کد خبر: 325948 A

آیت الله جنتی:

ایلنا: دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه لایحه امر به معروف و نهی از منکر و تبدیل آن به قانون در زمان آقای احمدی‌نژاد پیگیری نشد، گفت: در دولت قبل، قانونی شدن امر به معروف و نهی از منکر بر زمین گذاشته شد و کسی به آن توجه نکرد اما بالاخره در این دولت این طرح به صورت لایحه تقدیم مجلس شد و جنبه قانونی پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اولین نشست ستاد امربه معروف و نهی از منکر صبح امروز با حضور فرمانده ناجا، وزیر آموزش و پرورش، وزیر ارشاد، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، معاون فرهنگی قوه قضاییه، آشتیانی نماینده مجلس، ‌ رئیس ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه، راستی نماینده حوزه علمیه خواهران، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در محل شورای نگهبان برگزار شد. همچنین رئیس ستاد سازمان صداوسیما و وزیر کشور از جمله غایبان این نشست بودند.

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در این نشست ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله حسین و اربعین و همچنین نیل زیارت و شفاعت در آخرت، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر یک واجب عمومی و الهی است که در روایات آمده که اگر این فریضه اقامه شد، همه فرایض سرپا می‌شود و اگر ترک شد، بقیه فرایض هم‌‌ رها می‌شود.

وی افزود: متاسفانه در عین اینکه این فریضه به صورت پراکنده عمل شد، اما بسیاری از معروف‌ها اجرا و بسیاری از منکرات دفع شد؛ اما بهای لازمی که برای این فریضه در قانون اساسی پیش‌بینی شده، مورد توجه قرار نگرفته است.

دبیر شورای نگهبان به اصل ۸ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: به دلیل متروک ماندن این اصل؛ ستاد امربه معروف و نهی از منکر تشکیل شد و بدون اینکه رسمیت قانونی داشته باشد، با اتکا به اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر مورد عنایت امام و رهبر انقلاب بود، با زحمات دوستان بالاخص آقای زرگر فعالیت خود را آغاز کرد اما چون جنبه قانونی نداشت در ابتدا نظر ما این بود که زیرمجموعه رهبری باشد اما ایشان قبول نکردند.

آیت‌الله جنتی با اشاره به اینکه لایحه امر به معروف و نهی از منکر و تبدیل آن به قانون در زمان آقای احمدی‌نژاد پیگیری نشد، گفت: در دولت قبل، قانونی شدن امر به معروف و نهی از منکر بر زمین گذاشته شد و کسی به آن توجه نکرد٬ اما بالاخره در این دولت این طرح به صورت لایحه تقدیم مجلس شد و جنبه قانونی پیدا کرد؛ در عین حال مخالفت‌هایی با آن صورت گرفت و آقای روحانی نامه‌ای به رهبری نوشتند که این لایحه مشکلاتی دارد و انتظار داشتند که آقا جلوی آن را بگیرد؛ اما در ‌‌نهایت به هیات حل اختلاف سپرده شد و دوستان مخصوصا آیت‌الله شاهرودی، بسیار بر روی این طرح کار کردند تا اینکه امروز اولین جلسه ستاد ستاد امربه معروف و نهی از منکر به صورت رسمی تشکیل شد که البته همه اعضا در آن حضور ندارند.

وی ادامه داد: آنچه که مهم است بحث دستورالعمل امربه معروف و نهی از منکر است و نمایندگان و دستگاه‌های مختلف گرد هم ‌آمدند و بالاخره این دستورالعمل تصویب شد و در حال حاضر رسیدن به نتیجه مطلوب مهم است.

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه اصل کار امر به معروف و نهی از منکر، اجرا و عمل آن است، اضافه کرد: در حال حاضر قوانینی داریم که با وجود زحمت زیادی که برای تصویب آن‌ها کشیده شده یا درست عمل نشده یا بی‌خاصیت هستند؛ ما نمی‌خواهیم فریضه‌ای که با زحمات بسیاری به اینجا رسیده در عمل و اجرا به مشکل برخورد.

آیت‌الله جنتی خطاب به اعضای ستاد امربه معروف و نهی از منکر گفت: انتظارم از شما این است که اجرای این فریضه را جدی بگیرید، این فریضه در همه ادیان بوده و همه انبیا برای اقامه امربه معروف و نهی از منکر مبعوث شده‌اند. نباید این جلسه را برگزار کنیم و پس از آن برویم سر کار خودمان.

دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه هر کسی در درجه اول باید به عنوان وظیفه شرعی خود این فریضه را جدی بگیرد، اظهار داشت: حضرت امیر در زمان حکومت خود در بازار با افراد خلافکار برخورد می‌کردند.

وی بیان کرد: خداوند در سوره آل عمران، آیه ۱۰۴ می‌فرماید: «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر؛ باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی، و امر به معروف ونهی از منکر کنند.. همچنین حضرت لقمان هم بر پسرش تأکید بر این فریضه الهی داشته است.

اولین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر