کد خبر: 334520 A

در پاسخ به ایلنا مطرح شد؛

ایلنا: رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به ایلنا در خصوص انتقادات اصلاح طلبان به ترکیب هیئت‌های اجرایی انتخابات در استان‌های مختلف کشور، گفت: خداوند ناظر بر اعمال است و البته این مردم هستند که گسترده‌ترین نظارت را در انتخابات دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، «محمد نهاوندیان» عصر امروز جمعه در پایان سفر دو روزه خود به قم، در نشستی خبری با خبرنگاران این استان که در محل تالار امام رضا (ع) فرمانداری قم برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی به دنبال نا‌امن کردن جهان هستند اما به برکت همدلی مردم ایران است که کشورمان از ثبات، امنیت و امید به آینده برخوردار است. 

دولت به دغدغه مراجع تقلید توجه دارد

وی با بیان اینکه باید از این نعمت حراست کرد، به انتخابات اسفندماه اشاره کرد و گفت: بسیار مهم است که با توجه به اهمیت امنیت ملی در این شرایط، بر وحدت و یکپارچگی پافشاری کنیم؛ یعنی تلاش ما این باشد که پیامی که از این تحرک و شور سیاسی که معمولا در انتخابات صادر می‌شود، وحدت و انسجام ملی ایران، به همه جهانیان باشد و ان شاالله بار دیگر حماسه سیاسی مد نظر رهبری شکل گیرد. 

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه حماسه سیاسی در انتخابات بدون رعایت اخلاق و تأکید بر برنامه گرایی بجای برخوردهای شخصی ملاک عمل باشد، گفت: طبعا در هر انتخاباتی جلوه‌ای از شعور سیاسی جامعه را به نمایش می‌گذاریم و ان شاالله این انتخابات یک گام دیگر برداشته و یک انتخابات باشکوه را شاهد باشیم. 

وی در خصوص ارزیابی خود از سفر دو روزه‌اش به قم، اظهارداشت: علاوه بر کسب انرژی معنوی با زیارت حرم حضرت معصومه (س)، دیدار با مراجع تقلید و پیشوایان دینی جامعه و ارائه گزارش خادمان ملت در دولت خدمت آن‌ها بوده است. 

نهاوندیان افزود: استفاده از راهنمایی‌ها و ارشادهای مراجع تقلید که هم تأکید بر رعایت اصول شرعی و اخلاقی بود و هم سخنگو و بیان گر نیاز‌ها و خواست‌های مردم هستند که در دولت همواره دغدغه‌های مراجع مورد توجه اکید بوده و رئیس جمهور نیز همواره تأکید داشتند که همه اعضای دولت از ارشادات مراجع تقلید استفاده کنند. 

وی گفت: در اصلی ترین رویکردهایی که دولت اتخاذ کرده هم ارشادهای مراجع تقلید و هم حمایت مراجع عظام را داشته‌ایم؛ گفت: خوشبختانه با مسئله هسته‌ای که به چالشی برای کشور تبدیل شده بود با حمایت مراجع و مقام معظم رهبری رو به رو بودیم که هم حفظ جایگاه ایران شد و هم تحریم‌های ظالمانه برداشته خواهد شد. 

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: علاوه بر مانع تراشی صهیونیستی اما خوشبختانه از مرحله تصویب گذر کردیم اما با هوشمندی طرف مقابل، لغو قطعنامه‌های شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی، بستن پرونده پی‌ام دی و مسائل گذشته هسته‌ای ایران رو به رو بودیم. دستور رئیس جمهور آمریکا در مورد توقف تحریم‌های هسته‌ای به نتیجه خواهد رسید. لذا با حصول اطمینان از آنچه آن‌ها باید انجام می‌دادند که وارد کردن اورانیوم کیک زرد بود، قبل از اینکه ایران قدمی بردارد انجام شد؛ لذا شرایط به سمتی می‌رود که ما اجرایی شدن برجام را پیش رو داشته باشیم. 

