کد خبر: 326200 A

از سوی رییس ستاد انتخابات کشور:

ایلنا: معاون سیاسی وزیر کشور ۲۹ بهمن را آغاز تبلیغات انتخاباتی امسال اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار دولت ایلنا، محمدحسین مقیمی که همایش منطقه‌ای اعضای ستاد انتخابات استان تهران شرکت کرده بود٬ با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زمان تبلیغات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۲۹ بهمن تا بامداد ۶ اسفند است و خود انتخابات امسال از ساعت ۸ صبح هفتم اسفند آغاز می‌شود.

معاون وزیر کشور درباره حضور برخی از مقام‌ها در فعالیت‌های احزاب گفت: استفاده از منابع دولتی و حضور کارمندان دولت در فعالیت‌های سیاسی در ساعات اداری غیرقانونی است. اما کارمندان دولت در صورت داشتن مرخصی و خارج از ساعات اداری نه به عنوان فردی حقوقی بلکه به عنوان فردی حقیقی مجاز به فعالیت سیاسی و تبلیغات انتخاباتی هستند.

مقیمی اضافه کرد: مدیران وزارت کشور مجاز به شرکت در فعالیت‌های سیاسی نیستند مگر اینکه برای رصد و با مجوز باشد.

وی گفت: فرمانداران نیز به سبب مشغولیت‌های انتخاباتی از همراهی با نمایندگان شهر‌ها در زمان حضور در حوزه انتخابیه‌شان تا برگزاری انتخابات امسال منع شده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه هدف از برگزاری همایش‌های منطقه‌ای را آموزش برگزارکنندگان انتخابات در کشور برشمرد و افزود: ۱۱ منطقه برای برگزاری همایش‌های منطقه‌ای ۳۱ استان کشور در نظر گرفته شده که تاکنون در ۲۸ استان برگزار شده است. اختتامیه این همایش‌ها که با حضور ستادهای انتخابات و فرمانداران و بخشداران برگزار می‌شود، در خوزستان برگزار خواهد شد.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: حادثه ممانعت از برگزاری همایش یکی از احزاب در قرچک ورامین که با مجوز فرمانداری برگزار می‌شد استثناء بود.

مقیمی افزود: همه احزاب در طول سال آزادند تا فعالیت سیاسی درون حزبی داشته باشند و فقط اطلاع به فرمانداری کافی است. برای برگزاری همایش‌های فراحزبی و بزرگ‌تر از محدوده حزب، احزاب باید از فرمانداری مجوز دریافت کنند. همایش قرچک ورامین با مجوز فرمانداری برگزار می‌شد و اختلال در این همایش غیرقانونی بود.

وی با بیان اینکه این همایش به صورت کاملا قانونی برگزار شد اما استثنائا با اختلال مواجه شد، گفت: گزارش تخلفات برگزاری همایش قرچک ورامین برای برخورد قضایی به دستگاه قضا ارجاع شده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه حفظ امنیت فعالیت‌های حزبی که دارای مجوز قانونی هستند برعهده فرمانداری و نیروی انتظامی است، افزود: نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات موظفند گزارش تخلف‌های زمان برگزاری انتخابات را برای برخورد قانونی به دستگاه قضایی ارجاع دهند.

معاون وزیر کشور گفت: این‌گونه اختلال‌ها و ممانعت از برگزاری همایش‌های قانونی در کل کشور استثناست و به ندرت اتفاق می‌افتد.

رئیس ستاد انتخابات کشور از برگزاری یک سوم انتخابات امسال به صورت ماشینی در صورت موافقت شورای نگهبان خبر داد و گفت: سخت افزار و نرم افزار برگزاری انتخابات با تلاش متخصصان جوان داخلی تهیه شده و در صورت بروز مشکل قادر به رفع سریع آن هستیم. بخش سخت افزاری و صندوق‌های الکترونیکی مورد تایید شورای نگهبان است و اعلام نظر این شورا درباره بخش نرم افزاری نیز که از اول آذر در اختیار این شورا قرار گرفته است نیز تا دهم آذر اعلام خواهد شد.

مقیمی اضافه کرد: پس از این مرحله باید حوزه‌های انتخابیه‌ای که رای گیری به صورت ماشینی صورت می‌گیرد نیز به تایید شورای نگهبان برسد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه بودجه برگزاری یک سوم انتخابات به صورت ماشینی در هیات دولت تصویب شده است، گفت: در دوره قبل، انتخابات در ۱۴ حوزه انتخابیه به صورت الکترونیکی برگزار شده بود. از ۲۵ مرحله انتخابات ۲۳ مرحله ماشینی و تنها دو مرحله رای گیری و شمارش آرا غیرماشینی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: با بکارگیری متخصصان ایرانی برای ماشینی کردن انتخابات از امنیت، سلامت و سرعت انتخابات الکترونیک اطمینان داریم.

معاون وزیر کشور گفت: در صورت برگزاری انتخابات الکترونیک باید برخی از مقررات وآیین نامه‌ها اصلاح شود که این موضوع به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده و در هیات دولت نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

مقیمی افزود: تمام افرادی که قادر به خواندن و نوشتن باشند به راحتی می‌توانند در انتخابات ماشینی نیز رای دهند. در صورت برگزاری انتخابات ماشینی، آموزش به رای دهندگان نیز در برنامه‌ها قرار خواهد گرفت.

ستاد انتخابات کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر