کد خبر: 311343 A

لاریجانی در کنگره شهدای چهارمحال و بختیاری:

ایلنا: رئیس قوه مقننه تاکید کرد: درست است ما کشور بزرگ و غنی داریم اما بسیاری دیگر از کشورهای منطقه هستند که شاید ثروتمندتر از ما باشند اما ما در برابر خیل عظیم ناامنی‌ها با عزت زندگی می‌کنیم و آنها به محض اینکه مشکلی برایشان پیش بیاید دست به دامان آمریکا می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در کنگره ملی سرداران و ۲۴۰۰ شهید استان چهارمحال و بختیاری گفت: عزت و سرافرازی یک مومن در گرو این است که اهل مجاهدت باشد و عزت و سرافرازی یک جامعه هم در گرو اینکه مجاهدت در آن جامعه رواج داشته باشد. نه اینکه بگویم عده‌ای شهید شدند و حال فقط برایشان یادمان درست می‌کنیم و تمام.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم اسلام (ص) اظهار داشت: پیامبر (ص) فرمودند اگر جامعه‌ای اهل مجاهدت نباشد و لباس جهاد را از تن به در کند لباس خواری بر تن خواهد کرد. درست است ما کشور بزرگ و غنی داریم اما بسیاری دیگر از کشورهای منطقه هستند که شاید ثروتمندتر از ما باشند اما ما در برابر خیل عظیم ناامنی‌ها با عزت زندگی می‌کنیم و آنها به محض اینکه مشکلی برایشان پیش بیاید دست به دامان آمریکا می‌شوند و این در حالی است که در ایران حتی یک بخشدار هم به پشتوانه روحیه استقامت و پایداری و اتکا به جهاد به نقد سیاست‌های امریکا می‌پردازد.

رئیس قوه مقننه افزود: اگر زمان جنگ هم نباشد ملت باید همیشه آماده باشد. مسلمان واقعی کسی است که نه تنها برای آن آماده است و جامعه اسلامی جامعه‌ای است که روحیه حماسی داشته باشد. آنچنان که شهید مطهری تاکید کرد جامعه باید روحیه حماسی داشته باشد و آن هم روحیه حماسی الهی.

مجاهدت برای سعادتمندی کافی نیست

لاریجانی با بیان اینکه دلیل اینکه امروز در جامعه ما یک خانواده شهید در شهر و محله خود عزیز است و پدر و مادر شهدا سرشان را بالا می‌گیرند این است که شهدا باعث عزت و افتخار این کشور هستند و استقلال امروز ما مرهون آنان است‏، تصریح کرد: در واقع نمی‌شود بدون شهادت‌طلبی، سعادت‌مند باشیم و همانگونه که این مساله در زندگی فردی وجود دارد جامعه‌ای سعادتمند است که اهل مجاهدت باشد اما مجاهدت برای سعادتمندی کافی نیست در واقع این مساله شرط لازم است اما شرط کافی برای سعادت‌مندی نیست.

رئیس یادآور شد: باید باور کنیم دوره عمرمان دوره محدودی است اما در واقع این دوران مقدمه و مزرعه‌ای است برای یک دوران نامحدود. از این رو این دوره کوتاه ابتدایی برای  آمادگی انسان است. این دوره چند ده ساله را برای آمادگی گذاشتند و به همین دلیل برای موفقیت برنامه نیاز داریم، همانطور که یک جامعه سعادتمند هم برای اعتلای خود نیازمند برنامه است.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه سعادت و شهادت برای تمام مردم است، ادامه داد: شهادت امری اصلی برای مسلمانان واقعی است و شهادت چیزی است که امام‌علی (ع) فرمود اگر هزاربار به وسیله ضربات شمشیر از دنیا بروم آن را براینکه در رختخواب از دنیا بروم ترجیح می‌دهم. امام علی (ع) استوانه اسلام است.

وی با بیان اینکه شهادت امری است که در زندگی یک فرد مسلمان واقعی رخ می‌دهد، تصریح کرد: پیامبر (ص) فرمودند اگر مسلمانی اهل مجاهدت نباشد و عشق به جهاد در او وجود نداشته باشد، ‌ منافق است. در این رابطه پیامبر (ص) فرمودند که اگر این فرد حتی اگر اهل نماز، روزه باشد و از دنیا برود اما اهل مجاهدت نباشد چون غفلت از یک امر رکنی در اسلام کرده، منافق است.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید براینکه عزت و سرافرازی یک جامعه درگرو این است که جهاد درآنجامعه رونق داشته باشد، افزود: خانواده شهدا در کشور ما عزتمند هستند اگر در جامعه‌ای این مطرح شود که ما در تاریخی جنگیده‌ایم و عده‌ای در آن زمان شهید شده‌اند و اکنون زمان زندگی است، جامعه‌ای که اینگونه فکر می‌کند دچار غفلت شده است. پیامبر اکرم (ص) در این رابطه فرموده‌اند اگر جامعه‌ای اهل مجاهدت نباشد لباس خواری بر تن او می‌کنند.

لاریجانی با بیان اینکه درحادثه منا با موضع گیری رهبرمعظم انقلاب احساس افتخار کردیم، ادامه داد: دراین موضع گیری ملت ایران احساس کرد که یک پدر دارد؛ صحبتی که می‌کند از سر سرافرازی و می‌گویند تا آخر ایستاده‌ایم.