وی اضافه کرد: التبه اکنون هم شاهد آن هستیم که ماجراجویی‌هایی از سوی دشمنان صورت می‌گیرد که جلوی اجرای برجام گرفته شود که با هوشمندی در مقابل اظهارات بی‌اساس توسط وزارت خارجه گرفته شده و امیدواریم که طرف مقابل با درک از واقعیت‌های ایران از هر گونه اقدامی که لطمه به فضای توافق بزند، خودداری کند، و ما بتوانیم از حصول اطمینان از انجام تعهدات طرف مقابل، روز اجرایی شدن را پیش رو داشته باشیم که در آن شرایط لغو تحریم‌ها تحقق پیدا خواهد کرد و هزینه‌هایی که این تحریم‌ها بر ملت ایران تحمیل کرد از جمله محدودیت صادرات، بر طرف شود. 

نهاوندیان گفت: در خصوص بیمه و کشتیرانی می‌توانیم شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم و حالا فعالان اقتصادی با استفاده از شرایط موجود می‌توانند اقتصاد ایران را به جایگاه واقعی خود برسانند و همه بنگاه‌های اقتصادی پیش بینی‌های مثبتی برای سال آینده، بسیار مثبت بوده و اذعان می‌کنند که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶، بیشتر از رشد اقتصادی جهان خواهد بود. 

وی با بیان اینکه در سند چشم انداز می‌توانستیم رشد ۸درصد داشته باشیم، گفت: متأسفانه این شرایط محقق نشد اما با حل مشکلات صادراتی می‌توانیم شاهد رشد مثبت اقتصادی باشیم؛ کما اینکه در بخش‌های کشاورزی و برخی بخش‌های صنعتی شاهد رشد مثبت بودیم. 

ظرفیت های اقتصادی قم بالاست

رئیس دفتر رئیس جمهور به دیدار خود با فعالان اقتصادی قم اشاره کرد و گفت: استان قم از ظرفیت‌های خوبی برای رشد اقتصادی برخوردار است که از جمله آن‌ها صنعت گردشگری و صنعت معدن است؛ علاوه بر آن موقعیت ترانزیتی قم ظرفیت بسیار خوبی است که در این استان وجود دارد که امیدواریم رشد اقتصادی قم نیز رشد پیدا کند. 

وی با اشاره به ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات اسفندماه گفت: تعدد نامزدها نشان از حضور قوی با رویکرد مثبت است که نشان می‌دهد که اعتماد به نظام افزایش پیدا کرده و هم امید به آینده که امیدواریم همین تجلی را در انتخابات نیز شاهد باشیم. 

نهاوندیان در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه دلیل اخذ مالیات از واحدهای تولیدی که هنوز به مرحله سود دهی نرسیده‌اند، چیست؟ اظهار کرد: بسیاری از این کارخانجات بیش از مالیات با مشکلات صادرات رو برو بودند و از توان رقابت با رقیبان در کشورهای همسایه افتاده‌اند؛ امیدواریم با رفع تحریم‌ها شاهد رونق تولید باشیم. 

وی افزود: گام اصلی از نظر کلان اقتصاد برای اینکه بنگاه‌های اقتصادی بتوانند فعالیت کنند برداشته شد؛ البته بسیاری بنگاه‌ها از عدم دسترسی به تسهیلات بانکی گلایه مندند؛ که این مسئله به دلیل تغییر رویکرد در این زمینه است. 

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: قطعا رئیس جمهور در زمینه فعالیت‌های اقتصادی و کارخانجات قم ورود خواهند کرد و بنده نیز به وزیر اقتصاد موضوعات مطرح شده توسط فعالان اقتصادی قم را منتقل خواهم کرد تا مسائل مختلف از جمله مسئله مالیات بنگاه‌های اقتصادی حل شود. 

با لحظه پردازی نمی توان مشکلاتی مثل آلودگی هوا را ریشه ای برطرف کرد

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص هجمه‌ها به دولت به دلیل آلودگی هوا، گفت: یکی از خدمت‌های اساسی که به فرهنگ عمومی می‌شود انجام داد، عطف توجه مردم به مسائل بلند مدت است؛ ما با این لحظه پردازی‌ها در برخورد با مسائل نمی‌توانیم مشکلات را ریشه‌ای حل کنیم؛ مسائلی در کشور ما هست که نگاه ۱۰، ۱۵ و ۵۰ ساله می‌طلبد. 

