کد خبر: 311323 A

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر تشریح کرد:

ایلنا: معاون امور بین الملل و همکاریهای بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر نتایج نظرسنجی «میزان آگاهی مردم از حقوق و تکالیف خود در جامعه و نگرش آن‌ها به حقوق بشر» را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری‌های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر اظهار داشت: با اهداف بررسی وضعیت آگاهی شهروندان از حقوق خود طبق قانون اساسی، میزان اجرای برخی از اصول قانون اساسی مرتبط با حقوق ملت در جامعه از نظر پاسخگویان و سنجش نگرش شهروندان درخصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و جهان، بنابر سفارش ستاد حقوق بشر نظرسنجی توسط مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما از ۸۱۶ شهروند تهرانی انجام شد.

وی ادامه داد: در این نظرسنجی که با استفاده از روش محله‌ای- میدانی و از طریق مصاحبه حضوری و تکمیل پرسشنامه انجام شد، ۲/۵۰% پاسخگویان زن و ۸/۴۹% مرد، ۵/۴۵% پاسخگویان شاغل و ۵/۲۰% خانه دار و ۱۹% دانشجو، ۴/۵۷% پاسخگویان دارای تحصیلات عالی و ۹/۲۴% دارای تحصیلات دیپلم بودند. همچنین در بین پاسخگویان، قومیت­‌های مختلف ایرانی و ادیان مختلف حضور داشتند.

بیش از ۶۸% از پاسخگویان اظهار داشتند معمولاً اخبار سیاسی را بیشتر از رادیو و تلویزیون داخلی پیگیری می‌­کنند. ۱۵% نیز مطبوعات را منبع دریافت اخبار سیاسی معرفی کردند.

غریب‌آبادی افزود: به طور میانگین، حدود ۹۰% از پاسخگویان از حقوق اساسی خود طبق قانون اساسی آگاهی کافی دارند. برابر این نظرسنجی، ۹/۷۸ درصد پاسخگویان معتقد بودند که کشورهای غربی تا جایی مدافع حقوق بشر هستند که منافع سیاسی خودشان تامین شود.

وی ادامه داد: ۷/۷۶ درصد بر این باور بودند که اعمال تحریم‌ها علیه ایران از سوی کشورهای خارجی برخلاف حقوق بشر است. از نظر ۵/۷۲ درصد از پاسخگویان نیز کشورهای غربی از حقوق بشر بهره‌برداری سیاسی می‌کنند. بیش از ۶۷ درصد نیز مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر را مناسب تشخیص دادند.

معاون ستاد حقوق بشر کشورمان همچنین اظهار داشت که بیش از ۷۸ درصد پاسخگویان، گزارش‌های نهادهای بین‌المللی از وضعیت‌ حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را بی‌طرفانه ندانستند. بیش از ۹۰ درصد پاسخگویان نیز درخصوص انجام تکالیف شهروندی خود در حوزه‌های احترام به حقوق همسایگان، تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی و حفاظت از اموال عمومی در شهر مانند اموال شخصی پاسخ مثبت دادند.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا