خبرگزاری کار ایران

مطهری در گفت‌وگو با ایلنا:

ایمان قلبی داوطلبان در ماده ۲۸ امری شخصی و غیرقابل تشخیص است

نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: وقتی اعلام می‌شود یک نامزد به استناد ماده ۲۸ ردصلاحیت شده، یعنی اعتقاد شخصی و التزام عملی آن نامزد به اسلام دچار مشکل است؛ درحالی که اعتقاد و ایمان، امری قلبی و غیرقابل تشخیص است.

 

علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با انتقاد از ردصلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی ازسوی شورای نگهبان، گفت: رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس تاحدودی غیرطبیعی بود و استنادهایی که به‌عنوان دلیل ردصلاحیت اعلام شد، برای خیلی از افراد غیرقابل قبول است.

او گفت: هنگامی که اعلام می‌شود یک نامزد به استناد بند ۱ ماده ۲۸ ردصلاحیت شده، یعنی اعتقاد شخصی و التزام عملی او به اسلام دچار مشکل است؛ مسئله اینجاست که اعتقاد و ایمان، امری قلبی و غیرقابل تشخیص است.

نماینده مردم تهران یادآور شد: چگونه می‌توان تشخیص داد که چه کسی به اسلام ایمان قلبی دارد و چه کسی ایمان ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اسلام و مسلمانی هر شخص تنها به شهادتین است و فارغ از آن، هنگامی که از اعتقاد و ایمان صحبت می‌کنیم، درواقع درباره امری قلبی صحبت می‌کنیم که برای کسی قابل تشخیص نیست و نه من می‌توانم درباره ایمان شما اظهارنظر کنم و نه شما می‌توانید درباره ایمان بنده نظر بدهید.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: درباره مساله التزام عملی به اسلام نیز هنگامی که چنین ادعایی راجع به کسی مطرح می‌شود، یعنی آن فرد اصرار بر یک گناه کبیره مثل شرب خمر دارد.

او با بیان این‌که رد صلاحیت افراد به استناد بند ۱ ماده ۲۸ ادعای بزرگی است، گفت: گاهی به یک روحانی خوش سابقه اعلام می‌شود که به استناد بند ۱ ماده ۲۸ صلاحیت نمایندگی مجلس را ندارد. این درحالی است که آن فرد روحانی سال‌ها به عنوان امام جماعت گروهی از مردم نماز خوانده و مردم به او اقتدا کرده‌اند. به نظر می‌رسد این مشکل باید سریع‌تر حل شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات رایزنی نمایندگان با رئیس مجلس حضور داشته یا خیر، گفت: در این جلسات شرکت نمی‌کنم و همان‌طور که در روز ثبت‌نام اعلام کردم، اعتراض می‌کنم، اما التماس نمی‌کنم.

او گفت: دلایلم را در اعتراض به ردصلاحیتم به صورت مکتوب تقدیم شورای نگهبان کرده‌ام و منتظر نتیجه هستم.

مطهری همچنین در واکنش به میزان تاثیرگذاری رایزنی‌های سیاسی برای تغییر در وضعیت ردصلاحیت‌شدگان، اظهار داشت: این رایزنی‌ها اتفاق مثبتی است و شخص رئیس‌جمهور به‌عنوان مسئول اجرای قانون اساسی باید در این مساله به‌طور جدی ورود کند و غیر از رئیس‌جمهور، هر کسی که بتواند کمکی به حل این مشکل کند، باید تلاش خود را انجام دهد تا این فضا تغییر کند و مسیر جمهوری اسلامی عوض نشود.

این نماینده مجلس نهم بیان داشت: تمام این بحث‌ها برای بالابردن مشارکت مردم است و فکر می‌کنم با این وضعیت ردصلاحیت‌ها آنچه موردنظر رهبری درخصوص مشارکت بالاست، محقق نمی‌شود. بنابراین همه وظیفه دارند برای اصلاح این وضع تلاش کنند.

مطهری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص این‌که آیا حاضر است برای دریافت تایید صلاحیت، از نظرات انتقادی‌اش درخصوص بحث حصر عقب‌نشینی کند، تصریح کرد: همان‌طور که بار‌ها اعلام کرده‌ام، مساله حصر خلاف اصول سی‌ودوم تا سی‌وهفتم قانون‌اساسی است و باید حل و فصل شود.

کد خبر : ۳۳۹۶۷۶