نهاوندیان گفت: عمر دولت‌ها بسیار کوتاه‌تر از آن است که با اقدامات ریشه‌ای مشکلات بین نسلی را حل کند. 

وی افزود: خالی کردن سفره‌های زیر زمینی که در گذشته اتفاق افتاد، ۱۰ تا ۲۰ سال آینده اثرات آن مشخص می‌شود؛ در خصوص مسئله آلودگی هوا نیز باید طرفداران محیط زیست توجه جامعه را به این سمت سوق دهند که الگوی زندگی خود را مورد تجدید نظر قرار دهیم و مثلا درجه حرارتی محیطیمان را ۴درجه کم کنیم؛ از طرفی معضل جدی در آلودگی کربنی داریم؛ خودروهای دودزا را می‌توان تصمیم اساسی گرفت و البته باید به مشکلات پیش روی آن نیز توجه کرد. 

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: برای مثال در تهران حجم عمده‌ای از آلودگی هوا موتورسیکلت‌ها هستند و از طرفی این وسیله، نان آور یک خانواده محسوب می‌شود؛ اگر مثلا در گذشته اولویت به موتورسیکلت برقی داده می‌شد شاید مشکلات امروز کمتر بود. 

وی با بیان اینکه نگاه بلند مدت باید وارد گفتمان سیاسی و اقتصادی جامعه شود، گفت: اینکه ما مسئله و مشکلات امروز را بخواهیم فقط به مسئولان امروز مربوط کنیم درست نیست. 

وی با بیان اینکه حذف آلاینده‌های هوا تا حد زیادی مؤثر بود، گفت: دولت تصمیمات فوری و کوتاه مدتی اتخاذ کرد، اما امیدواریم بیشتر از آن حمایت از برنامه‌های بلند مدت داشته باشیم. 

رئیس دفتر رئیس جمهور، با بیان اینکه یکی از محورهای برنامه‌های ششم توسعه، توجه به محیط زیست است، گفت: تصمیم‌های بلند مدت از اولویت‌های برنامه‌های ششم است. 

حقوق کارکنان دولت متناسب با تورم افزایش می یابد

وی در خصوص پرداخت حقوق کارکنان دولت گفت: هدف ما این است که متناسب با تورم، افزایش حقوق کارکنان دولت را داشته باشیم. 

علت پایین نیامدن نرخ ارز

نهاوندیان، در پاسخ به سؤالی در خصوص مشکلات اقتصادی جامعه با وجود گذشت بیش از دو سال از فعالیت دولت، گفت: در دولت سرمایه‌ای بالا‌تر از اعتماد عمومی نداریم و همه باید مراقبت کنیم که این موضوع حراست شود؛ می‌توان امیدوارم بود که هم امید به آینده افزایش پیدا کند و البته اکنون رشدی بالا‌تر از گذشته دارد. 

وی در خصوص مشکلات اقتصادی کشور و علت پایین نیامدن نرخ ارز در کشور، گفت: برای تعیین نرخ ارز باید متناسب با تورم داخلی و خارجی تعیین شود. 

رئیس دفتر رئیس جمهور، گفت: متأسفانه در گذشته بجای اینکه ریشه اصلی مشکلات که تورم بود کنترل شود، نرخ ارز را ثابت نگه می‌داشتند و ۲۲ میلیارد دلار معلوم نیست در کجای بازار پخش شد؛ اما اکنون توفیق حاصل شد و تورم نقطه به نقطه به تک رقمی رسید. 

وی افزود: اکنون در شرایط بسیار بهتری هستیم که همزمان هم از صادراتمان حمایت کنیم و هم مصرف کننده قدرت خرید داشته باشد. 

نهاوندیان، گفت: توفیقات دولت در این دو سال با وجود تحریم‌ها انجام شده و هنوز تحریم‌ها برداشته نشده و انشاالله روز اجرایی شدن برجام، تازه آن روز موانع از سر راه برداشته می‌شود و در آن راه باید تاخت و به رشد اقتصادی رسید. 

