از این نمایشگاه از شهرستان هاست. این‌ها رنج سفر و راه را از شهرستان‌ها تحمل می‌کنند و جاذبه این بوستان این‌ها را جذب می‌کند.

روحانی ضمن بیان اینکه امروز به واسطه ملاقات‌های خارجی فرصت کوتاه است، گفت: سخنم را کوتاه می‌کنم. امروز در جهان شهرهایی هستند که معروفیت آن‌ها به مراکز علمی آنهاست. جاذبه این شهر‌ها و آوازه این شهرت به خاطر مراکز علمی و دانشگاهی آنهاست.

وی افزود: امروز شهرهایی هستند که مرکز فرهنگی برای آن شهر و برای آن ملت و برای آن منطقه و گاهی در سطح جهان است.

رئیس جمهور اظهار داشت: شهر، شهر فرهنگی است. با نمایش فیلم‌ها و با جایزه دادن به فیلم‌های بر‌تر یا با به صحنه آمدن تئا‌تر با اجرای موسیقی با نمایشگاه‌های مهم نقاشی عکاسی و ده‌ها هنر دیگر شهر به آن نام معروف است.

او تاکید کرد: ما فکر می‌کنم اقتصاد فقط در صنعت به معنای مصطلح است فقط در کشاورزی و خدمات به مقام بانک و بیمه و اینهاست.

رئیس جمهور همچنین در ادامه فرهنگ و صنایع مربوط به آن را یک بازار خلاق خواند که می‌تواند یک بازار اقتصادی مهم برای یک کشور باشد.

روحانی با اشاره به تاریخ گذشته ایران تاکید کرد: ببینید خود کتاب چه مشاغلی را در کنار خود می‌آورد، غیر از نویسنده که خلاق است. خود خطاطی از کجا آمد؟ بخشی از هنر خطاطی مربوط به استنساخ کتابهای مختلف و نسخه‌برداری از متن اصلی کتاب‌ها بود.

وی ادامه داد: در آن زمان کتاب نوشته می‌شد و ده‌ها خوش‌نویس آن را بازنویسی می‌کردند، بر مبنای آن صنعت کاغذ و جلدسازی کتاب رونق پیدا می‌کرد. با چه زیبایی جلد ساخته می‌شد. برای اینکه یک کتاب قدیمی سامان داده شود شیرازه می‌ساختند. یک عده‌ای کتاب را شیرازه‌بندی می‌کردند.

خود تزیین کتاب. کتاب‌های خطی قدیمی را ببینید که چقدر مشاغل در کنار کتاب به وجود می‌آمد

رئیس جمهور در خصوص بقیه بخش‌های فرهنگی نیز اضافه کرد: وقتی سینما آمد بعدا دولت برخی را به عهده گرفت ولی چقدر صنعت در کنارش آمد به خاطر آن سالن سینما ساخته شد در دوره‌های مختلف این صنعت پیشرفت کرد. فرهنگ می‌تواند خلاق باشد. می‌تواند اشتغال درست کند. در این تابلو‌های مختلف نقاشی ببینید چطور یک جامعه‌ای به حرکت در می‌آید و تابلو‌ها به فروش می‌رسد و به مسابقه گذاشته می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه امروز فرهنگ خودش می‌تواند سازنده اقتصاد باشد، گفت: فرهنگ قدرت بزرگ بین‌المللی ماست و امروز دنیا ما را بر اساس فرهنگمان می‌شناسد. من در سفرهایی که به کشورهایی همچون پاکستان داشتم، دیدم که در آنجا به طور جد کتاب‌های شاعران ما همچون بوستان و گلستان خوانده می‌شود.

وی ادامه داد: این فرهنگ است که می‌تواند بین ملت‌ها ارتباط برقرار کند و این کتاب است که باعث برقراری این ارتباط می‌شود. کتاب به ما آرامش می‌دهد و آرامش به ما آسایش می‌دهد. کتاب به ما قدرت می‌دهد و اگر انس با کتاب داشته باشیم، قدرت ما در صحنه جهانی بالا می‌رود و قدرت ملت با خواندن و نوشتن افزایش پیدا می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز نویسندگان خلاق و واقعی آثار، از ما پول نمی‌خواهند آن‌ها از ما آزادی و امنیت می‌خواهند و ما باید امنیت و آزادی آن‌ها را تضمین کنیم.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد برخورد نکردن با نقادان گفت: نقادی یک نعمت است البته کسی نباید در پوشش نقادی توهین کند. اما کسی که نقد می‌کند نباید کتاب و اثرش در پیچ و خم کارهای اداری گرفتار شود. نقاد را به زندان نمی‌برند، نقادی نعمت است.

روحانی افزود: من بار‌ها به وزیر فرهنگ گفته‌ام که کار‌ها را به دست صاحبنظران، انجمن‌های نشر و نویسندگان واگذار کند و به نهادهای مدنی اهمیت بدهیم و نباید به گونه‌ای باشد که یک کارمند یا دانشجو یک کتاب را ممیزی کند.

وی ادامه داد: هرچقدر کار‌ها را به نهادهای مدنی و ناشران واگذار کنیم کار‌ها بهتر انجام می‌شود و دولت نباید در همه چیز دخالت کند و فقط باید برنامه‌ریز باشد. امروز زمانی است که ما باید به مولفان اهمیت بدهیم و به ناشران فضایی بدهیم که رضایت آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

روحانی ادامه داد: فضای رقابت، آزادی باید با شفافیت و بدون رانت برای مولفان و ناشران وجود داشته باشد و در گسترش آن تلاش کنیم. زیرا امروز فضای پس از برجام است و فضای پسابرجام با کتاب و تفکر به مقصد نهایی می‌رسد.

رئیس جمهور افزود: فضای پسابرجام فقط مختص اقتصاد و سیاست نیست بلکه فرهنگ در راس امور است و ما به فرهنگ و کتاب اهمیت می‌دهیم زیرا پیامبر ما که امروز ما در آستانه بعثتش قرار داریم معجزه‌اش کتاب بود و با کتاب ما را از گمراهی‌ها نجات داد و ما نیز هرچه به سمت کتاب برویم به نفع خودمان و جامعه ماست.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر