کد خبر: 313681 A

امیرعبداللهیان:

ایلنا: معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه تاکید کرد: ایران به سوریه سربازی نفرستاده است و در پاسخ به تقاضای دولت سوریه، گروهی مستشار نظامی با تجربه مبارزه با تروریسم، به سوریه اعزام داشته است.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با گزارشگر یورونیوز در بروکسل، افزود: ما از تصمیم آقای پوتین در مورد تضعیف تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کنیم.

متن مصاحبه این دیپلمات برجسته ایرانی بر اساس آن چه که سایت یورو نیوز فارسی منتشر کرده است، به شرح زیر است:

یورونیوز: آیا در سوریه سرباز دارید؟

حسین امیرعبداللهیان: ما به سوریه سرباز نفرستاده‌ایم. ایران در پاسخ به تقاضای دولت سوریه، گروهی مستشار نظامی با تجربه مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام داشته است.

یورونیوز: …و اسلحه؟

حسین امیرعبداللهیان: هرچه در سوریه می‌گذرد و هرچه در آن می‌کنیم در جهت تضعیف گروه‌های تروریستی است.

یورونیوز: وزرای خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفتند که هیچ آینده‌ای برای بشار اسد در سوریه وجود ندارد. در مذاکراتتان با خانم موگرینی، برای آقای اسد چه موقعیتی قائل شدید؟

حسین امیرعبداللهیان: ما با خانم موگرینی روی مسائل مهم از جمله مبارزه با تروریسم صحبت کردیم، اما باید بگویم تصمیم در مورد ابقا یا برکناری بشار اسد باید توسط مردم سوریه گرفته شود. اگر گروه‌های شورشی بخواهند در آینده سیاسی سوریه نقش داشته باشند، باید نخست موضع خود را در قبال گروه‌های تروریستی روشن کرده و سپس به روند سیاسی کشور بپیوندند.

یورونیوز: همکاری خود را با روسیه در حال حاضر و در آینده در ارتباط با سوریه چگونه توصیف می‌کنید؟

حسین امیرعبداللهیان: روسیه قصد ندارد تنها گروه‌های مخالف بشار اسد را هدف قرار دهد. ما از تصمیم آقای پوتین در مورد تضعیف تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کنیم.

یورونیوز: به چه شکل؟

حسین امیرعبداللهیان: مشاوران نظامی ما به ارتش و مقامات سوریه و در صورت درخواست مسکو، به روسیه کمک می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان
نرم افزار موبایل ایلنا