وی با بیان اینکه امروز دستمزد کارگران ما مانند سال ۹۰ نیست، گفت: اگر توقع داریم که قیمت‌ها به سال ۹۰ برگردد، باید بگوییم کارگران و کارمندان نیز به حقوق سال ۹۰ برگردند. 

رئیس دفتر رئیس جمهور، با بیان اینکه باید حرکات اقتصادی مان را با برنامه ریزی و با پیش بینی‌های علمی انجام دهیم، گفت: نرخ ارز گرچه در ماه‌های اخیر کمی افزایش یافته اما با بی‌برنامگی در این عرصه که قبلا بود روبرو نیستیم؛ البته با عرصه بیشتر ارز در بازار، 

مردم را نباید محدود به اصلاح طلبی و اصولگرایی کرد

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه تدبیر عملی دولت برای تحقق وعده رهبری مبنی بر حق الناس بودن رأی مردم و اینکه چرا در اکثر هیئت‌های اجرایی انتخابات‌ها در استان‌های مختلف کشور، جای خالی اصلاح طلبان و همراهان دولت دیده می‌شود؟ گفت: طبعا در یک جامعه مردمسالار دینی مردم آزاد هستند که سلایق گوناگون داشته باشند، مردم هم متناسب با سلایق مختلف قعالیت باید اجازه فعالیت و اظهار نظر داشته باشند؛ البته محدود کردن مردم در جناج‌ها اجازه رشد نمی‌دهد. 

نهاوندیان، گفت: درست است که عده‌ای در جناح اصولگرا و عده‌ای در جناح اصلاح طلب هستند، اما بخش زیادی از مردم هم هستند که نباید محدود به این دو اردوگاه شوند. 

وی افزود: نظر مقام معظم رهبری که به صراحت در انتخابات ۹۲ بیان شد و مؤثر در حماسه سیاسی بود، این بود که رأی مردم حق الناس است؛ هیچ کس نباید به دنبال تبدیل رأی باشد؛ مردم باید فرصت داشته باشند که رأی خود را با آزادی ابراز کنند. 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: دولت شاید خودش سلیقه سیاسی خاص داشته باشد، اما باید زمینه تجلی پیدا کردن آزادی سیاسی را فراهم کند و از این رو ما می‌خواهیم سلیقه سیاسی خود را تحمیل نکرده و خود را موظف می‌دانیم زمینه‌ای برای تجلی حضور مردم ایجاد تا شاهد یک انتخابات سالم و قانونی باشیم. در چنین فضایی مردم هم تشویق شوند که حضور پرشکوه داشته باشند؛ اگر این مؤلفه‌ها بود ما در انتخابات موفق عمل کردیم. 

وی خاطرنشان کرد: زمانی شرایط فوق حاصل می‌شود که مردم احساس کنند شرایط اظهار رأی و نظر داشته و نامزد‌ها فرصت ابراز نظر دارند؛ وظیفه ما به عنوان دولت ایجاد این بستر و فضاست. 

نهاوندیان افزود: اینکه دولت جانبداری از نامزد خاص کند را قبول نداریم؛ هیچ مسئول حکومتی حق ندارد از امکانات عمومی و بین المال به نفع نامزد خاص استفاده کند. 

وی گفت: البته کسانی که در نهادهای مختلف حکومتی هستند، خودشان صاحب رأی و نظر هستند اما حق ندارند رأی و نظر خود را در پستشان ابراز کنند؛ امکانات بین المال برای مردم است و هیچ کدام از ما اجازه تصرف در آن‌ها را در مقاصد شخصی و گروهی، نداریم. 

خداوند و مردم هستند که گسترده‌ترین نظارت را در انتخابات دارند 

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص ترکیب هیئت‌های اجرایی انتخابات در استان‌های مختلف کشور که با انتقادات اصلاح طلبان همراه بوده است، گفت: در بحث هیئت‌های اجرایی و نظارت، توقع از همه جناح‌های علاقه‌مند به کشور این است که شرعی عمل کنند. 

