کد خبر: 297196 A

شفیعی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: یک عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی گفت: در مورد برجام دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد اما این اظهارنظرها مانع از بررسی برجام در مجلس نیست.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا٬ در خصوص روند بررسی متن برجام در مجلس و کمیسیون امنیت ملی و جلسه هفته آینده این کمسیون برای ادامه بررسی این سند٬ تصریح کرد: کار کمیسیون امنیت ملی بر اساس قانون الزام دولت به صیانت از دستاوردهای هسته‌ای ملت ایران این است که بر حُسن اجرای برجام نظارت داشته باشد.

وی افزود: کار دوم؛ بررسی مسائل سیاسی‌ـــ‌امنیتی کشور است که بر این اساس برجام مسئله‌ای سیاسی‌ـــ‌امنیتی است که بایستی در این کمیسیون بررسی شود. کمیسیون براساس این دو فاکتور کار لازم را تاکنون انجام داده و به طور مشخص تاکنون چهار جلسه چهار ساعته برای بررسی این موضوع برگزار شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در توضیح تشکیل کارگروه ویژه بررسی برجام افزود: این کارگروه ربطی به کمیسیون امنیت ملی ندارد. ممکن است اعضای این کمیسیون از سایر کمیسیون‌ها در صحن انتخاب شوند٬ ممکن هم هست برخی از آنها عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم باشند٬ اما به طور کلی مسئله جدا از کمیسیون امنیت ملی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمیسیون امنیت ملی با ایجاد کمیسیون موازی برای بررسی برجام مشکلی دارد٬ تصریح کرد: هیچ حساسیتی وجود ندارد٬ اگر ۱۰ گروه دیگر هم تشکیل شود٬ باز هم تقاوتی نمی‌کند.

شفیعی ادامه داد: بحث کمیسیون امنیت ملی بر این اساس بود که چون موضوع برجام به دقت در این کمیسیون بررسی می‌شود و همچنین افراد صاحب‌نظر٬ مسئولان ذیربط و حتی نمایندگانی که عضو کمیسیون نیستند در این جلسه حاضر می‌شوند نظر اعضا بر این بود دوباره کاری نشود اگرنه حساسیتی وجود ندارد.

نماینده مردم ممسنی در مجلس در پاسخ به اینکه آیا برجام جزءبه‌جزء بررسی می شود یا به صورت کلی٬ پاسخ داد: تمام متن برجام به صورت جزءبه‌جزء بررسی می‌شود و مسائل مختلف بررسی می‌شود و نظر داده می‌شود و نتیجه کار را به هیات رئیسه مجلس گزارش خواهد شد.

شفیعی در پاسخ به اینکه تکلیف برجام در مجلس چیست و اگر مجلس با بندی یا تبصره‌ای مخالفت کنند٬ چه سازوکاری اندیشیده شده تا آن ایراد رفع شود٬ گفت: برجام یک موضوع خاص است. سوال‌هایی که مطرح می‌شود این است که آیا قرار است کار به همان صورتی که قرار است در کمیسیون ویژه بررسی شود٬ باشد٬ یا به آن صورت که در کمیسیون امنیت ملی بررسی در حال بررسی است. سوال دیگر این است که تکلیف گام بعدی چیست؟ اگر به صحن مجلس ارائه شد٬ آیا قرار است به صورت جزءبه‌جزء بررسی شود یا اعضای مجلس به صورت کلی اظهار نظر می‌کنند؟ یا آنکه آیا همه اعضای موافق یا مخالف نظرشان را می‌گویند و سپس با توجه به نظر آنها رای گیری می‌شود.

وی ادامه داد: مسئله اصلی دیدگاه‌های مختلفی بود که وجود داشت؛ اینکه آیا برجام به صورت لایحه به مجلس ارائه شود یا خیر؟ البته این را بگویم که این موضوع بلاتکلیف نیست و در حال انجام است. آقای ظریف متن برجام را به رئیس مجلس تحویل داد. برخی معتقد بودند لایحه باید از طرف دولت باشد٬ برخی هم می‌گفتند چون نمی‌خواهیم قانونگذاری کنیم٬ نیازی به لایحه نبود٬ اما همه این اظهار نظرها مانع از بررسی برجام در مجلس نیست.

شفیعی در پایان  با اشاره به اینکه برجام قبل از تصویب پارلمان ایران در حال اجرا شدن است و در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد٬ گفت: یکی از گام‌ها همین بود که برجام در شورای امنیت تصویب شود. گام دیگر در کشورهای اروپایی بود؛ که تحریم‌های آنها لغو شد. از طرف دیگر در جریان سفر منطقه‌ای آقای ظریف هندوستان برخی از دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد می‌کند٬ یعنی عملا برجام در حال اجرا شدن است بنابراین قصد مجلس کمک به دولت است.

نوذر شفیعی بررسی برجام کمیسیون ویژه بررسی برجام بررسی برجام در مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا