خبرگزاری کار ایران

اشرفی‌اصفهانی در گفت‌وگو با ایلنا:/تکرار/

مردم در دور دوم، انتخابات مجلس تهران را الگوی خود قرار می‌دهند

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست‌ جمهوری گفت: فکر می‌کنم باتوجه به اتفاقی که در مرحله اول انتخابا به‌خصوص در تهران افتاد، استان‌ها و شهرستان‌های باقی راه‌یافته به دور دوم به تاسی و پیروی از مردم تهران آنها را الگو قرار داده و رای مشابهی خواهند داشت.

حجت‌الاسلام محمد اشرفی اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، به مساله ریاست مجلس دهم اشاره کرد و گفت: تلاشی که طیف رقیب برای ایجاد شکاف میان اعتدال‌گرایان حامی دولت و اصلاح‌طلبان در خصوص مساله ریاست مجلس می کند به نتیجه ای نخواهد رسید.

او اضافه کرد: چه لاریجانی و چه عارف در صورت انتخاب به‌عنوان رییس مجلس گزینه‌های مطلوبی هستند. آقای لاریجانی در این زمینه تجربه خوبی دارند و در این سال‌ها ریاست شایسته‌ای بر مجلس داشتند و آقای عارف نیز دارای سوابق درخشانی است که ایشان را برای این منصب مناسب و مطلوب خواهد کرد؛ بنابراین هر دو مطلوب و ایده آل هستند و می‌توانند همفکر و همگام با دولت قدم بردارند.

اشرفی‌اصفهانی با تاکید بر اهمیت دور اول انتخابات در تعیین سرنوشت دور دوم اظهار داشت: احتمال انتخاب محمدرضا عارف به عنوان رئیس مجلس آینده در صورت دستیابی به چهل کرسی از ۶۹ کرسی دور دوم انتخابات قوی‌تر خواهد شد.

او گفت: فکر می‌کنم باتوجه به اتفاقی که در مرحله اول به خصوص در تهران افتاد، استان ها و شهرستان‌های باقی راه یافته به دور دوم به تاسی و پیروی از مردم تهران آنها را الگو قرار داده و رای مشابهی خواهند داشت.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست‌ جمهوری اظهار امیدواری کرد که در دور دوم نیز اکثر کرسی‌ها به اصلاح‌طلبان خواهد رسید.

اشرفی اصفهانی با اشاره به رخدادهایی که در دولت‌های نهم و دهم اتفاق افتاده و مشکلاتی که مردم به واسطه عملکرد این دولت ها به آن دچار شده‌اند، تصریح کرد: فعالیت‌های دولت آقای روحانی قطعاً آینده خوبی را برای مردم رقم خواهد زد، به شرطی که اصلاح‌طلبان هم‌سو و همفکر نسبت به گذشته‌شان تجدیدنظر کرده و بهتر و قوی‌تر و راسخ‌تر به میدان بیایند و طرح‌های جالبی را به مجلس ارائه کنند. به این ترتیب امید می‌رود که آینده خوبی در انتظارمان باشد.

او با تاکید بر نقش رئیس دولت اصلاحات در پیروزی انتخابات اخیر گفت: مردم تشخیص درست و انتخاب شایسته ای را انجام دادند که امیدواریم در راستای اهداف نظام و در راه امام و اهداف امام و خون مقدس شهدا باشد. در این راه همه ما در مقابل این خون های مقدس مسئولیم.

او همچنین درخصوص تغییر قانون انتخابات در مجلس آتی اظهار امیدواری کرد و افزود: نحوه ردصلاحیت‌ها در این دوره عجیب بود. چندین هزار پرونده در کمتر از ۲۰ روز ردصلاحیت شد که این خود یک رکورد محسوب می شد. بنده به عنوان کسی که کارشناس در مسائل پرونده‌های تخلفات اداری هستم، می دانم که برای رسیدگی به یک پرونده باید روزهای زیادی آن را بررسی کرد و کارشناسان مختلف ابعاد مختلف آن پرونده را مورد ارزیابی قرار دهند، تا بشود نتیجه قطعی را صادر کرد. حال در نظر بگیرید بررسی پرونده یک نامزد از بدو تولد تا روزی که برای نام‌نویسی اقدام کرده است، چه قدر زمان می برد.

او ادامه داد: افرادی که این چنین با حیثیت مردم بازی کرده‌اند، باید در روز قیامت جوابگو باشند. چهره‌های انقلابی، خانواده های شهیدان، ایثارگران، جانبازان و ۵۰۰ نفر روحانی که بعضی از این‌ها در حوزه‌های خودشان امام جمعه بودند و از طرف رهبری قبلاً حکم داشته‌اند یا استاد دانشگاه و حوزه بوده‌اند، در این بین بی‌جهت ردصلاحیت شدند. روشن بود که این ردصلاحیت‌ها سیاسی بوده و این‌ها باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند، چرا که با حیثیت افراد بازی کرده اند.

اشرفی اصفهانی تغییر قانون انتخابات را یکی از مهمترین اهداف خواند و تاکید کرد: اینکه ۱۲ هزار نفر برای انتخابات ثبت نام کنند، خود یکی از ابعاد مشکلات انتخابات‌ها است. این تعداد خیلی بی‌رویه است. زمانی که بنده مسئول کمیسیون داخلی مجلس بودم و بنا بود اگر در شهرستانی برای مثال یک کرسی وجود داشته باشد، ۲ تا ۳ برابر یا حداکثر ۴ برابر کاندیداهای آن ناحیه وجود داشته باشند. برای مثال در تهران اگر ۳۰ کرسی وجود داشته باشد، حداکثر تا ۳ الی ۴ برابر داوطلب شوند، نه اینکه چند هزار نفر کاندیدا شوند.

او به نقص قانون در این باره اشاره کرد و گفت: البته نقص قانون نباید باعث شود این چنین با آبروی افراد بازی شود. در این باره هم قانون باید اصلاح شود و هم بررسی صلاحیت‌ها باید بر اساس موازین درست و شرعی باشد، نه بر اساس موازین سیاسی.

اشرفی اصفهانی در پایان گفت: مردم با انتخابشان جواب این اقدامات را دادند و ما امیدواریم در انتخابات‌های آینده شاهد چنین وضعیتی نباشیم.

کد خبر : ۳۵۷۵۰۴