وی افزود: ما همه مسلمان و پابند به اخلاق هستیم و باید باشیم؛ اتفاقا عدالت و انصاف این است که اگر خود شخص من نظرم فلان جناح است، اگر نامزدی آمد از جناح مقابل و دیدم او صلاحیت دارد، باید آزادی‌های لازم و امکان لازم را برای او فراهم کنم؛ اتفاقا اینجا امتحان تقواست که مخالف حق عمل نکنم. 

نهاوندیان گفت: استانداران ‌‌نهایت تلاش را کردند تا آن همگرایی لازم در هیئت‌های اجرایی فراهم شود و شخصیت‌هایی دعوت شوند که از پختگی لازم برخوردار باشند؛ حالا ممکن است این موارد پسند فلان گروه باشد یا نه؛ اما امیدواریم بقیه مسیر با رعایت انصاف و قانون پیش برود. 

وی افزود: همه ما، در قبال خدا مسئول هستیم و او به همه امور نظارت دارد؛ ثانیا مردم هستند که گسترده‌ترین نظارت را دارند و طبعا هیئت‌های اجرایی مسئولیت‌های قانونی خود را عمل خواهند کرد. 

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: با افق پیش رو و توجهی که به شرایط منطقه داریم، ما هم امیدمان این است که اجرای قانون و رعایت انصاف را در انتخابات شاهد باشیم و اگر مواردی هم کاستی و تخلفی دیده شد، دولت به طور قاطع برخورد خواهد کرد. 

سال آینده رشد اقتصادی بالای ۴ و ۵ درصد داریم

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا دولت رکود اقتصادی را قبول دارید یا خیر و برنامه دولت برای آن چیست؟ گفت: وقی نرخ رشد اقتصادی منفی باشد، می‌گویند رکود اقتصادی وجود دارد اما وقتی رشد اقتصادی کشور که سال ۹۱ رقمی بالای منفی ۶ درصد داشت، اما اکنون رشد اقتصادی منفی ۱ درصد را شاهد هستیم؛ نشان می‌دهد وضع بهتر شده اما هنوز منفی است. 

نهاوندیان افزود: در خود سال ۹۳ رشد اقتصادی مثبت ۳درصد را داشتیم که تا حد زیادی رشد اقتصادی کل کشور را بهبود داد؛ یکی از عواملی هم که باعث شد در همه بخش‌ها ادامه این رشد را شاهد نباشیم، طولانی نشدن دوره انتظار بود؛ مثلا وقتی مردم انتظار داشته باشند قیمت‌ها پایین بیایند، تأخیر در خرید ایجاد می‌شود. 

وی تأکید کرد: پیش بینی کار‌شناسان اقتصادی برای سال آینده، رشد اقتصادی بالای ۴ و ۵ درصد است. 

شتاب تورم گرفته شده است

رئیس دفتر رئیس جمهور، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه کاهش تورم برای مردم ملموس نیست، گفت: هیچ کس با نرخ تورم یعنی شاخص عمومی قیمت‌ها، کاهش تورم را لمس نمی‌کند؛ بلکه باید گفت تورم میانگینی است که از مجموعه بسته کالایی که هر کسی با چند کالا در یک روز یا یک هفته با آن‌ها رو برو می‌شود. 

وی افزود: قیمت برخی کالا‌ها بالا رفته و برخی پایین آمده؛ آنچه که وظیفه بانک مرکزی است این است که قیمت کالاهای مختلف را اندازه گیری و این اطلاع را از وضع عمومی به ما بدهد؛ مثلا اگر من امروز رفته‌ام یک لوازم خانگی بخرم، روی تجربه شخصی خودم در خصوص نرخ تورم نظر می‌دهم؛ بنابراین هیچ کس ادعا نمی‌کند قیمت پایین آمده، بلکه شتاب تورم گرفته شده است. 

نهاوندیان اضافه کرد: آنچه که مردم در خصوص کاهش تورم لمس می‌کنند، آن موقع است که با غول بیکاری مبارزه کنیم؛ یعنی فرصت شغلی متناسب با تحصیلات که در سال‌های گذشته ایجاد نشده، ایجاد شود؛ آن موقع مردم بهبود وضع اقتصادی را لمس می‌کنند. 