وی با بیان اینکه عزت یک مومن در جامعه در گرو این است که اهل مجاهدت باشد افزود: به همین دلیل پیامبر گرامی فرمودند اگر جامعه‌ای اهل مجاهدت باشد لباس جهاد را از تن درآورد لباس خواری بر تن او می‌کنند شما می‌بینید تفاوت ایران و کشوری دیگر در چیست ما یک کشور بزرگ و غنی هستیم اما کشورهای بزرگ دیگر وجود دارند که ثروت آن‌ها از ما بیشتر است اما یک ایران در مقابل خیل عظیم دشمنانی که در منطقه آتش افروزی می‌کنند با امنیت و عزت زندگی می‌کنند اما آن‌ها مشکل پیدا می‌کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر کشوری به آن‌ها حمله کند باید تلفن بزنند و از کاخ سفید کمک می‌خواهند وگرنه نمی‌توانند بمانند افزود: اما یک بخشدار در ایران پشت تریبون سیاست‌های اشتباه آمریکا را با صلابت نقد می‌کند و این استقلال در کشور بوجود آورده انقلاب استقلال سیاسی و روحیه مجاهدت ایجاد کرده است و این بخشدار به پشتوانه روحیه‌ای که در ملت است می‌تواند اینگونه حرف زند و استقامت و پایداری می‌کند لذا مسئله شهادت و جهادمسئله اصلی برای حیات طیبه اسلامی است و امری فرعی نیست.

وی با بیان اینکه اگر زمانی جنگ هم نباشد ملت باید آماده باشند، گفت: یک مسلمان واقعی کسی است که آماده باشد؛ یک جامعه زمانی جامعه اسلامی است که روحیه حماسی اسلامی داشته باشد مرحوم شهید مطهری می‌فرمود ملت‌های بزرگ ملت‌هایی هستند که روحیه حماسی داشته باشند آن هم روحیه حماسی الهی.

رئیس مجلس افزود: چرا امروز در جامعه ما یک خانواده شهید عزیز است و در بین شهر و محله پدر و مادر شهید سر خود را بالا می‌گیرد، چون این شهید باعث عزت و افتخار این کشور شد. این استقلال ما مرهون خون شهدا است کار آن‌ها بزرگ بوده ما باید راه شهدا را در این نکته ببینیم که امام علی (ع) فرمود مهم‌ترین چیزی که انسان باید برای رستگاری خود از خدا بخواهد سعادت و شهادت است

وی با بیان اینکه آیا می‌شود ما بدون شهادت طلبی سعادتمند باشیم ادامه داد: این امر امکان پذیر نیست ممکن است وضع اقتصادی کشور و یا یک فرد بهتر شود اما اگر اهل مجاهدت نباشد پیامبر گرامی فرمودند مانند منافق از دنیا می‌رود در جامعه هم به همین شکل است یک جامعه وقتی سعادتمند است که اهل مجاهدت و شهادت طلبی باشد آن وقت می‌تواند سرفراز باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری در ادامه با بیان اینکه آیا فقط این شرط می‌تواند کفایت کند تصریح کرد: آیا یک جامعه فقط به خاطر شهادت طلبی و اهل مجاهدت بودن می‌تواند سعادتمند باشد، این شرط لازم است اما شرط کافی نیست یک جامعه می‌تواند اهل شهادت و مجاهدت باشد که این یک رکن است؛ اما اگر سایر ارکان را نداشته باشد سعادتمند نیست. اینکه امام علی (ع) می‌فرمایند سعادت و شهادت به خاطر این است که هر دو دارای معنا هستند و برای جامعه ضروری است. اگر یک جامعه‌ای اهل مجاهدت باشد و سایر شرایط را نداشته باشد سعادتعمند نیست.

وی با بیان اینکه شرایط سعادتمندی چیست، اظهارداشت: سعادت غیر از رکن شهادت در جامعه‌ای رخ می‌دهد که دارای برنامه باشد، انسانی موفق است که برای تمام زندگی‌اش دارای برنامه باشد و از لحظات عمر خود استفاده کند زندگانی یک دوره محدودی است این دوره کوتاه برای این است که انسان آماده شود و برای آمادگی نیاز به برنامه دارد. جامعه سعادتمند نیز باید برنامه داشته باشد و در آن زمینه‌های رشد معنوی ایجاد شود.

لاریجانی در ادامه افزود: این قابلیت باید در افراد جامعه بوجود آید که لقای الهی را درک کنند و رابطه خود با خدا و خلق را اصلاح کند، انسان برای تمام لحظات خود و نیز برای عبادت باید برنامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نکته دوم در رابطه انسان با مخلوقات صورت می‌گیرد، افزود: مخلوقات دو درجه هستند یکی اقوام که مانند همسر، پدر و مادر و فرزندان هستند که نباید نسبت به امور آن‌ها بی‌اعتنا بود، یک انسان پارسا باید به تمام این موارد رسیدگی کند و سعادت در تفکراسلامی شامل همه آنها می‌شود؛ درجه دیگر مسئولیت نسبت به همسایگان است یک فرد مسلمان باید اطلاع داشته باشد که در اطرافش چه می‌گذرد و حقوق آنها را رعایت کند.

لاریجانی با بیان اینکه جامعه اسلامی جامعه فردی نیست٬ افزود: این برای غربی‌هاست که می‌گویند از زندگانی باید بیشتر لذت ببریم و پدر و مادر که پیر شدند درخانه سالمندان نگهداری شوند و فرزندان خود را بعد از سن بلوغ‌‌ رها می‌کنند، جامعه اسلامی جامعه فردی نیست و ما نسبت به اقوام خود و کودکان مسئولیت مشترک داریم.

 

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا