خبرگزاری کار ایران

منصوری‌آرانی در گفت‌وگو با ایلنا:

دلواپس‌ها بس نکنند حامیان برجام وارد عمل می‌شوند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آن چنان که پیداست نه قانون مجلس، نه تاکید دولت و نه حتی تایید رهبری بر این گروه اقلیت مخالفان تاثیرگذار نبوده و با اینکه آنها هم موظف به اجرای قانون هستند تا زمانی که سد اجرای برجام نشوند نمی‌توان مانع آنها شد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی ایلنا با انتقاد از توهین و اهانت‌های گروهی از تندروها به مسئولان در حاشیه تصویب برجام در مجلس علیرغم تایید رهبری  اظهار داشت: برجام در طول دو سال گذشته در سطوح مختلف و در جلسات گوناگون داخل و بیرون از مجلس، نشست‌های تخصصی و مناظره‌ها و همچنین به طور دقیق و مشهود در رسانه‌ها بررسی شد و همه ابعاد آن مورد توجه قرار گرفت.

نامه رهبری چارچوب‌های اجرای برجام را روشن کرد

وی افزود: مجلس نیز پس از بررسی برجام سعی کرد با چند شرط پیشنهادی  منافذ موجود در آن را ببندد و شورای عالی امنیت ملی نیز در همین راستا عمل کرد و در نهایت مقام معظم رهبری تاکیدهای تکمیلی را فرمودند و می‌توانیم بگوییم پس از نامه رهبری تقریبا تمام چارچوب‌ها برای همه اعم از مجلس، دولت، قوه قضاییه، تیم مذاکره‌کنندگان و مسئولان تاسیسات هسته‌ای تبیین شد و به همین دلیل باید این نامه را در حکم  فصل‌الخطاب دانست و پس از آن نباید صحبتی مطرح شودچرا که هر صحبتی به نوعی به نامه رهبری خدشه وارد می‌کند.

شروط رهبری و مجلس برجام را ناقص نمی‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: یک قاعده کلی این است که همه پذیرفتیم برجام عملیاتی شود و شروط اضافه شده نیز جهت بستن منافذ گذاشته شده است.

وی افزود: ما نگفتیم برجام دم‌بریده و ابتر شود یا بخشی از آن حذف گردد تمام حرف ما این بود که طوری عمل کنیم که خدایی ناکرده رو دست نخوریم به هر حال ما خلف وعده‌های بسیاری از طرف مقابل دیده‌ایم و بر این اساس احتیاط را در دستور کار قرار دادیم.

نماینده مردم کاشان در مجلس یادآور شد: نه مجلس، نه دولت و نه رهبری هیچ کدام قصد ناقص کردن برجام را نداشتند و همگی بر  اجرای آن تاکید کردند اما برای آنکه گفتمان مورد نظر ما عملیاتی شود نه آن شیوه‌ای که طرف مقابل مد نظر دارد باید دقت کنیم. بماند که من فکر نمی‌کنم مشکلی در اجرای برجام به وجود بیاید.

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با بیان اینکه وجود دیدگاه‌های مختلف در جامعه طبیعی است اظهار داشت:  آنچنان که نظرسنجی‌های وزارت اطلاعات نشان داد بیش از 86 درصد مردم طرفدار برجام بودند و 14 درصد هم یا مخالف آن بودند و یا نظر نداده بودند بنابراین نباید انتظار داشته باشیم اکنون صددرصد جامعه از برجام حمایت کنند. با این حال اگر 86 درصد مخالف بودند اصلا نباید در این مسیر حرکت می‌کردیم اما حالا که اکثریت موافقند وضعیت به گونه دیگری است.

قانون مجلس، تاکید دولت و تایید رهبری بر دلواپسان بی‌اثر است

وی با انتقاد از برخورد مخالفان برجام تصریح کرد: آن چنان که پیداست نه قانون مجلس، نه تاکید دولت و نه حتی تایید رهبری بر این گروه اقلیت مخالفان تاثیرگذار نبوده  و با اینکه آنها هم موظف به اجرای قانون هستند تا زمانی که سد اجرای برجام نشوند نمی‌توان مانع آنها شد.

اعتراض خلاف قانون مخالفان برجام درست نیست

منصوری آرانی ادامه داد: ما همواره تعدادی مخالف داشتیم که بعضا اعتراض‌های شدیدی از سوی آنها ابراز شد و حتی پس از تصویب برجام در مجلس این مخالفت‌ها ادامه یافت، پس از تایید شورای نگهبان نیز همچنان شاهد بروز مخالفت‌ها بودیم که ایرادی ندارد و حتی پس از تایید رهبری هم باز شاهد انتقادات بودیم  که این هم مشکلی ندارد اما زمانی که با رفتارمان نظم و قاعده را به هم بریزیم و خلاف قانون عمل کنیم دیگر نمی‌توان از کنار این مساله گذشت. در هر صورت اخلاق،‌ادب و بلوغ سیاسی در افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان با یک واکسن همه را به رفتار متین و بلوغ سیاسی رساند.

مردم در انتخابات پاسخ دلواپسان را می‌دهند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از توضیح توهین مخالفان برجام به مسئولان اعلام کرد: قانون توهین به مسئولان را ممنوع کرده و عموم مردم همواره مخالفت‌شان را با چنین برخوردهای افراطی نشان دادند که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر هم شاهد آن بودیم.

وی با بیان اینکه مردم همیشه بهترین پاسخ را به افراطی‌گری‌ها می‌دهند یادآور شد: فکر می‌کنم این بار هم باید منتظر باشیم که مردم پاسخ این افراطی‌گری‌ها را بدهند  و ببینیم مردم در نهایت کدام راه را برمی‌گزینند.

نماینده مردم کاشان در مجلس هشدار داد: اگر فضا به گونه‌ای پیش برودکه موافقان برجام هم در دانشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها و دیگر اماکن عمومی وارد عمل شوند دیگر نمی‌تواند فضا را کنترل کرد.

اگر دلواپسی ادامه یابد مردم حامی برجام هم وارد می‌شوند

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس خاطرنشان کرد: به هر حال اگر بگوییم کار مخالفان برجام درست است، همه آزادند انتقاد کنند و یا قانونی برای جلوگیری از چنین برخوردها و توهین‌های خشونت‌آمیزی وجود ندارد باید قبول کنیم که این حق برای طرف مقابل هم وجود خواهد داشت و طبیعتا قانون برای جلوگیری از حمایت موافقان برجام نخواهیم داشت و در این صورت حتما روزی دچار مشکل خواهیم شد.

منصوری آ‌رانی با بیان اینکه اگر دلواپس‌ها بس نکنند حامیان برجام وارد عمل می‌شوند، تصریح کرد: شک نکنید اگر این بحث‌ها ادامه یابد موافقان برجام هم در دانشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها وارد عمل می‌شوند و این اتفاق به هیچ عنوان در راستای منافع ملی  و مصالح نظام نیست.

کد خبر : ۳۱۶۹۸۲