آرامش اقتصادی مقدمه شکوفایی است

وی با بیان اینکه دولت با این تشخیص که تورم پر التهاب در جامعه ما وجود دارد، وارد مسئله اقتصادی و حل مشکلات آن شد، گفت: امروز هیچ کس انکار نمی‌کند آرامش در بازار‌هایمان برگشته است؛ بازار کالا و ارز؛ قطعا آرامش مقدمه نشاط اقتصادی است و همه باید تلاش کنیم نشاط اقتصادی به نحو کامل متجلی شود. 

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه اخیر رئیس جمهور به وزیر دفاع نیز گفت: یک رویکرد حکیمانه و جامع نگر در صحنه بین المللی اقتضا می‌کند که هدف گذاری دقیق در مورد اهداف بین الملل باشیم. 

وی گفت: اینکه نظام، نه فقط دولت، هدف گذاری کردند که تحریم‌های ظالمانه شکسته شود، این هدف در توافق عزتمندانه حاصل شد؛ البته این توافق اصلا به این معنا نیست که طرف مذاکره ما به خودش جرأت دهد در امور داخلی ما مداخله کند یا حتی اظهار نظر کند. 

نهاوندیان گفت: یکی از توفیقات مذاکرات هسته‌ای این بود که مسئله صنعت دفاعی ما و موشکی ما از اتصال با بحث هسته‌ای جدا کرد؛ این تعرضی که قدرت‌های بزرگ و آمریکا به طور خاص ابراز کردند، برای این است که آن‌ها توانسته بودند مسئله موشکی ما را در قطعنامه ۱۵۲۹ شورای امنیت وارد کنند، اما یکی از دستاوردهای برجام این است که قطعنامه ۱۵۲۹ به تاریخ می‌پیوندد و برنامه موشکی از هسته‌ای جدا شد. 

اهتمام دولت به صنعت دفاعی ویژه است

وی گفت: نامه اخیر رئیس جمهور به وزیر دفاع، فقط همین یک نامه و موضع گیری آقای روحانی نیست؛ ما در قطعنامه کار اصلیمان را کرده‌ایم؛ در قطعنامه و توافق هسته‌ای استقلال موشکی خود را ثبت کردیم؛ انشاالله به سمت برجام برویم، بهانه‌های بدخواهان را گرفته‌ایم. 

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص اهتمام دولت به مسائل دفاعی کشور، گفت: اهتمامی که در دو سال اخیر در صنایع دفاعی کشور و به طور ویژه در صنعت موشکی بوده، به اذعان دست اندرکاران فن، بسیار بالا‌تر از سطوحی بوده که در گذشته عمل می‌شده و این در شرایطی اتفاق افتاده که امکانات بودجه‌ای ما محدود بود. 

وی افزود: شخص رئیس جمهور با سابقه طولانی در شورای عالی امنیت ملی به خوبی واقف و متوجه هستند، در اینکه یک امنیت دفاعی برای کشور ضامن پیشرفت اقتصادی و سیاسی کشور است و هم اینکه در دیپلماسی فعال ما، همه طرف‌های مذاکره کشورمان، با قاطعیت و با صراحت این را از مذاکره کنندگان ما شنیدند که امور دفاعی و امنیت ملی ما به هیچ وجه قابل مذاکره نیست؛ یعنی هم در مقام عمل و هم در مقام سخن، به زبان قول و فعل به دیگران رسیده است و نتیجه‌اش را هم می‌بینید. 

نهاوندیان در پایان گفت: اکنون عزتی که کشور در مناسبات منطقه‌ای دارد، هر روز سر افراز‌تر از روز گذشته است؛ بخشی از موارد مربوط به هماهنگی‌های دفاعی باید بماند برای اتاق‌های برنامه ریزی، اما با وجود برنامه ریزی‌های بودجه‌ای، نیروهای امنیتی ما در صحنه عمل دست بالا را داشتند.

انتخابات محمد نهاوندیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر