کد خبر: 311347 A

پاسخ قشقاوی به زاکانی:

ایلنا: معاون کنسولی وزارت خارجه به رئیس کمیته بررسی برجام گفت: نمی‌توان بعد از ۲۰ ساعت جلسه پاسخ مکتوب هم داد.

به گزارش ایلنا٬ حسن قشقاوی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه در حاشیه ششمین نشست نیروی پلیس جمهوری اسلامی با سفرا و کارداران مستقر در تهران با تاکید براینکه ما بررسی برجام را جدی گرفته‌ایم٬ گفت: انتظار مجلس این است که بعد از ۲۰ ساعت جلسه حضوری به سوالات نمایندگان مکتوب پاسخ دهیم یا مشروح جلسه را مکتوب به آن‌ها بدهیم. این موضوع در هیچ یک از مجالس مرسوم نبوده است.

قشقاوی  با اشاره به موضوع مطرح شده از سوی زاکانی رئیس کمیسیون بررسی برجام گفت: وی عنوان کرده است که وزارت خارجه نسبت به نامه کمیسیون برجام بی‌توجه بوده است٬ اما نه تنها ما بی‌توجه نبودیم بلکه بسیار جدی در دعوت‌ها شرکت کردیم و جواب نمایندگان را در کمیسیون برجام دادیم.

قشقاوی تاکید کرد: تفاوت موضوع مطرح شده در دو دیدگاه بود. وقتی آقای زاکانی نامه مکتوب برای پاسخ به سوالات نمایندگان در کمیسیون برجام را دادند طی تماسی به ایشان عنوان کردم که این جلساتی که برگزار کردیم چه بود؟ مگر جلسات پاسخ وزارت خارجه به کمیسیون برجام نبود.

وی تاکید کرد: مگر در جلسات علنی و غیر علنی کمیسیون‌ها رسم بر این است که یک بار پاسخ شفاهی بدهند و بعد پاسخ مکتوب ارائه دهند.

معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه تاکید کرد: برای ما جای شگفتی داشت که چرا باید پاسخ مکتوب بدهیم. در سابقه مجلس این موضوع وجود ندارد که وزیر و معاونان بعد از ۲۰ جلسه دعوت و پاسخگویی دوباره نامه بنویسند و جواب مکتوب بفرستند. اختلاف برداشت این نبود که وزارت خارجه پاسخگو نیست٬ بلکه وزارت خارجه در همه جلسات پاسخگو بوده است.

قشاوی تاکید کرد: موضوع دیگر این بود که در زمان ارائه نامه از سوی آقای زاکانی تیم وزارت خارجه در نیویورک حضور داشت و مشغول برگزاری جلسات و دیدارهای دوجانبه بود و من پاسخ دادم که از کجا می‌توانیم وقتی آنها در جلسه هستند آنها را پیدا کنیم وپاسخ سوالات شما را بدهیم.

وی افزود: آقای زاکانی گفتند بگویید تیم بازگردد و من به شوخی پاسخ دادم آنقدر جدی نگیرید. اما الان می‌گویم پاسخ رسمی ما این است که ما به سوالات کمیسیون به صورت شفاهی جواب دادیم. ضمن اینکه تیم مذاکره در نیویورک است و امکان‌پذیر نیست جواب سوالات داده شود.

حسن قشقاوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گزارش کمیسیون برجام
نرم افزار موبایل ایلنا