کد خبر: 295549 A

ظریف در دیدار ولید معلم:

وزیر امور خارجه کشورمان و معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه امروز طی مذاکرات مفصل آخرین تحولات منطقه‌ای و روند مناسبات دو جانبه و ابعاد مختلف همکاری‌ها را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش ایلنا، ظریف در این دیدار با اشاره به ضرورت گسترش تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل بحرانهای جاری تصریح کرد اراده محکم ایران در پایان دادن به بحران غیر ضروری هسته ای و مسیر طی شده در موضوع  پرونده هسته ای نشانگر قدرت منطق و گفتگو در مقابل  تحریم و تهدید بود. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ایستادگی دولت و مردم سوریه در برابر گروه‌های تروریستی و تکفیری مواضع تهران مبنی بر اینکه راهکار سیاسی و دیپلماسی بعنوان تنها راهکار حل بحران سوریه میباشد,  مورد تاکید قرار داد .

وی با تاکید بر اهمیت گفتگو وهمکاری‌های منطقهای برای از میان بردن عوامل ناامنی و بی ثباتی اظهار داشت: نقش آفرینی ومشارکت فعال و مسئولانه کشورهای منطقه، زمینه لازم برای رفع تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است و بیشترین نفع را از گسترش تروریسم برده است فراهم  مینماید.

وی در این مذاکرات توافق هسته‌ای را همسو با منافع و ثبات و امنیت منطقه توصیف کرده و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پس از توافق هسته‌ای اظهار داشت: مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت از عوامل مهم اقتدار سیاست خارجی ما است.

ظریف همچنین محور مقاومت و مبارزه با افراط و تروریسم را در خدمت منافع و امنیت منطقه توصیف کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان ساخت: مبارزه با افراطی گری و تروریسم به نفع همه است و  برای تامین ثبات و امنیت در منطقه باید همه کشورها منافع جمعی و منطقهای را بر منافع محدود خود ارجح بدانند.  

در این دیدار آقای ولید معلم هم با تبریک توافق هستهای جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به حمایت و استقبال کشورهای مختلف جهان و همچنین مقاومت و حامیان مقاومت, این توافق را نشانه و ثمره درایت و مقاومت رهبری , دولت و ملت ایران خواند .

وی با استراتژیک خواندن روابط ایران و سوریه مناسبات دو کشور را مستحکم و خدشه ناپذیر خوانـد و از حمایتهای معنوی و مواضع روشن و محکم ایران در مبارزه مردم و دولت سوریه علیه تروریسم و نیروهای حامی آنان تقدیر کرد.

آقای ولید معلم در این مذاکرات گزارشی از آخرین تحولات میدانی در سوریه و پیروزی‌های ارتش و مقاومت در برابر تروریست‌های تکفیری ارائه و با اظهار اینکه دولت سوریه همواره با مخالفان غیر مسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه مند هستند گفتگو کرده است, دیدگاه‌های رئیس جمهوری سوریه را تشریح کرد.   

وزیر امور خارجه سوریه در این مذاکرات دستیابی به راه حل پایدار و برقراری صلح و امنیت را منوط به تغییر رویکرد برخی کشورها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و به دور از تبلیغات با داعش و سایر گروههای تکفیری دانست.

سفر وزیر خارجه سوریه به ایران
نرم افزار موبایل ایلنا