کد خبر: 311476 A

رحمانی‌فضلی در دیدار با کمیسرعالی پناهندگان سازمان ملل تاکید کرد؛

ایلنا: وزیر کشور با بیان اینکه بار سنگین حمایت و پشتیبانی از پناهندگان و اتباع افغانی غیر مجاز مقیم، بر دوش دولت و مردم ایران است و این وضعیت در دراز مدت نمی‌تواند استمرار داشته باشد، بر ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم در جهت تحقق تعهدات جامعه بین الملل و نهادهای مرتبط برای کمک به امر بازگشت پایدار و ادغام مجدد افغان‌ها در کشورشان تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، رحمانی فضلی امروز چهارشنبه در حاشیه دومین روز از نشست اکسکام با آنتونیو گوترس کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل با اشاره به فاجعه غم بار کشته شدن چندین هزار مسلمان در مناسک حج و تاکید بر وجود ضعف مدیریت جدی در کارگزاران حج و عدم مسئولیت پذیری آنان در قبال این حادثه، گفت: جهان اسلام و جامعه جهانی بایستی در قبال واقعه منا در عربستان حساسیت لازم را از خود نشان دهند.

وی افزود: بررسی علل بروز این حادثه و پیش بینی راه کارهای لازم برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه درآینده، حداقل انتظار می‌باشد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه بار سنگین حمایت و پشتیبانی از پناهندگان و اتباع افغانی غیر مجاز مقیم در جمهوری اسلامی ایران، بر دوش دولت و مردم ایران است و این وضعیت در دراز مدت نمی‌تواند استمرار داشته باشد، بر ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم در جهت تحقق تعهدات جامعه بین الملل و نهادهای مرتبط برای کمک به امر بازگشت پایدار و ادغام مجدد افغان‌ها در کشورشان تاکید کرد.

وی با اشاره به رابطه مستقیم ناامنی با مهاجرت و ضرورت اتخاذ شیوه‌های مناسب به منظور تامین امنیت پایدار در منطقه و بویژه افغانستان، تصریح کرد: راه کار اصلی و موثر جلوگیری از روند رو به افزایش مهاجرت، انجام اقدامات منسجم، پیوسته و دراز مدت برای ایجاد صلح و امنیت و در نتیجه توسعه پایدار در منطقه می‌باشد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه حامیان گروههای افراطی و تروریست، بایستی دست از پشتیبانی از این گروه‌ها بردارند، گفت: نمی‌شود که برخی کشور‌ها در سطح جهان در صدد حمایت از تروریست‌ها و در نتیجه ایجاد ناامنی در منطقه باشند و معدود کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران، هزینه‌های سنگین ناشی از پذیرایی و میزبانی از پناهندگان را متحمل شوند.

قدردانی ویژه از فرمان مقام معظم رهبری برای فرمان ثبت نام دانش آموزان افغان

آنتونیو گوترس کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل نیز در این دیدار ضمن عرض تسلیت به خاطر کشته شدن صد‌ها نفر از ایرانیان در مراسم حج، از اقدامات سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران در قبال پناهندگان، انهم علیرغم کمک‌های مختصری که جامعه بین الملل و کمیساریای عالی پناهندگان برای این امر مهم داشته‌اند، قدردانی کرد.

وی با قدردانی ویژه از فرمان اخیر مقام معظم رهبری برای ثبت نام و اموزش فرزندان افغان‌ها در مدارس ایران، انهم بدون در نظر داشت وضعیت اقامت والدین انان، گفت: این فرمان تلفیقی از سخاوتمندی و هوشمندی رهبری جمهوری اسلامی ایران بود.

گوترس با تشکر از دولت جمهوری ایران برای اغاز طرح بیمه درمانی نمودن پناهندگان افغانی مقیم ایران، از امادگی کامل کمیساریای پناهندگان سازمان ملل برای همکاری با ایران، در جهت اجرای برنامه‌های مشترک و ارائه خدمات به پناهندگان خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط ویزه افغانستان، موضوع حمایت از پناهندگان افغانی در اولویت برنامه‌های کمیساریای عالی پناهندگان قرار دارد، تصریح کرد: راه حل نهایی برای عودت و بازگشت پناهندگان افغانی، تامین مسکن انهاست که این موضوع در برنامه‌های نخست کمیساریا قرار دارد.

سفر رحمانی فضلی به ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا