کد خبر: 359235 A

آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

ایلنا: یکی از مراجع تقلید شیعه در قم بیان با بیان این که ما باید بیدار باشیم و تکیه بر غیر ملت نکنیم، تأکید کرد: البته زمانی می توانیم بر روی پای خود بایستیم که در داخل متحد بوده، منافع جناحی را کنار گذاشته و به فکر ملت و مردم باشیم.

به گزارش ایلنا، آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با اشاره به جمله رئیس جمهور سوریه، اظهار داشت: بشار اسد در جمله ای گفته است که حاصل چند سال تجربه ما از جنگ این است که غربی ها قابل اعتماد نیستند و نمی توان به آنان تکیه کرد.

او با تأکید بر اینکه دیگران نیز باید از تجربه بشار اسد استفاده کنند، ابراز داشت: ما قائل به عدم مذاکره و صحبت نیستیم؛ بلکه اعلام می کنیم که باید توجه داشت که غربی ها قابل اعتماد نیستند و ما تا روی پای خود نایستیم، نمی توانیم مشکلات را حل نماییم.

این مرجع تقلید در پاسخ به این سؤال که چرا غربی ها قابل اعتماد نیستند؟، خاطرنشان ساخت: غرب تابع نظام سلطه است و به دنبال تسلط بر تمام دنیا برای حفظ منافع خود هستند و فقط حفظ منافع شخصی را به عنوان یک اصل اساسی به رسمیت می شناسند و دموکراسی، حقوق بشر، امنیت جهانی و شورای امنیت برای آنان به عنوان ابزار است؛ پس نمی توان به آنان اعتماد و تکیه کرد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: شاهد عدم اعتماد به آمریکا و غرب این است که آنان خود را به عنوان پیشرفته ترین حکومت بشری دانسته و در حقوق بشر، دموکراسی و ... پیشرو می دانند؛ اما امروز با عقب افتاده ترین حکومت دنیا یعنی عربستان که هیچ دموکراسی و حقوق بشری در آن وجود ندارد، برای کسب منافع خود رفاقت می کنند تا به اهداف خود برسند.

این مفسر قرآن کریم بیان با بیان این که ما باید بیدار باشیم و تکیه بر غیر ملت نکنیم، تأکید کرد: البته زمانی می توانیم بر روی پای خود بایستیم که در داخل متحد بوده؛ منافع جناحی را کنار گذاشته و به فکر ملت و مردم باشیم.

وی افزود: تمام جناح ها باید دست اتحاد به یکدیگر داده و فقط به فکر منافع جامعه اسلامی، نظام، اسلام و مردم باشند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: آبروی ما از اسلام است و اگر نبود، در دنیا عقب افتاده ترین کشور بودیم.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره و اظهار داشت: حضرت در این روایت فرمودند: «آفَهُ الدِّینِ ثَلاثَهٌ: فَقیهٌ فاجِرٌ و إمامٌ جائرٌ و مُجتَهِدٌ جاهِلٌ/ آفت دین سه چیز است: داناى بد کار و پیشواى ستم کار و مجتهد نادان».

این مرجع تقلید ابراز داشت: نمونه کامل این روایت، حکومت عربستان سعودی و وهابیت است که حاکمان آنان ظالم بوده و بیش از یک سال است که در حال تخریب یمن بوده و چندین سال است که در تخریب عراق و سوریه نقش دارند و در داخل مملکت خود نیز کسی حق نفس کشیدن ندارد.

به گزارش ایلنا به نقل از حوزه، آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه فقیهان آنان در خدمت حاکمان جائر هستند، خاطرنشان ساخت: امروز عربستان در حال تخریب یمن  است و متأسفانه فقیهان این حکومت اعمال حاکمان را تطهیر کرده و عوام را فریب می دهند.

آیت الله مکارم شیرازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر