کد خبر: 311419 A

بروجردی خطاب به همتایان کشورهای اسلامی؛

ایلنا: رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پیام‌های جداگانه‌ای به همکارانش در کشورهایی که اتباعشان در فاجعه منا جان باخته‌اند، ‌ خواستار تشکیل کمیته مستقل متشکل از نمایندگان کشورهای مصیبت دیده جهت بررسی علل و عوامل وقوع فاجعه منا شد.

به گزارش ایلنا٬ علاالدین بروجردی در این پیام تاکید کرد که هدف از تشکیل این کمیته حقیقت‌یاب مستقل، کاهش آلام و رنج‌ها و نگرانی‌های افکارعمومی جهان اسلام و خانواده‌های مصیبت دیده است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

فاجعه مصیبت‌بار «منا» و جان باختن هزاران زائر بیت الله الحرام در بلد امن الهی جهان اسلام را در موجی از اندوه و غم، بهت و حیرت فرو برد و امت اسلامی را عزادار ساخت.

این حادثه تلخ و سایر حوادث سال جاری و سال‌های گذشته که تاکنون جان هزاران زائر حرم امن الهی را گرفته و موجب وهن اسلام و امت اسلامی گردیده، همگی حکایت از بی‌کفایتی و ناتوانی مدیریت حج برای ساماندهی و برگزاری شایسته این مناسک عظیم الهی دارد.

طی واقعه دردناک «منا» دولت پادشاهی عربستان سعودی به جای پذیرش مسئولیت خویش و انجام اقدامات ضروری و لازم جهت کاهش آلام و دردهای خانواده‌های مصیبت دیده با طرح ادعاهای واهی، مسئولین این حادثه تلخ را متوجه جان باختگان و مصدومان ساخت. این درحالی است که براساس کنوانسیون‌های بین المللی دولت پادشاهی عربستان سعودی مسئول این واقعه غم انگیز است و باید درمقابل افکارعمومی جهان اسلام و خانواده‌های مصیبت دیده پاسخگو باشد.

اینجانب مراتب تسلیت و همدردی خود با خانواده‌های جان باختگان و مصیبت دیده در این واقعه دردناک ابراز داشته و معتقدم برای کاهش آلام و رنج‌ها و نگرانی‌های افکارعمومی جهان اسلام و خانواده‌های مصیبت دیده باید کمیته مستقل متشکل از نمایندگان کشورهای مصیبت دیده ضمن بررسی علل و عوامل وقوع فاجعه منا برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه درسال‌های آتی چاره اندیشی کند. مجلس شورای اسلامی آماده هرگونه همکاری و همفکری در این زمینه است.

با درود بی‌پایان بر پیکرهای ستم‌دیده جان‌باختگان، غفران‌الهی برای ارواح طیبه آنان و شفای عاجل مصدومان این فاجعه دردناک را از خداوند منان خواستارم.

علاءالدین بروجردی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی»

علاءالدین بروجردی حادثه منا کمیته حقیقت یاب فاجعه منا
نرم افزار موبایل ایلنا