کد خبر: 325941 A

سخنگوی شورای نگهبان:

ایلنا: سخنگوی شورای نگهبان گفت: برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک برای شورای نگهبان بسیار مهم است، ولی مقداری نگرانی برای از دست رفتن زمان برای انجام این کار وجود دارد.

به گزارش ایلنا، نجات‌الله ابراهیمیان با بیان اینکه ما فرم و شکل کلی صندوق‌ها برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را تایید کرده‌ایم، گفت: به تازگی بخش دیگری از سخت‌افزار و نرم‌افزار مربوطه برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک از سوی وزارت کشور به ما ارسال شده که ما در حال بررسی آن هستیم و نظر نهایی خود را در مورد این بخش‌ها بر اساس برنامه تدوین شده اعلام می‌کنیم.

این مقام مسئول در شورای نگهبان به اهمیت موضوع امنیت داده‌ها در جریان برگزاری انتخابات به شکل الکترونیک اشاره کرد و گفت: در برگزاری انتخابات به این شکل جدید امنیت مفهوم جدیدی پیدا می‌کند و ما باید خودمان را با شرایط جدید تطبیق دهیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه کارشناسان و خبرگان در باب حفظ امنیت در فضای الکترونیک سهم مهمی دارند و ما با وزارت کشور در باب ضرورت حفظ امنیت و خدشه‌ناپذیر بودن این سیستم اختلاف‌نظر نداریم، گفت: در واقع تاکید بر این است که در ارتباط با مفهوم امنیت در این سیستم بین دستگاه‌های ناظر و مجری انتخابات اختلاف نظری نخواهیم داشت و در صورتی که اطمینان پیدا کنیم که این فرآیند مصون از هرگونه تعرض و خدشه به امنیت است انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بخشی از فرآیند این موضوع در عرصه سخت‌افزاری به ما عرضه شده و بخش‌های دیگر باید بر اساس جدون زمان‌بندی مشخص شده به ما ارائه شود، ادامه داد: طبق گزارش‌هایی که ما دریافت کرده‌ایم دوستان ما در وزارت کشور فی‌الجمله زمینه را برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی فراهم کرده‌اند، ولی اینکه انتخابات به صورت الکترونیکی در چه حوزه‌ها یا چه کلانشهرهایی با توجه به شکل و فرم روند جدید امکان برگزاری پیدا می‌کند نیاز به این دارد که جزئیات در مورد این موضوع به ما منتقل شود، کنترل‌های لازم انجام شود، مانورهای لازم صورت بگیرد و ما بررسی کنیم که آیا ما می‌توانیم فضای فیزیکی و نیروی لازم را در رابطه با اجرا و نظارت در این روند فراهم کنیم یا نه.

ابراهیمیان با تاکید مجدد مبنی بر اینکه همکاران ما در شورای نگهبان در همکاری نزدیک در وزارت کشور تمام اقدامات لازم را برای حصول اطمینان از اینکه فرآیند در نظر گرفته شده امن هست یا نه را انجام خواهند داد، ادامه داد: بحث نفوذناپذیر بودن این سیستم را در قالب مانورهای مختلف به آزمون خواهیم گذاشت و ان‌شاءالله بعد از آن به عنوان دستگاه ناظر، نظر خود را در مورد این موضوع اعلام خواهیم کرد تا انتخابات در برخی از نقاط کشور به صورت الکترونیکی برگزار شود.

این مقام مسئول در شورای نگهبان همچنین گفت: باید بسترهای قانونی لازم نیز هرچه زودتر برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی فراهم شود. از سوی دولت اقداماتی در قالب لایحه اصلاح قانون انتخابات انجام شد. شورای نگهبان در این مورد اظهارنظر کرد و اکنون باید منتظر باشیم که در این زمینه اقدامات مجلس در رفع ایرادات شورای نگهبان هرچه زودتر به اتمام برسد و در پایان هم شورای نگهبان بار دیگر اعلام نظر کند.

ابراهیمیان با بیان اینکه مقداری نگرانی در مورد از دست رفتن زمان برای پیشبرد این حوزه وجود دارد، ادامه داد: ما باید از فرصت موجود حداکثر استفاده را بکنیم که این مهم تحقق پیدا کند چرا که همانطور که پیش از این گفته‌ایم برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک برای شورای نگهبان مهم است و دوستان ما مقداری از جدول زمان‌بندی عقب بودند و ان‌شاءالله کارها کمی سرعت بیشتری بگیرد.

نجات‌الله ابراهیمیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر